Nem lehet meghazudtolni a biológiát. Ha lehetne, akkor még mindig Kőbán Ritának vagy Rakusz Évának kellene nyerni” – szaladt ki Csipes Ferenc szájából a hét végén Szegeden megrendezett kajak-kenu Európa-bajnoki, egyben első világbajnoki válogatóverseny legnagyobb érdeklődéssel várt döntője, a női kajak egyes ötszáz méteres futam után. Aminek így alakult a befutási sorrendje: 1. Kozák Danuta, 2. Benedek Dalma, 3. Csipes Tamara, 4. Hegyi Zomilla; Kovács Katalin ötödikként csak utánuk következett. S nem azért, mert lelazsálta a versenyt, hanem mert a többiek tegnap jobbak voltak. Amit a kétszeres olimpiai bajnoknő sportszerűen vett tudo-másul.
– Jó erőben érzem magam, mégsem voltam eléggé lendületes. Voltak olyan évek, amikor Natasával ötszázon egyesben, párosban sorra nyertük a válogatókat, s az volt a kérdés, hogy melyik számot hagyjuk ki. Most annak az egynek kell örülni, amiben indulhatunk – e szavaknál megbicsaklott a kétszeres olimpiai bajnoknő hangja. Ám gyorsan erőt vett magán, s hozzátette, a második válogatóra természetesen keményen felkészül, s megpróbál visszavágni a vetélytársainak.
Natasa természetesen Janics Natasát jelöli, akivel Kovács ötszáz és kétszáz kettesben is rajthoz állt. S noha utóbbit szép versenyzéssel megnyerték, előbbit nagy különbséggel – a szólófutam után már nem is óriási meglepetésként – elvesztették Szabó Gabriella és Kozák mögött. Az Eb-n azért indulhatnak mégis párosban, mert a szoros menetrend miatt – az egyes és a kettes, majd a kettes és a négyes fináléja között is csak fél óra az eltérés –, Kozákot nem lehet három számba benevezni. S ő az edzőjével, Csipes Ferenccel, valamint Storcz Botond szövetségi kapitánnyal egyetértésben az egyest és a négyest választja.
– Nem állítom, hogy nem bíztam a győzelemben, de biztos sem lehettem benne. Katival nagyjából egyformán teljesítettünk az edzéseken, s Benedek Dalmával is nagyon szoros csatát vívtunk. Örülök a sikernek, de még csak most kezdődik az idény – nyilatkozta a nap hőse.
Ezek után már csak a négyes összetétele volt kérdéses, de komoly vita e téren sem alakulhatott ki. A versenyt követően gyorsan megállapodtak a felek, hogy Szabó, Kozák, Benedek és Csipes alkotja majd a hajót. Igazi bonyodalom akkor alakulhatott volna ki, ha Paksy Tímea egyesben a dobogón végez, vezérevezősként akkor közte és Szabó között választani kellett volna. Másként, Szabó kockáztatott azzal, hogy egyéniben nem indult, de ő nem így látja:
– Tizennyolc éves korom óta nem versenyeztem egyesben, nem nekem találták ki. Lehet, hogy kockáztattam, de nem bánom. Két éve a sors nekem sokat adott azzal, hogy az olimpián ott lehettem, azt is el kell fogadnom, ha egyszer viszszavesz valamit.
Janics és Benedek teljesítményéről is szólni kell. Előbbi az ötszáz egyest a hajrában feladta, a kétszázat viszont megnyerte. „Ötszázon is úgy indultam, mint ha kétszáz lett volna, s a végét nem bírtam. A második válogatón jobb leszek” – értékelt. „A válogatón, amit lehetett, elrontottam. Kétszázon kiestem az előfutamban, az ezer párost másfél hajónyi előnyről vesztettünk el, ami után azt mondtam magamnak, elsősorban saját magamat kell legyőznöm. Örülök, hogy legalább ez sikerült” – vette át a szót Benedek.
S hogy valóban eljött-e az őrségváltás ideje női kajakban? A verseny után Csipes Ferenc is higgadtabban fogalmazott. „Katiban valószínűleg lappang valami betegség, az edzéseken többet mutatott. De kétségtelen, az évek múlnak, csúcsformában is egyre nehezebb lesz visszavernie a fiatalok támadását.”
Férfi kajakban érvényesült a papírforma. Egyesben ezer méteren Kucsera Gábor, ötszázon Szalai Tamás győzött, párosban Kammerer duplázott, ezren Vereckei Ákossal, ötszázon Kucserával nyert. Kenuban az olimpiai távon Vajda Attila távollétével Sarudi Pál élt a legjobban, kettesben az Eb-címvédő Sáfrán testvérek csak negyedikek lettek, Tóth Márton és Mike Róbert győzött.

Fél nap után találtak csak rá az 51-es úton, Sükösd közelében történt halálos baleset áldozatára