Új Közép-Európát épít a diplomácia

Martonyi János külügyminiszter Belgrádban, Németh Zsolt pedig Constantán tárgyalt tegnap a kétoldalú kapcsolatokról. A külügyi államtitkár elmondta, román részről továbbra is a viszszafogottság jellemzi az állampolgársági ügyek kezelését.kapcsolatokról

Tudósítóinktól
2010. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új magyar kormány által kezdeményezett, egy új Közép-Európa felépítését célzó koncepció állt a Németh Zsolt és román kollégái által tegnap Constantán folytatott megbeszélések középpontjában. A Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a Duna-stratégiában érdekelt 14 ország képviselőinek a Fekete-tenger-parti kikötővárosban zajló találkozója keretében tárgyalt Teodor Baconschi román külügyminiszterrel és Bogdan Mazuru külügyi államtitkárral. A politikus ismét kiemelte, hogy az állampolgársági kérdésben, illetve a Trianon-törvény kapcsán továbbra is az a visszafogottság jellemzi a román politikát, ami az elmúlt hetekben volt jellemző. Ezekben a kérdésekben egyébként Romániában kizárólag a szenátus külügyi bizottsága ütött meg bíráló hangnemet az elmúlt napokban, miután a testület szociáldemokrata elnöke a magyar törekvések elítélésére szólította a bukaresti jobbközép kormányt, javaslata azonban kudarcot vallott. A román baloldal hisztérikusan reagált arra is, hogy a Fidesz Tőkés László erdélyi EP-képviselőt javasolja az európai törvényhozás alelnöki posztjára. Az ellenzéki szociáldemokrata, illetve liberális alakulat EP-képviselői közölték: lobbiba kezdenek, hogy megakadályozzák Tőkés alelnökké választását, szerintük ugyanis a volt református püspök „irredenta és soviniszta” diskurzust folytat Brüsszelben, ahol etnikai autonómiát követel az erdélyi magyaroknak. A jobbközép román demokraták szerint Tőkés megválasztása a megbékélés jelképévé válhat.
Martonyi János külügyminiszter tegnap kétnapos látogatásra Szerbiába utazott. Még az idén együttes ülést tart a szerb és a magyar kormány – jelentette be Martonyi János, miután tárgyalt szerb hivatali partnerével, Vuk Jeremiccsel. A kormányülés napirendjén szerepelni fognak a szerb–magyar gazdasági kapcsolatok, kereskedelmi, befektetési kérdések, kisebbségi ügyek, a kétoldalú kulturális kapcsolatok – mondta el Martonyi János. Kijelentette, „jelképes üzenete van”, hogy első hivatalos külföldi útja Szerbiába vezetett. A magyar diplomácia vezetője hangsúlyozta, hogy Budapest támogatja a térség országai, köztük Szerbia uniós csatlakozását. Ma a szerb vezetőkkel, így Borisz Tadics államfővel tanácskozik, majd Szabadkán magyar politikusokkal egyeztet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.