
origo.hu
Halálos munkahelyi baleset történt Tatán
Interaktív régészeti park. Mont Beuvray két francia megye, Ničvre és Saone-et-Loire határán fekszik a mai Burgundia területén. A lelőhely interaktív régészeti parkként is működik, a hegy lábánál 1996-ban múzeumot építettek. Az ásatásokon a franciák és a magyarok mellett számos európai egyetem régészei is közreműködnek. A park a belépőjegyek mellett elsősorban kelta stílusú ékszerek és egyéb ajándéktárgyak eladásából, illetve a területéhez tartozó erdőművelésből, valamint önkormányzati és állami pénzalapból működik. A kutatóbázis könyvtára Európa legteljesebb vaskori, korai romanizációs szakirodalmával rendelkezik.
Csaknem kétszáz régész szállja meg minden évben a mindössze 105 állandó lakost számláló burgundiai Glux-en-Glenne-t, hogy részt vegyen Európa egyik legnagyobb szabású régészeti ásatásán. A kutatóbázisként és szálláshelyként szolgáló falutól ugyanis mindössze hét kilométerre található Bibracte – Mont Beuvray –, a kelták egyik legjelentősebb erődített városa (oppidum), ahol már 1867-ben megkezdték a kutatómunkát. Az első világháborúig végzett ásatások Bonaparte Napóleon nagyravágyó unkaöccse, III. Napóleon francia császár ambiciózus tervei nyomán kezdődtek. A Gabriel Bulliot helyi borkereskedő és régész unokaöccse, Joseph Déchelette vezette első kapavágások után azonban majd hetven évig kellett várni, hogy a modern kori régészet újra felfedezze a római hódítás előtti, illetve a romanizáció kezdeteivel egy időben lakott oppidumot. A kutatás újrakezdéséhez persze nélkülözhetetlen volt, hogy a politika is megtámogassa. A régészek szerencséjére François Mitterrand későbbi francia elnök 1959 és 1981 között a lelőhelytől mindössze 30 kilométerre fekvő Chateau-Chinon városka polgármestere volt, így államfővé választása után (1981) közbenjárt annak érdekében, hogy a kutatás élvezze a szükséges támogatást.
– Mi elejétől fogva részt vettünk a munkálatokban – vázolja a magyar expedíció történetét Szabó Miklós professzor. Az ásatásvezető akadémikust mint ismert keltakutatót még Mitterrand kultuszminisztere, Jack Lang hívta meg az 1985-től aktív nemzetközi régészeti bizottságba. – Az ELTE Régészeti Intézete 1987-ben kötött szerződést a francia féllel, 1988 augusztusában pedig megkezdtük első ásatási szezonunkat – mondja Szabó Miklós. – A kutatás az első időszakban igen nehéz volt, hiszen hiába ásták meg korábban a hegyet, nemhogy ókori, néha még XIX. századi nyomokat sem lehetett látni. A nyáron is szélsőséges időjárásáról, a tündöklő napsütésből 15 perc alatt tejfölködbe burkolózó, olykor augusztus végi hószállingózásairól elhíresült kelta települést ugyanis többé-kevésbé benőtte az erdő, így csak a középkorban épült s a XVII. században lerombolt ferences kolostor maradványait lehetett azonosítani imitt-amott.
A mintegy kétszáz hektáros Mont Beuvrayn az első időszakban a hegy különböző pontjain kialakított szondák segítségével próbálták meg tisztázni az oppidum belső szerkezetét. A nagy terület miatt egy-egy új felület kiválasztásakor mind a mai napig ilyen módszert alkalmaznak. A nemzeti parkként is működő területen az egyes részt vevő országok régészei, önálló egységeket alkotva, kijelölt ásatási zónákban dolgoznak. Fontos lépés volt, hogy a feltárások elején a spanyolok találtak egy nagyméretű, szem formájú medencét. Először azt hitték, egy térre bukkantak, ám a részletes kutatások után kiderült, hogy az egyedülálló leletnek számító medence Bibracte belső, 14 méter széles főútvonalához tartozott. A magyarok az út kronológiai, rétegtani vizsgálata után bemerészkedtek arra a lejtős tisztásra, ahol végül előtűnt az az építmény, amely alapjaiban változtatta meg a korábbi feltételezéseket. Az út mellett feltárt 30x60 méteres lakóház (domus) alatt ugyanis nem várt látvány fogadta őket.
– Tíz évvel ezelőtt, 2000-ben a domus alatt egy oszlopcsarnokkal körülvett bazilikát találtunk. A Krisztus előtti I. század harmadik negyedére keltezhető épület így a legkorábbi bazilika volt, amelyet a Római Birodalom területén, Itálián kívül valaha emeltek – összegezte a szenzációs magyar felfedezést Szabó Miklós. – Az épületegyüttes a véletlennek köszönhette, hogy ilyen épen megmaradt. A domus, illetve a bazilika fölötti hegyoldalban ugyanis a középkori ferences kolostor miatt – amelyet részben szintén az ELTE régészei tártak fel – statikai okokból nem bontották el az ókori alapokat.
Az ásatásvezető szerint a római foglalás után bizonyára élt az az elképzelés, mely szerint római várossá alakítják a kelta erődített települést, ám az idén 25 éve tartó kutatás során – ez idő alatt feltárták az oppidum több lakóházát, meghatározták az erődfalak, sáncrendszerek építési periódusait is – világossá vált: Augustus császár uralkodásának végével, a Krisztus utáni első évtizedben végleg kiürítették a területet. Az épületeket alapig bontották, és a lakosságot leköltöztették a hegytől mintegy 30 kilométerre keletre, a sík területen fekvő Augustodunumba, mai nevén Autunbe. Az épület kiürítésekor a rómaiak vagy az adott lakóház gall arisztokrata tulajdonosai gyakorlatilag kipucolták a komplexumot. Ennek ellenére szinte ipari mennyiségű, elsősorban bor és olívaolaj szállítására használt amfora került elő. A nagyméretű kerámiák mellett számtalan késő vaskori, úgynevezett La Tčne-kori, valamint a Krisztus előtti 60-as évekből származó itáliai kerámia is előkerült. A római jelenlétet bizonyítja a Krisztus előtt 40 körül megjelenő, gazdag reliefekkel díszített, egyedi – mind a mai napig nem utánozható – égetési stílusáról megismerhető luxuskerámia, az akkor többek között az itáliai Arezzo műhelyében készült terra sigillata. Kuriózumnak számítanak azok a vázák, amelyekbe – vélhetően tulajdonosaik – amolyan korabeli graffiti gyanánt saját kelta nevüket vésték bele görög betűkkel. A kormeghatározást segítik a nagy számban előkerült érmék. Látható, hogy a korai, a helyi kelta haeduus törzs által vert – görög súlyrendszerre épülő – érméket egy idő után felváltja a római pénzforgalom.
Szabó Miklós szerint azonban a legértékesebb leletek azok az építészeti töredékek, elsősorban oszlopmaradványok, amelyek nagyban hozzájárultak a bazilika háromdimenziós régészeti rekonstrukciójához is. Az ásatások során több Augustus kora előtti toszkán, illetve korinthoszi oszlopfő töredéke is napvilágra került. A feltárások költségeit teljes egészében a francia fél állja. A megállapodás fejében a franciák több magyarországi feltárásban, így a Vas megyei velemi kelta oppidum kutatásában is részt vettek. Noha a gazdasági válság miatt akadnak nehézségek, a bibractei kutatás anyagi fedezete adott, így a magyar expedíció augusztusban tovább folytatja munkáját.
Halálos munkahelyi baleset történt Tatán
Óriási hír: Kerkez Milos már megállapodott a Liverpoollal
"Insta vs. Valóság" - meglepő képeket osztott meg Horváth Éva
E-mailben és telefonon is be lehet jelenteni, ha valaki nem kapta meg a Voks 2025 szavazólapját + videó
Meghan Markle akkora cirkuszt rendezett az esküvője előtt, hogy Erzsébet királynőnek kellett közbelépnie
Német szupertank: az oroszok darabokra szedték a Leopard 2A6-ot és rájöttek a féltve őrzött gyenge pontjára – videó
Sinner nyilvánosan megszólította az árulót, Alcaraz szóba hozta riválisa eltiltását
Visszavonul a horvát aranygeneráció ikonikus játékosa
„Szégyen” – forrnak az indulatok a Liverpool mai meccse előtt
Meghalt a legendás magyar meteorológus
Ennél jobban aligha lehet megalázni egy 15 éves olimpiai bajnokot
Megtalálták a Baranyában eltűnt 4 éves kisfiút
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.