Pária Plútó

Molnár Csaba
2010. 06. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rosszul megy manapság a Plútó (ex)bolygó sora. Egy emberöltőn keresztül a Naprendszer legkülső bolygójaként tartották számon, néhány évvel ezelőtt azonban törpebolygóvá fokozták le a csillagászok, mondván, hogy alapvető jellegzetességei nem különböztetik meg több más, eddig sem bolygónak tekintett égitesttől. A lefokozást az okozta közvetlenül, hogy pontosan meghatározták, milyen feltételek teljesülése esetén nevezhető egy égitest bolygónak. A nagybolygókon kívül Naprendszerünkben néhány törpebolygó és többezernyi, még a törpebolygóknál is apróbb, „kis naprendszerben keringő objektum” kering. A canberrai Ausztrál Nemzeti Egyetem csillagászainak legújabb kutatási eredményei viszont azt valószínűsítik, hogy a Plútó még annál is hétköznapibb égitest, mint a lefokozása után tűnt. Számításaik szerint a Naprendszerben legalább tízszer több törpebolygónak minősülő égitest kering, mint azt eddig tudtuk.

76
éven keresztül a Plútót a Naprendszer kilencedik, legkülső bolygójának tekintették. 1930-as felfedezését évtizedekig tartó hajtóvadászat előzte meg, minthogy az Uránusz pályájának módosulásából sejteni lehetett, hogy kell lennie egy kilencedik, a Nap körül keringő égitestnek is.

4,4–7,4
milliárd kilométer távolságban kering a Plútó a Naptól, ez 30–49 csillagászati egységnek (átlagos Nap–Föld távolságnak) felel meg. A Neptunusz pályáján kívüli Kuiper-öv tagja, amely rengeteg kisbolygót, aszteroidát tartalmaz.

27
százalékkal nehezebb és 9 százalékkal nagyobb az egyenlítői átmérője a 2005-ben felfedezett Erisznek, a Kuiper-öv másik törpebolygójának. Ezzel az Erisz, bár sosem tekintették bolygónak, a Plútót megelőzve a Naprendszer kilencedik legnagyobb tagja. A Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) 2006-os konferenciáján ezért törpebolygóvá minősítette le a Plútót.

0,07-szorosa
mindössze a Plútó tömege a pályáján található más égitesteknek (összehasonlításul a Föld esetében ez az arány 1,7 milliószoros). Ezen bukott el a Plútó bolygóminősítése, az IAU ugyanis 2006-ban először meghatározta a bolygó fogalmát. Eszerint azok az égitestek bolygók, amelyek a Nap körül keringenek, elég nehezek ahhoz, hogy saját gravitációjuk gömbszerűvé formálja alakjukat, és „kitisztították környezetüket”, tehát a gravitációjukkal magukhoz vonzották a többi pályájukon keringő égitestet.

43
kelvin (–230 Celsius-fok) mindössze a Plútó felszíni hőmérséklete, átmérője 2390 kilométer. Vékony atmoszféráját főként nitrogén, metán és szén-monoxid alkotja, kis mérete miatt a felszínén tapasztalható légnyomás azonban csekély, 6,5–24 mikrobar.

7
éves volt Taylor, amikor a következő rosszalló levelet küldte a New York-i természettudományi múzeum munkatársának, amiért kihagyták a Plútót az igazi bolygók sorából: „Ne haragudjon, hogy ilyen csúnyát írok, de mi szeretjük a Plútót, önt viszont nem.” Kortársa, Madeline így ír: „Kedves Tudós, hogy nevezné a Plútót, ha már nem bolygó? Ha megint bolygót csinálna belőle, akkor az összes tudományos könyv megint helyes lenne. Élnek emberek a Plútón? Mert ha igen, akkor ők sem léteznek többé. Azért mert kicsi, még lehetne a Plútó bolygó. Sokan szeretik a Plútót, nekik most nincs kedvenc bolygójuk. Kérem, írja vissza, de ne dőlt betűvel, mert nem tudom a dőlt betűket elolvasni.” A levelek a PBS televízió honlapján, a http://tinyurl.com/plutomail címen olvashatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.