„Annak alapján, amit megtudtam a tárgyalók előkészítő munkájából, negatív döntésre kell számítanunk” – mondta Angela Merkel német kancellár, megerősítve, hogy a francia elnöknél is szorgalmazta a bankadó bevezetését. Nicolas Sarkozy ugyanakkor leszögezte: „David Cameron brit kormányfő, Merkel asszony és én magam olyan keretszabályozásról döntöttünk, amely lehetővé teszi a banki tevékenységek megadóztatását, és bárhogyan döntsenek is a partnereink, meg fogjuk valósítani.” A házigazda kanadaiak egyik magas rangú illetékese úgy foglalta össze a helyzetet, hogy „a G20 ugyanakkor nem akadályozza meg, hogy az adót támogató országok azt bevezessék”.
Brazília, Oroszország, India, Kína, Ausztrália és Kanada nem tartja szükségesnek a bankadó bevezetését, míg az Egyesült Államok, mely eredetileg szorgalmazta a tervet, most hallgat, és ez a kongresszus nyári vitáinak lezajlásáig így is marad. A meghatározó világgazdasági szereplők randevúján arról sem tudtak megállapodni, hogy a válságból való kilábalásban a megszorításoknak vagy a növekedésösztönzésnek kell-e nagyobb teret adni.
*
A G20 vezetői Torontóban ugyan hangoztatták a világgazdaság növekedésének fellendítése iránti elkötelezettségüket, ám nem rejtették véka alá az államháztartási hiány csökkentésével kapcsolatos nézetkülönbségeiket. A találkozó záróközleményének fogalmazását is ez a vita befolyásolta leginkább,
Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter például ellentétes véleményen volt, szerinte a csúcstalálkozónak elsősorban a gazdasági növekedésre kell összpontosítania.
A csúcstalálkozó elleni tüntetésen randalírozók csaptak össze rendőrökkel. Szombaton a szakadó esőben több ezer békésen menetelő tüntető közül feketébe öltözött, maszkos randalírozók törtek ki, felgyújtottak három rendőrautót, baseballütőkkel betörték egy bank, egy étterem üvegfalát, több üzlet kirakatát, valamint rendőrségi épületek ablakait. Előzőleg a rohamrendőrök visszaszorították tüntetők egy csoportját, akik megpróbáltak áttörni a G20 csúcstalálkozójának helyszíne körül emelt kordonon. A gázálarcot viselő rendőröknek végül sikerült feloszlatniuk a dühöngő tömeget, és Toronto rendőrkapitánya, William Blair szombat esti közlése szerint 75 embert állítottak elő. Más források 100-150 őrizetbe vételről számoltak be. Blair is 150 őrizetbe vételről tett említést, de mint mondta: sok gyanúsított szabadlábon maradt. A rendőrkapitány cáfolta, hogy a rendfenntartó erők gumilövedékeket vetettek volna be.
A rendőrfőnök szerint Toronto közterein soha nem látott hevességgel szabadultak el az indulatok, ami fékevesztett rombolásba és vandalizmusba torkollott. A mentők szóvivője szerint legalább hárman megsebesültek. A szombati tüntetés szervezői tízezer résztvevőre számítottak, de csak mintegy ötezren jelentek meg. A tüntetők a csúcstalálkozó költségeit kifogásolták és a szegények védelmét sürgették.
Kanada minden részéből vezényeltek Torontóba rendfenntartókat, becslések szerint 19 ezer ember vigyáz a közrendre.
A csúcstalálkozó biztonsági költségeit több mint 900 millió dollárra becsülik.

Nem segít a vészfékezés: így működik a traffipax Magyarországon