A brüsszeli közlemény szerint a meglévő uniós finanszírozási programok új, célzott módosításaira tett javaslat támogatni kívánja, hogy az átcsoportosított pénzek segítsék a gyorsabb, rugalmasabb és összehangoltabb beruházásokat az európai védelmi technológiai és ipari bázisba (EDTIB).

Az uniós költségvetésen belüli védelmi vonatkozású beruházások ösztönzéséről szóló rendeletjavaslat célja, hogy az EU megerősítse védelmét 2030-ra, és végrehajtsa az uniós bizottság Európa újrafelfegyverzésére vonatokozó ReArm Europe tervét, írja az MTI.
A leírás szerint a javasolt módosítások javítani kívánják az EU képességét a kulcsfontosságú védelmi képességek fejlesztésére, bővítésére és innovációjára, egyszerűsítik a védelmi projekteket és a vonatkozó forrásokhoz való hozzáférését. A módosítások biztosítani kívánják, hogy az EU támogassa a védelmi felkészültségéhez elengedhetetlen élvonalbeli technológiák fejlesztését, továbbá fel kívánják lendíteni az uniós költségvetésből finanszírozott kohéziós politika keretében a védelmi szempontból fontos technológiákba történő beruházásokat is.
A brüsszeli végrehajtó testület a javaslat szerint kiterjesztené az Európai Innovációs Tanács (EIC) hatáskörét a kettős felhasználású, azaz a polgári és katonai célokra alkalmas kezdeményezéseken, illetve a védelmi vonatkozású innovációkon dolgozó induló vállalkozásokra is.
Célja olyan dinamikus innovációs ökoszisztéma előmozdítása, amely felgyorsítja az élvonalbeli kettős felhasználású és védelmi technológiák kifejlesztését, például a mesterséges intelligencia és a kiberbiztonság fejlesztése és alkalmazása terén.
A javaslat támogatná a katonai mobilitás javítását és a kettős felhasználású digitális infrastruktúra fejlesztését kedvezőbb feltételek megteremtése által ahhoz, hogy a tagállamok a kohéziós alapokat átcsoportosíthassák a kettős felhasználású közlekedési infrastrukturális projektek számára, valamint a kettős felhasználású digitális kapacitások bővítésére, többek között a felhőszolgáltatásokra, a mesterséges intelligencia- és az 5G szolgáltatási rendszerekre – írták. A rendelet elfogadása esetén rugalmasságot vezet be az egyes finanszírozások felhasználása terén a szilárd és versenyképes európai védelmi ipar megerősítésére, tették hozzá.