Választási szabályokról dönt a Ház

Több, az őszi önkormányzati választással is összefüggő új szabályról dönt ma kezdődő, kétnapos ülésén a parlament. A választási eljárásról szóló törvény módosítása a helyi önkormányzati választásokat érintő változtatásokat tartalmazza. A jogszabály egyebek mellett rendelkezik az önkormányzati képviselői helyek számának lakosságarányos megállapításáról (a radikális létszámcsökkentésről). A jelenlegi 72-ről 60 napra csökkenne a választási kampány, kilenc nap maradna az ajánlószelvények gyűjtésére, a kampánycsend pedig a választás napjára korlátozódna. Emellett kisebb létszámú kisebbségi önkormányzatok jönnének létre.

Munkatársunktól
2010. 06. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervek szerint újra szavaznak a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött kormány-tisztviselői jogállásról szóló törvényről is. Az Országos Választási Bizottságra (OVB) vonatkozóan is új rendelkezések léphetnek életbe. A parlament előtt fekvő fideszes javaslat értelmében ugyanis az országgyűlési, az önkormányzati és az európai parlamenti választások kitűzését követően minden alkalommal új OVB-t kell választani.
A Ház ma dönt a Cser-Palkovics András és Rogán Antal (Fidesz) által benyújtott médiacsomag három eleméhez csatolt indítványokról. Határoznak az alkotmánymódosításhoz, a médiát és hírközlést szabályozó törvénytervezethez és a Közszolgálati Közalapítvány felállítását indítványozó javaslathoz benyújtott módosítókról. Az alkotmánymódosítás esetében bekerül a szövegbe a szólás szabadságához való jog mellé a véleménynyilvánítás szabadsága is. A médiát és hírközlést szabályozó törvényjavaslathoz benyújtott indítványok egyebek közt 12-ről 14-re emelik azon civil szervezetek számát, amelyek delegálhatnak tagokat a közmédiumokat felügyelő közalapítványok civil kuratóriumainak megfelelő Közszolgálati Testületbe.
*
Az eredeti javaslathoz képest csökkentik a médiaszabályozó testületekben dolgozó tisztségviselők illetményét és végkielégítését.
Az iskolába járatáshoz kötné a Fidesz a családi pótlék kifizetését. Ennek értelmében várhatólag hétfőn módosítják a családok támogatásáról szóló törvényt. A fideszes Kósa Lajos és a KDNP-s Soltész Miklós javaslata szerint az ősszel induló új tanévtől ha egy tanköteles korú gyermek egy tanévben ötven tanórát igazolatlanul hiányzik, akkor őt a jegyzőnek védelembe kell vennie, és el kell rendelnie, hogy függesszék fel a gyermek után járó családi pótlék teljes összegének kifizetését. A javaslat két részre bontja a családi pótlékot: a nevelési ellátásra és az iskoláztatási támogatásra.
Terítékre kerül a közoktatási törvény módosítása is; a jogszabály változásai nem magát az oktatás rendjét érintik, hanem az önkormányzatok és az általuk fenntartott iskolák viszonyát egyszerűsítik. A Kósa Lajos és Pichler Imre fideszes képviselők által benyújtott indítvány szerint a fenntartó legkésőbb az intézkedés tervezett végrehajtása évének májusa utolsó munkanapjáig hozhat döntést a nevelési-oktatási intézmény fenntartói jogának átadásával, átalakításával, megszüntetésével az alapfokú művészetoktatási intézményben a tanszak indításával és megszüntetésével kapcsolatban; az egyéb átszervezésre vonatkozó döntések határideje pedig július utolsó munkanapja. Ugyancsak hétfőn kezdi meg az Országgyűlés annak a Fidesz–KDNP-törvényjavaslatnak az általános vitáját, amely meghatározná, miként tudják az adózók a társasági adóból és a személyi jövedelemadóból érvényesíthető kedvezményeken keresztül a látványcsapatsportokat támogatni; a javaslat a látványcsapatsportok közé sorolja labdarúgást, a kézilabdát, a kosárlabdát, a vízilabdát és a jégkorongot.

Továbbiak a 4. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.