Rázárták az ajtót tegnap a moszkvai orvosbiológiai intézetben arra a hat önkéntesre, aki arra vállalkozott, hogy 18 hónapot tölt el egy ablaktalan űrhajó makettmodelljében. A képzeletbeli marsutazás résztvevői a szimulált misszió ideje alatt csak e-mailben tarthatnak kapcsolatot a külvilággal – adta hírül a BBC. A Mars500 projektben három orosz, egy francia, egy olasz és egy kínai „utas” vesz részt.
A kísérlet célja annak felmérése, meg lehet-e birkózni a hosszú ideig tartó űrutazás nehézségeivel, elviseli-e az emberi szervezet az elzártságból fakadó stresszt, milyen hatást gyakorol a maratoni űrutazás az alvási szokásokra, a hormonháztartásra, s nem sínylik-e meg az űrhajósok a szükségképpen szűkös ellátást. A fogyatkozó készleteket ugyanis – csakúgy, mint az igazi marsutazáson – nem lehet feltölteni, azzal kell gazdálkodni, ami az induláskor a fedélzeten van. A kísérletnek maga az űrhajómakett is alanya lesz, a legénységnek adatokat kell gyűjtenie arról, milyen baktériumfajták élnek meg és fejlődnek az űrbéli körülmények között.
Az űrhajósok másfél éven át három összekapcsolt acélhengerben élnek majd. Lakóterük – egyszerre társalgó, hálószoba és konyha – egy húsz méter hosszú modul lesz, ami egyszersmind az űrhajó irányítóközpontja is. Egy másik részleg laboratóriumnak és kórteremnek ad helyet. A harmadikban tartják az expedíció felszereléseit, az élelmet, s testgyakorlásra is lesz mód egy kis tornateremben. A negyedik modul a leszállóegység szimulációja, ebbe – több mint nyolc hónap múlva – egy zsilipkamrán át az a három űrhajós jut be, aki kilép majd a vörös bolygó felszínére, azaz a Marsot utánzó, sziklákkal és homokkal borított ötödik helyiségbe. A földi látogatóknak természetesen nehéz szkafanderben kell felderítőútra indulniuk. A nagy kaland után az űrhajósok hazaindulnak, vagyis: újabb, idegőrlően eseménytelen hónapokat kell átvészelniük.

Kiderült, hogy ki a rejtélyes lottónyertes, aki óriásplakátot vett az Oktogonon