Még nem tudni, hogy mely pénzügyi szektorok mennyivel járulnak hozzá a kétszázmilliárd forintos különadóhoz, de lapunk információi szerint nagyon kemény tárgyalások folynak a fizetendő összegekről. A pénzügyi tevékenységi körök képviseletét ellátó szervezetek azon igyekeznek, hogy minél kisebb békát merjenek ki a közös tálból. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Figyelőnek adott interjújában elmondta, „hogy kitől mit várunk, arról folynak a háttérszámítások. Figyelembe vesszük a felosztásnál a nyereséget és az árbevételt is.”
Kisbenedek Péter, a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) elnöke tegnap közölte: nem tudják, hogy mennyit kell fizetniük, de ha húszmilliárd forintnál nagyobb rész esik a biztosítókra a különadóból, a kisebb társaságok biztosan veszteségesek lesznek, egy részük pedig ki is vonulhat Magyarországról. Kisbenedek Péter szerint az elmúlt években a biztosítók jóval kisebb nyereséget értek el, mint a bankok. Tavaly a biztosítók adózás előtti eredménye 79 milliárd forint volt, amelynek zömét hat nagyobb társaság tudhatja magáénak. – Nem a biztosítók okozták a pénzügyi válságot, és nem is szorultak állami támogatásra – tette hozzá az elnök, aki szerint a biztosítók jelenleg is harmincmilliárd forintot pumpálnak a gazdaságba, mivel körülbelül ennyit fognak kifizetni az esőzések okozta lakossági károk helyreállítására. Szabó Zoltán, a Mabisz lakásbizottságának elnöke közölte: a magyar biztosítók május elejétől tegnap reggelig 148 ezer bejelentést kaptak. Az ipar és a mezőgazdaság kára négymilliárd forint, a gépjárműkárok pedig elérték a 324 millió forintot.
A befektetésialap-kezelők szintén túlzottnak tartják a különadót, holott még azt sem tudják, kell-e fizetniük. Temmel András, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) főtitkára az MTI-nek elmondta: az alapkezelőknek a bankokhoz, biztosítókhoz képest kicsi az árbevételük és kicsi a nyereségük. Megjegyezte, hogy az alapkezelők alig néhány embert foglalkoztatnak, ezért nagyon könnyű másik országba települniük.
A bankok szerint is lényegesen módosítani kell a bankadó feltételrendszerét, mert az adó a tervezett formában negatív hatással járna a bankrendszerre és a reálgazdaságra is – közölte a Magyar Bankszövetség
Angol bankadó. Különadót tervez kiróni a konzervatív–liberális brit kormány a bankokra, hogy „megtéríttesse” velük a gazdaságnak általuk okozott kárt. A Financial Times értesülései szerint George Osborne, a szigetország pénzügyminisztere úgy gondolja, „a tisztesség azt kívánja”, hogy a pénzügyi szektor vegye ki a részét a gazdaságélénkítő és bankmentő költségvetési juttatások miatt hatalmasra duzzadt – a hazai össztermék (GDP) 11 százaléka felett járó – brit államháztartási hiány csökkentéséből. (MTI)

Rémisztő felvételen, ahogy egy kamion mindent letarol, majd felborul az M3-ason – videó