
origo.hu
Így telt Gyárfás Tamás első napja a börtönben
Kacsa. Bár a Népszava kormánypárti forrásokra hivatkozva pénteken közölte, Morvay Tamás, a lehallgatási botrányba kevert UD Zrt. egyik tisztségviselője lehet az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) – korábbi nevén Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) – főigazgatója, a Magyar Nemzet úgy tudja, az értesülésnek semmiféle valóságalapja nincs. (S. P.)
Az első polgári kormány idején, 2000 augusztusában nyújtotta be a Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodája azt a törvényjavaslatot, amelyben tíz, a bűnüldözésben érintett szervezet ilyen irányú tevékenységének koordinálását, keletkezett információik összegyűjtését, nyilvántartását jelölte meg a központ feladataként.
A törvény 2001. január elsején lépett hatályba, és a náluk keletkezett információk átadására kötelezte a rendőrséget, a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatát, a határőrséget, a pénzügyőrséget, az APEH Bűnügyi Igazgatóságát, és a katonai, valamint a polgári titkosszolgálatokat. A Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ (Szebekk) a Pintér Sándor vezette belügyminisztérium irányítása alatt 2001 áprilisában a polgári elhárítástól érkezett Bácskai János dandártábornok vezetésével kezdte meg munkáját a Készenléti Rendőrség fővárosi, Kerepesi úti bázisán álló szigorúan őrzött épületben. Bácskait a brókerbotrány mellékszálaként indult ügy miatt 2003 júliusában felfüggesztették állásából, mert a Budapesti Katonai Ügyészség hivatalos személy által elkövetett bűncselekmény alapos gyanújával büntetőeljárást indított a tábornok ellen. A Szebekk irányítását ekkor ideiglenesen Mikó István dandártábornokra bízták, majd 2006. február elsejével Gyurcsány Ferenc kormányfő Ferenczi László rendészeti és bűnmegelőzési helyettes államtitkárt, a rendőrség korábbi bűnügyi igazgatóját nevezte ki a központ főigazgatójának. A vezérőrnagy 2007 decemberében nyugdíjba vonult, a tisztségre azonban csak 2008. július 25-én írt ki pályázatot a nemzetbiztonsági iroda. A jelenlegi főigazgató Jónás Endre nyugállományú vezérőrnagy, aki köztisztviselőként irányítja a központ munkáját.
A szervezet tevékenységét a Medgyessy-kormány hivatalba lépését követő években több kritika érte.
A bírálók egyebek mellett azt vetették fel, hogy igazából nincs is szükség az akkoriban évente kétszázmillió forintból gazdálkodó, 42 fős szervezetre, működése a közvélemény számára átláthatatlan, eredményessége pedig kétséges, mert megalakulását követően nőtt a szervezett bűnözéssel összefüggésbe hozható vesztegetési, befolyással üzérkedési, pénzhamisítási ügyek száma. A központ koordinációs és elemző munkáját a kezdetektől nehezítette, hogy a törvényben meghatározott, elkülönülten működő rendvédelmi szervek sok esetben szakmai féltékenység miatt nem továbbítottak minden, a működésük során náluk keletkezett, a szervezett bűnözéssel összefüggő információt. A titkosszolgálatok több esetben úgy adtak át adatokat, hogy azokat „nem továbbítható” megjegyzéssel látták el, ami eleve kizárta, hogy ezeket az értesüléseket a központ megossza a társszervekkel.
A volt főigazgatók nem kívántak nyilatkozni a központ múltjáról és jövőjéről, azonban a megkérdezett tábornokok egyetértettek abban, hogy a szervezet életében új időszámítás kezdődhet, miután a most hivatalba lépett kormány Pintér Sándor belügyminiszter felügyelete alá helyezte az Alkotmányvédelmi Hivatal néven tovább működő polgári elhárítást és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot is. Mint mondták, a külügyi tárcához került Információs Hivatal kivételével most „egy kézben” vannak azok a szervek, amelyeknek információkkal kell ellátniuk a központot, és csak a miniszteren múlik, hogy az egyébként uniós szinten is kiemelkedő képességű rendszer ezután miként szolgálhatja teljes kapacitásával a hatóságok szervezett bűnözés elleni fellépését.
Így telt Gyárfás Tamás első napja a börtönben
A megtépázott Diósgyőr a Ferencvárost hozhatja nehéz helyzetbe
A góljába is belekötött: az örömhír után csúnyán beleszállt Szoboszlai Dominikba
Brüsszel most tényleg túl messzire megy Magyarország miatt: totális embargó készül Oroszország ellen
Búcsúzik a sikercsapat az NB I-ből: 15 éve még a bajnoki címért harcoltak egymással
Egyik nyomvonalra sem adtak környezetvédelmi engedélyt
A Manchester City nyerte a piros lapok éjszakáját Kerkezék ellen
Utolsó pillanatos triplával verte meg a Szolnok a Falcót a férfi kosár NB I döntőjének második meccsén!
Kerkez és Gulácsi remek hírt kapott az éjjel, Szoboszlai viszont nem kapott + videó
Időt nyert a magyar hoki – és életet? Ne kerteljünk, itthon hiába keressük az elitet
Szoboszlai Dominik csapattársa miatt áll a bál a Liverpoolnál
Ennél jobban aligha lehet megalázni egy 15 éves olimpiai bajnokot
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.