Zuhanás a büdzsé miatt

Tovább tartott a lendület a világ tőzsdéin, amit csak tetéztek a tegnap délután megjelent kedvező tengerentúli makrogazdasági adatok. Nyugat-Európában 1,5 százalék körüli emelkedéseket regisztráltak, de régiónk sem szerepelt sokkal gyengébben. Moszkva 0,7, Prága pedig 2,1 százalékot erősödött. Egyedül Budapest fordult ellentétes irányba, az index 1,03 százalékos csökkenéssel zárt.

Munkatársunktól
2010. 06. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kora délutánig tartotta a lépést Európa piacaival a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX. A Fidesz politikusai által tegnap bejelentett, hazánk költségvetéséről rendkívül borús képet festő mondatok azonban elbizonytalanították a befektetőket, így a mutató erőteljes csökkenésbe váltott, amit még a kedvező tengerentúli makrogazdasági hírek sem tudtak pozitív irányban befolyásolni. Végül a BUX 22 023,79 ponton zárt, ami 1,03 százalékos, vagyis 228,50 pontos esésnek felel meg. Ehhez jóval átlagon felüli, több mint 42 milliárd forintos forgalom párosult.
A legtöbben ezúttal is az OTP-t keresték – a nap elején vételi, majd később eladási szándékkal. A bank részvényeit csaknem 29 milliárd forintos forgalom mellett adták-vették, miközben az árfolyam 2,9 százalékkal süllyedt. A negatív folyamaton az sem tudott segíteni, hogy a Nomura megerősítette a pénzintézet részvényeire vonatkozó vételi ajánlását és 9200 forintos célárfolyamát, valamint felfelé módosította az OTP 2011-es profitjára vonatkozó becslését. A Richter papírjai 6,3 milliárd forint értékben cseréltek gazdát. A gyógyszergyártó cég árfolyama már négyéves csúcson is járt, ám a nap végén be kellett érnie 1,7 százalékos erősödéssel. A kisebbik szektortárs, az Egis 1,5 százalékot gyengült. Eközben a Mol ötmilliárd forintos forgalom mellett 2,1 százalékkal került lejjebb. A Magyar Telekom 0,1 százalékot araszolt felfelé, egymilliárd forintos forgalom mellett.
A büdzsével kapcsolatos bejelentések után jelentős gyengülést szenvedett el a hazai fizetőeszköz. Napközben még 274 forintot ért egy euró. Lapzártánk környékén viszont az árfolyam már elérte a 282 forintot, a svájci frank is 200 forint fölé drágult. Ezzel együtt megugrott a Magyarország törlesztéskockázati biztosítási díjszabása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.