Levélben ismerte be a hatóságoknak a Bank of America (BofA), hogy 2007 és 2009 között pontatlan számokat közölt. Az esetről a Wall Street Journal tudósított, amelynek részleteit a Napi Gazdaság internetes változata ismertette. Eszerint a BofA az úgynevezett kirakatrendezés technikáját alkalmazta, amelynek lényege, hogy negyedéves jelentéseiben a valósnál kisebb kockázatokról adott számot, méghozzá úgy, hogy a nagy bank egy időre a jelzálog fedezetű papírokat elhelyezte az egyik partnerénél, amiket a jelentési időszak lezárultával visszavásárolt. Ezekkel az ügyletekkel a Bank of America összesen nagyjából 10,7 milliárd dollárnyi értékpapírt tüntetett el a pénztintézet könyveiből.
A Wall Street Journal szerint a módszer hasonlít ahhoz, mint amit a Lehman Brothers használt a csőd előtti időszakban, igaz, a később bedőlt befektetési banknál az ilyen tranzakciók összértéke meghaladta az ötvenmilliárd dollárt. A 10,7 milliárd dollár eltüntetése pedig összességében eltörpül a BofA 2,2 ezermilliárd dollárnyi eszközállománya mellett, ám ha figyelembe vesszük, hogy rossz minőségű jelzálogpapírokról volt szó, amelyek miatt jelentős veszteségeket kellett volna elkönyvelni, már egészen más a helyzet. A nagy bank ugyanis 2008-ban négy, míg 2009-ben 6,2 milliárd dolláros nyereséget ért el. A BofA azzal védekezett, hogy a szóban forgó ügyletek nem érintették az adott időszak eredményeit. Mint fogalmaztak, nem indítanának szándékosan veszteséget hozó tranzakciókat, csak azért, hogy csökkentsék a jelentéseikben kimutatott kötelezettségeik értékét.
– A kirakatrendezés technikája önmagában nem ütközik semmilyen szabályba, azonban ha ezt a trükköt kizárólag az adatok módosítására használják, méghozzá rendszeresen és szándékosan, az már törvényellenes lehet – rögzítette a Wall Street Journal. A BofA ügyletei azért keltették fel a hatóságok érdeklődését, mert a Bank of America hajszálra pontosan ugyanazokat az értékű papírokat kapta vissza, amiket korábban az ügyletek során kikölcsönzött. A Wall Street Journal szerint ezzel az a probléma, hogy a bank úgy számolta el a tranzakciókat, mintha az adott papírokat értékesítette volna, ám eladásról szó sem lehetett. Az amerikai felügyelet egyébként március elején átfogó vizsgálatba kezdett az efféle megoldásokat alkalmazó pénzintézeteknél.

Rendkívüli egyeztetést tart a miniszterelnök