
origo.hu
Az ukrán hírszerző, aki kémkedett az energetikai szektor és a Magyar Honvédség ellen
Grand Canyon méretű bérszakadék. Budapesten a legmagasabb az átlagos bruttó havi jövedelem – derül ki a Merces fizetési felméréséből. A fővárosban 265 400 forint az átlagbér, a második legtöbbet, 210 ezret Fejér megyében keresik, a harmadik helyen Győr-Moson-Sopron megye áll 206 900 forinttal. A legkisebb összegre Szabolcs-Szatmár-Beregben (165 600 forint), Tolnában (164 700 forint), és Csongrádban (162 100 forint) számíthatnak a munkavállalók.
Hatalmas méretű Magyarországon a feketemunka. Szakértők a hazai illegális foglalkoztatás nagyságát 15-20 százalékra teszik, szemben a Nyugat-Európában mért 5-10 százalékkal. Ez az adat akkor érthető meg igazán, ha megvizsgáljuk, hány személy vonja ki magát a közterhek viselése alól. Az eredmény megdöbbentő: az egymilliót is meghaladhatja azok száma, aki rendszeresen dolgoznak, ám jövedelmük után vagy csak részben, vagy egyáltalán nem fizetnek adót.
– Nagyjából 1,1 millió embert jelentettek be 2008-ban minimálbérre – kezdte a helyzet ismertetését Vámosi-Nagy Szabolcs. Az adóhivatal korábbi elnökhelyettesének becslése szerint e tömeg kétharmada, vagyis nagyjából hétszázezer magánszemély csak papíron kapta a legalacsonyabb jövedelmet, valójában többet keresett. – Az érintetteket minimálbérre jelentették be, keresményük többi részét pedig feketén, zsebbe adták nekik oda – mondta Vámosi-Nagy, aki szerint ez a folyamat napjainkban is hasonló nagyságrendben zajlik. Az adószakértő ezután rögzítette: komoly hiba volt, hogy 2002-ben, a Medgyessy-kormány első intézkedéseinek egyikeként adómentessé tették a minimálbért. A legalacsonyabb járandóság körüli adókikerülési problémákat, a féllegális foglalkoztatást ez az intézkedés is serkenthette. A feketemunka elleni harc legfontosabb eszköze Vámosi-Nagy szerint a hatósági ellenőrzés és az adóügyek hatékony felderítése lehet. A szakember úgy véli, hogy az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) revizorainak számát két éven keresztül esztendőnként ezer-ezer fővel kellene emelni. – Ma az ellenőröket a szűkös létszám miatt legtöbbször olyan helyekre küldik ki, ahol gyaníthatóan találnak is valamit – fogalmazott Vámosi-Nagy Szabolcs, – emiatt például egy egyéni vállalkozót átlagosan harminc év alatt egyszer keres fel az APEH. A volt elnökhelyettes az adócsalások mostaninál hatékonyabb nyomozását is sürgeti, és hasznosnak tartaná az adórendőrség felállítását. Szerinte a közterhek mérséklésétől nem várható a feketegazdaság visszaszorulása.
Másként látja a helyzetet a PricewaterhouseCoopers cégtársa. Lőcsei Tamás kérdésünkre kifejtette: az Orbán-kormány nemrégiben bejelentett adócsökkentési tervei az illegális szféra zsugorodását hozhatják – feltéve, ha az APEH kíméletlenül bevasalja az adóforintokat azoktól is, akik az alacsonyabb közterhet sem hajlandók megfizetni. A szakértő az adórendőrségről szólva hangsúlyozta, egy erre alkalmas nyomozóegység akkor válthatja be a hozzá fűzött reményeket, ha nem az egyébként rendesen adózó vállalkozásoknál és magánszemélyeknél kutakodik, hanem a valódi adócsalókat üldözi, s példát statuál rajtuk.
Lőcsei Tamás helytállónak tartja azt a becslést, mely szerint a valamivel több, mint egymillió minimálbéres kétharmada feketejövedelemre is szert tesz. Az adószakértő éppen ezért üdvözölte azt a kormányzati elképzelést, amely a minimálbér adómentességének megszüntetéséről szól. – A közteherviselésben mindenkinek részt kell vennie, ugyanakkor a minimálbérre fokozatosan, kíméletesen lenne célszerű az adót kivetni – fogalmazott, majd hozzátette, nem szabad veszélybe sodorni azt a háromszázezer embert, aki valóban a legalacsonyabb járandóságból él.
A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy igen sokan teljes egészében kihúzzák magukat a közterhek viselése alól. Lőcsei Tamás szerint 200-300 ezer lehet azoknak a száma, akik rendszeresen dolgoznak, de a keresményük után egyetlen fillér adót sem fizetnek. Zara László, az adószakértők egyesületének elnöke kérdésünkre úgy vélekedett: a teljesen feketén foglalkoztatottak száma ennél magasabb, elérheti akár a félmilliót is. Az egyesületi vezető szerint a drámai méreteket öltő hazai feketegazdaság három feltétel együttes fennállása esetén szorítható viszsza. Az első az adócsökkentés, a második a hatósági ellenőrzés fokozása és az APEH-től különálló adórendőrség kialakítása, a harmadik pedig az, hogy a közpénzekkel az utóbbi esztendőkhöz képest átláthatóbban gazdálkodjanak, és az adóforintokat valóban a köz érdekében költsék el.
Az ukrán hírszerző, aki kémkedett az energetikai szektor és a Magyar Honvédség ellen
Szijjártó Péter: Változott a pálya
Schobert Norbi épp otthon tartózkodik, amikor kezdetét vette a borzalom: kirabolták a Schobert családot
E-mailben és telefonon is be lehet jelenteni, ha valaki nem kapta meg a Voks 2025 szavazólapját + videó
IQ-teszt: Megtalálod a rejtett '0045'-öt mindössze 9 másodperc alatt? – Erre csak nagyon kevesen képesek!
Véget ért az ukránok és az oroszok isztambuli tárgyalása + videó
Sejtelmes plakátkampány kezdődött, visszatér a Metallica Budapestre?
Keddi sportműsor: Marco Rossi keretet hirdet; folytatódik a férfi kosár NB I döntője
Szoboszlai a Liverpool egyik legjobbja volt, de még ennél is nagyobb dicséretet kapott
Marco Rossi színt vallott Gulácsi Péterről és Böde Dánielről is
Tűzpiros Ferrarival hajtott be az eldugott magyar kisvárosba az ország egyik legnagyobb milliárdosa
Titokzatos levél zúzhatja porrá Magyar Péter politikai karrierjét
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.