Mokaszin az újkőkorból

Nagy Áron
2010. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idősebb a gízai piramisoknál is az a mokaszin jellegű cipő, amelyet ír régészek ástak ki egy örmény barlangból, nem messze az iráni határtól. Az öt és fél ezer éves lábbeli korát szénizotópos vizsgálattal sikerült meghatározni, az eredményt a PLoS ONE nevű tudományos portálon tették közzé. A fél pár, újkőkori cipellő a legrégebbi ilyen lelet a világon. Ron Pinhasi, az írországi Cork Egyetem professzora az AFP-nek elmondta: a cipő érdekessége – a korán túl – az, hogy az előállítás és kivitelezés módja nagyon hasonló azokéhoz, amelyeket Európa-szerte találtak, s jóval későbbi korokból valók. Az örmény barlangból előkerült lábbeli méretei szerint megfelel egy mai, 37-es cipőnek. Mivel akkoriban a férfiak lába még kisebb volt, így ez alapján nem lehet eldönteni, nő vagy férfi viselte-e a mokaszint. Rejtély az is, hogy miért tömték ki fűvel a lábbelit. Erre két magyarázat lehet Pinhasi szerint: vagy bélésnek használták, vagy merevítésként, hogy a puha bőrből készült cipő megőrizze formáját. A mokaszinon kívül a barlangban agyagedényeket is találtak, azokban pedig búza, árpa, sárgabarack és más, egykor ehető termés maradványát. A világ legősibb ismert lábbelije egyébként egy szandál, amely nyolcezer éves lehet. Azt is barlangban találták, de Észak-Amerikában, a mai Missouri állam területén. Anyaga nem bőr, hanem növényi rost.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.