Még nincs együtt a kétszázmilliárd

A pénzügyi szektorok szövetségei lassan felbomlanak azon, hogy melyik csoport mekkora összeget vállaljon a kétszázmilliárd forintos különadóból. A tevékenységi körök szervei ugyanazokkal az érvekkel próbálják lealkudni a rájuk eső részt: az egyik, hogy ők jóval kisebb nyereséget termelnek, mint a többiek, a másik, hogy sokan kivonulnak az országból, ha túl sokat kell fizetni.

Csécsi László
2010. 06. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még nem tudni, hogy mely pénzügyi szektorok mennyivel járulnak hozzá a kétszázmilliárd forintos különadóhoz, de lapunk információi szerint nagyon kemény tárgyalások folynak a fizetendő összegekről. A pénzügyi tevékenységi körök képviseletét ellátó szervezetek azon igyekeznek, hogy minél kisebb békát merjenek ki a közös tálból. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Figyelőnek adott interjújában elmondta, „hogy kitől mit várunk, arról folynak a háttérszámítások. Figyelembe vesszük a felosztásnál a nyereséget és az árbevételt is.”
Kisbenedek Péter, a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) elnöke tegnap közölte: nem tudják, hogy mennyit kell fizetniük, de ha húszmilliárd forintnál nagyobb rész esik a biztosítókra a különadóból, a kisebb társaságok biztosan veszteségesek lesznek, egy részük pedig ki is vonulhat Magyarországról. Kisbenedek Péter szerint az elmúlt években a biztosítók jóval kisebb nyereséget értek el, mint a bankok. Tavaly a biztosítók adózás előtti eredménye 79 milliárd forint volt, amelynek zömét hat nagyobb társaság tudhatja magáénak. – Nem a biztosítók okozták a pénzügyi válságot, és nem is szorultak állami támogatásra – tette hozzá az elnök, aki szerint a biztosítók jelenleg is harmincmilliárd forintot pumpálnak a gazdaságba, mivel körülbelül ennyit fognak kifizetni az esőzések okozta lakossági károk helyreállítására. Szabó Zoltán, a Mabisz lakásbizottságának elnöke közölte: a magyar biztosítók május elejétől tegnap reggelig 148 ezer bejelentést kaptak. Az ipar és a mezőgazdaság kára négymilliárd forint, a gépjárműkárok pedig elérték a 324 millió forintot.
A befektetésialap-kezelők szintén túlzottnak tartják a különadót, holott még azt sem tudják, kell-e fizetniük. Temmel András, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) főtitkára az MTI-nek elmondta: az alapkezelőknek a bankokhoz, biztosítókhoz képest kicsi az árbevételük és kicsi a nyereségük. Megjegyezte, hogy az alapkezelők alig néhány embert foglalkoztatnak, ezért nagyon könnyű másik országba települniük.
A bankok szerint is lényegesen módosítani kell a bankadó feltételrendszerét, mert az adó a tervezett formában negatív hatással járna a bankrendszerre és a reálgazdaságra is – közölte a Magyar Bankszövetség

Angol bankadó. Különadót tervez kiróni a konzervatív–liberális brit kormány a bankokra, hogy „megtéríttesse” velük a gazdaságnak általuk okozott kárt. A Financial Times értesülései szerint George Osborne, a szigetország pénzügyminisztere úgy gondolja, „a tisztesség azt kívánja”, hogy a pénzügyi szektor vegye ki a részét a gazdaságélénkítő és bankmentő költségvetési juttatások miatt hatalmasra duzzadt – a hazai össztermék (GDP) 11 százaléka felett járó – brit államháztartási hiány csökkentéséből. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.