Elölről, azaz a vádiratok felolvasásával kezdődött tegnap az első rendű vádlott Kolompár Orbán és nyolc társa tárgyalása. Amint megtudtuk, a tanúkihallgatásokra várhatóan csak ősszel kerül sor. Az OCÖ-vezető büntetőpere tavaly november 16-án kezdődött, a negyedik – november 24-i – tárgyalási napon a bíró elnapolta a folytatást. A sikkasztás vádját illetően ugyanis újabb bizonyítékok beszerzését kellett elrendelnie. Ez házkutatások útján meg is történt.
Tavasszal azonban már azért nem folytatódhatott az eljárás, mert Kolompár, etnikai pártja színeiben, honatyának jelöltette magát. Igaz, később az Országos Választási Bizottság elérte mentelmi joga felfüggesztését, de új tárgyalási napot csak tegnapra sikerült kitűzni.
Az újrakezdett tárgyaláson a tavaly megismert két vádiraton kívül egy harmadik is elhangzott a baloldali romavezető és társai ellen. Kolompárt immár nem csak sikkasztással, számviteli fegyelem megsértésével és jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével vádolja az ügyész. A két eddigivel utóbb egyesített ügyben egy 145,5 millió forintos pályázati összeg jogosulatlan megszerzése kapcsán az európai közösségek pénzügyi érdekének megsértése is vádként hangzott el. Az új ügyben a másodrendű vádlott nem más, mint az OCÖ hivatalvezetője, Offenmüllerné Bozó Krisztina. Kolompár helyi civil alakulata, a Kiskunmajsai Cigány Érdek-képviseleti Szervezet egy keceli és egy mélykúti roma szervezettel és a Cigányság Foglalkoztatásáért Kht.-val együtt azt vállalták, hogy cigányokat vezetnek vissza a munkaerőpiacra. Ehhez 75 százalékban európai uniós, maradék részben állami vissza nem térítendő támogatást igényeltek. A sikerrel lehívott 145,5 millió forinton kívül egy 76,5 milliós összeg jogosulatlan megszerzését is megkísérelték. Mindennek a vád szerint tipikus technikája olyan valótlan számlák kiállítása volt, amelyek meg nem történt gazdasági cselekedetekről szóltak. A fiktív számlák gyártói között most is ott találtuk Kolompár Orbán nejét (ő a harmadrendű vádlott), aki a férjével fele-fele részben közös családi cég, a Zor kft. ügyvezetője. Kolompár a saját felelőssége feszegetésekor így hárított: ő maximálisan megbízott nejében, hiszen „nem is jó házasság az, ahol nincs bizalom”. Az OCÖ-vezető egyébként továbbra sem gondolja, hogy ő és vádlott-társai bűnösek. Hibáztatta ugyanakkor a projektet felügyelő Országos Foglalkoztatási Közalapítványt, amely szerinte későn kötött a cigányszervezetek konzorciumával szerződést, akadozva és hiányosan fizetett. A közalapítvány azonban – az ügyészség szerint is – éppenséggel a szabálytalanságokat észlelve vonakodott kifizetni a finanszírozási részleteket, majd ugyanezért el is zárta a pénzcsapot, és átfogó vizsgálatot rendelt el.

Brutális jégeső söpört végig Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében