Kispesten tavaly augusztusban, Diósgyőrött idén februárban ünnepelték a patinás helyi sportklubok alapításának centenáriumát – a DVTK futballistái aztán kieséssel rontották el az emelkedett hangulatot –; Újpest azonban negyedszázaddal előrébb jár. 1885 tavaszán Goll János kereskedelmi iskolai tanár Deák utcai lakásán már többször összegyűltek sportszerető lokálpatrióta jó barátok, hogy aztán június 16-án a piactéri tanintézmény egyik termében hivatalosan is megalapítsák az UTE-t, vagyis az Újpesti Torna Egyletet. Goll lett az elnök, Farkas Gyula az alelnök, Ugró Gyula a titkár, Székely-Sonnenfeld Ábris a pénztáros. Azonnal megegyeztek a klub színeiben, a lila-fehérben, valamint a jelszóban: Egység, épség, egyetértés. Érdekes, hogy előbbi „örök időkre” megmaradt és ismertté vált, utóbbi viszont elenyészett, pontosabban például a Fradi-féle három E (Erkölcs, erő, egyetértés) mellett sokkal kisebb visszhangot kapott.
Ettől még az egyesület elindult a felfelé vezető úton. Születése kapcsán nem szabad szó nélkül hagyni az egészséges lokálpatriotizmust, amely a XIX. század végi gazdasági fejlődéssel és lehetőségekkel karöltve gomba módra „szaporította” a később sikert sikerre halmozó klubokat mindenfelé. Manapság éppen a lokálpatriotizmus és a pénzügyi erő a fő hiánycikk, nem csoda az ország és a honi sport sanyarú helyzete. Egy és negyed százada Újpest hétszáz lelkes kistelepülés volt, fejlett iparral, és a helyiek pillanatok alatt 78-ra, a népesség kilencedére duzzasztották az UTE taglétszámát. A torna számított az első fecskének, műveléséhez elégnek bizonyult kibérelni egy István téri ház két szobáját. Aztán jött az atlétika, majd a labdarúgás 1900-ban, az első világháború után pedig folyamatosan alakultak az új szakosztályok, és záporozni kezdtek az eredmények.
A klub első magyar bajnoka Keméndy Ernő, aki 1906-ban a leggyorsabbnak bizonyult a 120 yardos gátfutásban. A futballisták 1900 áprilisában játszották első mérkőzésüket (1-1-re végeztek a „Dunán túli” szomszédvárral, a III. kerülettel), 1912 óta folyamatosan tagjai az első osztálynak, s azóta a legtöbb NB I-es mérkőzést vívták az országban. Érdekes módon az első nemzetközi diadal (1929 – Közép-európai Kupa) hamarabb érkezett, mint az első bajnoki cím (1930). A harmincas évek aranykorszaka meghatározó alakjának számított Avar István, Aknai János kapus, Fogl III. József, később a negyvenes évektől Zsengellér Gyula és Szusza Ferenc. Utóbbi 1935 és 1961 között erősítette a lila-fehéreket, s bár az adatok eltérnek egymástól, az biztos, hogy a klub örökös gólrekordere, nem véletlenül viseli a nevét a klub Megyeri úti stadionja.
1950-ben névváltoztatáson esett az UTE, előbb Budapesti, majd Újpesti Dózsa lett belőle, a legendárium szerint azért, mert az újdonsült felügyelő szervet, a Belügyminisztériumot akkor irányító Kádár János úgy vélte, a parasztvezér jó példakép. Ám az sem lehetett mellékes, hogy a neve D-vel kezdődött, így a klub logója ugyanaz lehetett, mind a moszkvai Dinamóé, a nagy testvéré… Maradván a focipályán, 1960-ban érkezett újabb bajnoki cím, aztán 1969-től sorozatban hét, majd kis szünet után még kettő, olyan klasszisokkal, mint Göröcs János, Fazekas László, Zámbó Sándor, Bene Ferenc, Dunai Antal vagy az ifjú Törőcsik András. A legutóbbi diadal éve 1998, összesen húsz NB I-es arany termett Újpesten, plusz nyolc Magyar és két Szuper-kupa-diadal.
Ne feledkezzünk meg a többi sportágról sem, főképp, hogy Magyarország legtöbb olimpiai pontot szerzett egyesülete a lila-fehér, amely harmincnyolc ötkarikás bajnokot adott a hazának. Halassy Olivér a vízilabda, Kárpáti Károly a birkózás, Kabos Endre a vívás harmincas évekbeli legendája, aztán később, a teljesség igénye nélkül, Gyarmati Dezső, Keleti Ágnes, Polyák Imre, Zsivótzky Gyula, Növényi Norbert, Darnyi Tamás, Mizsér Attila vagy Szabó Bence öregbítette a klub hírnevét. Követni őket egyre kevesebb az esély, hiszen a mai, tizenhat szakosztályos UTE, kevés pénzből gazdálkodván, az utánpótlás-nevelésre koncentrál. Bár ha Berki Krisztián kijut a lovon Londonba…
Tegnap emléktáblát avattak a klub megalakulásának helyszínén, az újpesti Piac téri iskolánál, május 13-án nyitották meg a Stadionok metrómegálló melletti Sport Agorában az UTE történetét bemutató, októberig látható kiállítást, holnap pedig nagyszabású rendezvényt tartanak a Megyeri úti sportpályán a klub egykori és jelenlegi tagjainak részvételével. Van mire emlékezni.

Megtalálták a Baranyában eltűnt kisfiút, egy egész ország fogott össze