A trükközés neve: kirakatrendezés

Hírösszefoglaló
2010. 07. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levélben ismerte be a hatóságoknak a Bank of America (BofA), hogy 2007 és 2009 között pontatlan számokat közölt. Az esetről a Wall Street Journal tudósított, amelynek részleteit a Napi Gazdaság internetes változata ismertette. Eszerint a BofA az úgynevezett kirakatrendezés technikáját alkalmazta, amelynek lényege, hogy negyedéves jelentéseiben a valósnál kisebb kockázatokról adott számot, méghozzá úgy, hogy a nagy bank egy időre a jelzálog fedezetű papírokat elhelyezte az egyik partnerénél, amiket a jelentési időszak lezárultával visszavásárolt. Ezekkel az ügyletekkel a Bank of America összesen nagyjából 10,7 milliárd dollárnyi értékpapírt tüntetett el a pénztintézet könyveiből.
A Wall Street Journal szerint a módszer hasonlít ahhoz, mint amit a Lehman Brothers használt a csőd előtti időszakban, igaz, a később bedőlt befektetési banknál az ilyen tranzakciók összértéke meghaladta az ötvenmilliárd dollárt. A 10,7 milliárd dollár eltüntetése pedig összességében eltörpül a BofA 2,2 ezermilliárd dollárnyi eszközállománya mellett, ám ha figyelembe vesszük, hogy rossz minőségű jelzálogpapírokról volt szó, amelyek miatt jelentős veszteségeket kellett volna elkönyvelni, már egészen más a helyzet. A nagy bank ugyanis 2008-ban négy, míg 2009-ben 6,2 milliárd dolláros nyereséget ért el. A BofA azzal védekezett, hogy a szóban forgó ügyletek nem érintették az adott időszak eredményeit. Mint fogalmaztak, nem indítanának szándékosan veszteséget hozó tranzakciókat, csak azért, hogy csökkentsék a jelentéseikben kimutatott kötelezettségeik értékét.
– A kirakatrendezés technikája önmagában nem ütközik semmilyen szabályba, azonban ha ezt a trükköt kizárólag az adatok módosítására használják, méghozzá rendszeresen és szándékosan, az már törvényellenes lehet – rögzítette a Wall Street Journal. A BofA ügyletei azért keltették fel a hatóságok érdeklődését, mert a Bank of America hajszálra pontosan ugyanazokat az értékű papírokat kapta vissza, amiket korábban az ügyletek során kikölcsönzött. A Wall Street Journal szerint ezzel az a probléma, hogy a bank úgy számolta el a tranzakciókat, mintha az adott papírokat értékesítette volna, ám eladásról szó sem lehetett. Az amerikai felügyelet egyébként március elején átfogó vizsgálatba kezdett az efféle megoldásokat alkalmazó pénzintézeteknél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.