Akna a panelprogramban

Nagy arányban utasíthatják el a zöldberuházási rendszer révén kiírt panelprogramra érkezett pályázatokat, mivel az előző kormány alatt a megszabott keretnél jóval több beadványt fogadtak be. A kizárások érdekében azután is módosítottak a feltételeken, hogy lezárult a beadási határidő.

Dékány Lóránt
2010. 07. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igen súlyos következményekkel járó, mintegy húszmilliárd forintos „aknát” hagyott maga után a szocialista kormányzat a korábbi zöldtárcánál. A Panel Érdekképviseleti Egyesület (PÉE) által a hónap elején a zöldtárcának küldött – lapunk birtokába jutott – levelében az áll, hogy a zöldberuházási rendszer panelprogramjára érkezett beadványok közül május 10-ig ötszáz pályázatot dolgoztak fel, melynek közel egyharmadát, 132 darabot kizárandónak minősítettek. Hozzátették, a feldolgozott iratok közül viszont mindössze 37, vagyis azok 5 százaléka felelt meg ez idáig a pályázat formai és tartalmi követelményeinek. A szervezet úgy véli, a helyzet tovább súlyosbodik, ha – a hiánypótlásra visszaküldöttekkel együtt – elbírálják majd a maradék 564 beadványt is, ami szerintük megkérdőjelezi a pályázati konstrukció sikerességére való törekvést.
Ráadásul hozzátették, azt sem tudni biztosan, hogy összesen hány pályázat érkezett, a nekik küldött tájékoztatásban ugyanis 785 szerepel, míg egy másik közlésből a minisztérium 771 beadványról számolt be. A számokat tartalmazó két levél között tavaszszal egy hónap telt el, ugyanakkor a bővülés igen különös, tekintve, hogy a beadási határidő már 2009. december 31-én lejárt.
A Panel Érdekképviseleti Egyesület azt is kifogásolta, hogy idén tavasszal a pályázatok elbírálása átkerült a feladatot korábban elvégző Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs (ÉMI) Nonprofit Kft.-től az energiaközponthoz. Molnár József, a korábbi zöldtárca kabinetfőnöke arról tájékoztatta a PÉE-t, hogy a váltásra azért volt szükség, mert az ÉMI két hónap alatt nem tudta megkezdeni a beérkezett iratok feldolgozását. A levelet küldő szervezet azonban úgy értesült: a feldolgozás azért nem tudott elindulni az ÉMI-nél, mert az ehhez szükséges eljárásrendet a minisztérium nem hagyta jóvá. A PÉE úgy látja, az energiaközpontban ehhez a munkához nincs meg a kellő apparátus, amit jól jelez, hogy az elmúlt több mint három hónap alatt mindössze a pályázatok 5 százalékát tudták formai és tartalmi szempontból megfelelővé tenni, míg a beadványok 71 százalékát még mindig nem dolgozták fel teljes körűen.
A zöldtárcának küldött levél kiemeli: a pályázatok benyújtását megelőzően a programhoz kapcsolható keretösszeg ismert volt. Ennek ellenére – bár azt az elektronikus ügyfélkapunak jeleznie kellett – akkor is befogadtak még pályázatokat, amikor a keret már kimerült. A PÉE szerint most
emiatt kényszerülnek a támogatható pályázatok körének leszűkítésére. (Úgy tudjuk, a gondot az okozta, hogy a minisztérium a megvalósítottnál jóval több szén-dioxid-kvótát tervezett értékesíteni, ám ez meghiúsult.)
Mint a szervezet rámutatott, ez azért jelent komoly problémát, mert a pályázók egy része emiatt teljesen feleslegesen tett erőfeszítéseket. – A pályázó lakóközösségek a veszteségeiket nem tudják az adójukból leírni, mert minden egyes forint megfizetése a már leadózott és a nehezen megkeresett jövedelmükből tevődik össze, amelyből a pályázatunk benyújtását finanszírozni kénytelenek – mutatott rá az egyesület.
A pályázatok nagyarányú kizárása azonban, úgy tűnik, nem ment zökkenőmentesen, hiszen mint az a PÉE leveléből kiderül: a dokumentumok benyújtása után még módosított a korábbi zöldtárca az érvénytelenné nyilvánításhoz szükség kritériumokon. Bár Molnár József kabinetfőnök az egyesület képviselőinek azt állította, a pályázók részére a kiírás részletes információt tartalmazott a tartalmi követelményekről, a PÉE szerint ez nem állja meg a helyét. Az energiaközpont ugyanis a hiánypótlási határidő lejártát követően küldte meg a formai és tartalmi megfelelést érdemben érintő kiegészítő tájékoztatását, amely be nem tartása a pályázatok kizárását vonja maga után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.