Újra terítéken a média

Torkos Matild
2010. 06. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Helyes álláspont, hogy a médiafogyasztó polgár szemszögéből, az információs jogok felől közelítik meg a média törvényi szabályozását az előterjesztők, ugyanakkor a kormányoldalnak mindent meg kell tennie azért, hogy ez a legteljesebb konszenzus mellett történjék meg


A Fidesz uralná a közmédiumokat – harsogja szalagcímben a Népszabadság június 14-i száma. A cikkíró szerint „miközben a Fidesz kiegyensúlyozott tájékoztatásról beszél, a közmédiumokban az ellenzék szerepét a minimálisra szorítaná”. Úgy látszik, nehéz elfogadni a baloldalon, hogy a jobboldalon nem úgy képzelik el a kiegyensúlyozott tájékoztatást például a közszolgálati televízióban, mint amit ott – például a Gyárfás-féle Nap-keltében – az elmúlt években a saját fülünkkel és szemünkkel megtapasztaltunk. Volt példa jócskán a politikai indítékú tisztogatásra is, amikor látszólag szakmai indokokra hivatkozva távolítottak el műsorkészítőket a köztévéből vagy éppen a közrádióból. A két fideszes képviselő, Cser-Palkovics András és Rogán Antal által jegyzett törvényjavaslat arra kötelezné a műsorszolgáltatókat, hogy hírt adjanak a közérdeklődésre számot tartó témákról. Hallatlan. Ráadásul a kormánypártok médiaalkotmányban rögzítenék: mindenkinek joga van arra, hogy „megfelelően tájékoztassák a helyi, az országos és az európai közélet ügyeiről”.
A baloldal szélsőséges orgánumában, a Népszavában Várkonyi Tibor is a készülő médiatörvény-csomag miatt mártotta vitriolba tollát. A tervezetekből biztos törvény lesz, állapítja meg, „mert a mamelukok töprengés nélkül megszavazzák őket”. A stílusát a szabad népes idők óta féltőn őrző kolléga ezután az Országgyűlés kétharmadán gúnyolódik. Hajdanán mamelukoknak csúfolták az 1867-es kiegyezést támogató kormánypárti honatyákat, most Várkonyi Tibor a nemzeti összefogáson munkálkodó kormánypártiakon gúnyolódik. Cser-Palkovicsról és a „navracsicsálódott” (Micsoda szólelemény! Gyors elterjedését azért nem garantáljuk…) Rogánról azt írja a volt szabad népes: „buzgón hivatkoznak a sajtószabadságra és a demokráciára, de miközben fogalmazták a paragrafusokat, máson járhatott az eszük. A szájkosáron.” Várkonyi már csak tudja, mi az. Furcsa egy világ ez: pont ő engedi meg magának azt az inszinuációt, hogy szájkosarat emlegessen két fiatal politikus szándékait illetően, amikor ő évtizedeken át – a véres diktatúrától a gulyáskommunizmuson át a demokráciáig – szolgálhatta ki az útjába akadó baloldali politikai formációkat. És nem nagyon zavarta, ha azok politikai ellenfeleiket éppen akasztották, vagy éppen, ha már a szájkosárról van szó, sintérteleppel fenyegették.
„Egy ideig talán még lehet szóvá tenni ilyen félelmetes szándékokat, de ki tudja, aztán jöhet Kolosváry-Borcsa Mihály, gyengébbek kedvéért Horthy sajtókamarai cézárja.” Ezzel a drámainak szánt, valójában a tragikomikus groteszkre emlékeztető mondattal záródik Várkonyi írása. Mindez, mondhatnánk, nem ér annyit, hogy akár szót is vesztegessünk rá. De mégis tudnunk kell, milyen módszerekkel hiszterizálják a baloldali szélsőséges sajtóorgánumok az MSZP maradék híveit, hiszen így értjük meg, hogy szavazóbázisuk egy része miért lát ellenséget a jobboldalban. A Várkonyi-félék nap mint nap rendületlenül szórják szét a félelem magvait. Ezért fontos és sürgős feladat a tisztességes és valóban kiegyensúlyozott közszolgálati média megteremtése és megerősítése. Az új törvény megpróbálja egységesíteni a sajtó, a tévé, a rádió és az online média törvényi kezelését. Valamelyest korlátozná a szerkesztés szabadságát, ugyanis visszahozná a Répássy Róbert nevéhez fűződött korábbi tervezetet, miszerint ha megszavazzák a törvényt, bárki választ írhat egy cikkre, ha sértve érzi magát. A szerkesztés szabadságát érinti az a tervezett törvényi kitétel is, amely szankcionálná, ha fontos közéleti eseményről nem számol be a közszolgálati sajtó.
Éppen ezért érthetetlen az a vád, amelyet Gréczy Zsolt, a gyurcsányizmus utóvédharcosa fogalmazott meg, miszerint a „médiatörvény egyoldalú átírásával fideszizálják a közszolgálati sajtót”. Hiszen pontosan az új törvény teszi kötelezővé a közszolgálati médiumoknak, hogy az ellenzékhez kapcsolódó közéleti eseményről beszámoljanak. Eddig ugyanis ez nem így volt. A közszolgálati sajtó csak a közölt hírek korrektségéért, tényszerűségéért felelt, a kiegyensúlyozott tájékoztatást például letudták azzal, hogy két MSZP-s megszólalás mellé beszerkesztettek egy Herényit vagy egy Dávid Ibolyát.
Helyes álláspont, hogy a médiafogyasztó tévénéző, újságolvasó polgár szemszögéből, az információs jogok felől közelítik meg a média törvényi szabályozását az előterjesztők, ugyanakkor a kétharmados országgyűlési többség birtokában a kormányoldalnak mindent meg kell tennie azért, hogy ez a legteljesebb konszenzus mellett történjék meg.
Az elmúlt években az emberek több gazdasági megszorítócsomagot szenvedtek el, miközben „dübörgő gazdaságról” hallottak híreket, nyilatkozatokat. Éppen ezért a legfontosabb, legsürgősebb feladat a közszolgálati médiumok racionális átszervezése, a költséghatékonyság megteremtése ezen a területen is. A kétharmados többséggel e területen lehetne bátran élni. A kereskedelmi médiában az utóbbi években – legalábbis hatékonyságát tekintve – jelentősen csökkent a baloldali túlsúly, a konzervatív sajtó megerősödött. Ebben a viszonylagos egyensúlyi helyzetben elvárható, sőt megkövetelhető, hogy a közszolgálati médiumok – egy, a BBC-éhez hasonló etikai kódex alapján – a szakma szabályai szerint működjenek a jövőben.
Az azonban mégiscsak furcsa, hogy azok riogatnak a köztévék bekebelezésével, akik az elmúlt években szó nélkül eltűrték, hogy az MSZP-vel, az SZDSZ-szel és a velük kollaboráló MDF-fel szimpatizáns újságírók, műsorkészítők szabályosan megszállták a közszolgálati médiumokat. Folyamatosan szorították ki nemcsak a konzervatív értékrendű munkatársakat, hanem a közrádióban még arra is volt példa, hogy olyan felelős szerkesztő talpára is útilaput kössenek, akit jobbról és balról egyaránt függetlennek ítéltek a munkatársai.
Ráadásul a szakmai szempontokat is sutba dobták, amikor képernyőre vagy a mikrofon mögé engedték a politikailag megbízható sajtómunkásokat. Az egyik nap-keltés műsorvezető a néző számára elviselhetetlen módon szuszogott, sőt időnként horkantott is, míg a közrádióban a magyar beszéd hanglejtésének szabályait betartani képtelen műsorvezetők és hírolvasók foglalták el a korábbi munkatársak nagy részének helyét, akik még „mikrofonengedéllyel” ülhettek be a stúdióba.
Nem véletlen, hogy az új törvényben az egyik legfontosabb új szabály az lesz, hogy az elhallgatott hírek miatt is számot kell majd adniuk a vezető szerkesztőknek.
Hiszen az mégiscsak világra szóló botrány volt, ahogy az őszödi beszéd kirobbanása után a közszolgálati média közvetítette az eseményeket. A köztévé a szerkesztők orra előtt zajló eseményekről sem volt képes – közszolgálati médiumtól – elvárható módon beszámolni. A háttérben meghúzódó összefüggések feltárására pedig kísérletet sem tett. Pedig szó szerint majdnem rájuk gyújtották az egész épületet. A közszolgálati rádió vezetése még ezen is túltett. Megtiltották a rádiós újságíróknak nemcsak azt, hogy műsort készítsenek arról, hogy a tévészékház ostroma utáni napokban a rádió udvarán miként vertek össze brutálisan oda a környező utcákból behurcolt embereket, hanem még azt is, hogy ezekről nyilatkozzanak a sajtónak.
Vajon megtörténhetett volna-e ez a BBC-nél, hogy műveleti területté nyilvánítsa a rendőrség az udvarát, és ott politikai célokért tüntető embereket verjenek meg? És utána még hallgassanak is róla, mint a sír.
A tisztességes közszolgálati média megteremtése az új Országgyűlés egyik legsürgősebb és legfontosabb feladata.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.