Pars: még sincs ezüst

Bár a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) megfosztotta második, illetve harmadik helyezésétől a pekingi olimpián doppingvétségen ért Vagyim Gyevjatovszkijt és Ivan Tyihont, a két fehérorosz kalapácsvető visszakapja az érmét, miután a Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) tegnap helyt adott a fellebbezésüknek. A döntés következményeként Pars Krisztián nem lép elő ezüstérmessé, hanem marad negyedik.

Novák Attila
2010. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyevjatovszkij és Tyihon vizeletmintájában a pekingi ellenőrzés – az A és a B minta is – a megengedettnél magasabb tesztoszteronszintet mutatott ki, ezért a NOB törölte a két fehérorosz kalapácsvető eredményét. A két sportoló a CAS-hoz fordult, amely tegnapi ítéletével meglepő módon helyt adott a fellebbezésnek. Indoklásában azt közölte, a tesztek laboratóriumi elemzése során szabálytalanság történt. Noha a magas tesztoszteronszint kiszűrése nehézségekbe ütközik, hiszen egyénenként meglehetősen nagy szórást mutat ez az érték, volt már olyan sportoló, akit ezért tiltottak el. A CAS ítélete mindenképpen kétségeket ébreszt, aminek Pars Krisztián határozottan adott hangot:
– Ezek után mi szükség van a doppingellenőrzésre? Nem tudok mit mondani, meg voltam győződve róla, hogy én kapom az ezüstérmet, hiszen egyértelműen pozitív lett a két fehérorosz versenyző doppingtesztje. Nem tudom, hogyan utazzak el ezek után egy külföldi versenyre, s szerintem a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot is hatalmas presztízsveszteség érte ezzel a döntéssel. Undorító, ami történt.
Gyulai Márton, a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) főtitkára a versenyzőhöz hasonlóképpen foglalt állást, Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság igazgatója és Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője azonban higgadtan fogadta a határozatot.
– Nincs más lehetőség, a döntést el kell fogadni. A CAS választott bíróság, a játékszabályok értelmében előzetesen a NOB és a két fehérorosz atléta is alávetette magát a döntésnek. Fellebbezésnek helye nincs – mondta Molnár Zoltán. – Olvastam a jelentést. A labor nem az előírt nemzetközi szabványok szerint járt el, és ha úgy tetszik, nem tudta bebizonyítani, hogy a fehérorosz sportolók szervezetében a tesztoszteronszint emelkedése tiltott anyag szedésének a következménye. Nem kell összeesküvés-elméleteket gyártani, nem a magyarok és Pars Krisztián ellen irányult a döntés – tette hozzá Tiszeker.
Az igazságérzetünk mégis berzenkedik, s arra kell gondolnunk, a döntést a jog és a doppingvétel gyakorlata és szabályzata mellett a sportdiplomácia is befolyásolta. S noha Magyarország csak közvetve volt érintettje a pernek, közismert, hogy e téren roppant sebezhető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.