Belga elnökségi ambíciók

A gazdasági válság leküzdésére összpontosítana az EU soros elnökségét Spanyolországtól átvevő Belgium. Szakértők szerint ugyanakkor kérdéseket vet fel, menynyire irányíthatja hatékonyan az uniót egy olyan ország, amely maga is belpolitikai gondokkal küszködik. Tovább bonyolítja a helyzetet – mint a spanyol fél év is bizonyítja –, hogy a lisszaboni szerződés életbelépése óta a soros elnök hatáskörei is bizonytalanok.

Munkatársainktól
2010. 07. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkönnyebbülten adta át Spanyolország a soros uniós elnökséget az egyelőre kormány nélküli Belgiumnak. Pedig José Luis Rodríguez Zapatero és szocialista kormánya nagy és fontos célokat tűzött ki. Többek között megígérte, hogy kivezeti az uniót a gazdasági válságból, és létrehozza az EU új diplomáciai testületét. Csakhogy az előbbi cél ügyében fordítva történt szinte minden, s az unió még nem mondott búcsút története eddig legsúlyosabb válságának. Sőt Zapatero május 20-án majdnem magával rántotta az akkor rendkívül gyenge eurót is, amikor hajszál híján belebukott idei második és elkésett megszorítócsomagjának szavazásába. Nem járt jobban a diplomáciai csúcstalálkozókkal sem. Háromból kettőt el kellett halasztania, és a fél év alatt egyszer sem sikerült érdemi tanácskozásokat folytatnia a brit Catherine Ashtonnal, az EU új állandó külügyi képviselőjével. Soros elnökként meghiúsult minden tárgyalási kísérlete még az Egyesült Államok elnökével, Barack Obamával is.
Hasonlóan nehéz helyzetben vannak az elnökségüket kezdő belgák is, hiszen Európát a gazdasági válság újabb hulláma sújtja, nem kiforrottak az EU-n belüli hatáskörök, és nem mellesleg a kormányalakítás is várat magára. Ennek ellenére Yves Leterme ügyvezető miniszterelnök tegnap Brüsszelben, José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével tartott sajtótájékoztatóján ambiciózus célokat tűzött maga elé. A válság leküzdését célzó lépések, a szociális ügyek és a foglalkoztatás kérdései állnak az elnökség figyelmének előterében. A nemzeti gazdaságpolitikákkal kapcsolatban kiemelte az „arany középút” megtalálásának fontosságát. Ehhez kapcsolódik, hogy befagyasztanák azon tagországok uniós támogatását, amelyek nem tartják magukat a költségvetési hiánycélokhoz. A pénzügyi tranzakciók megadóztatásának globális bevezetését Leterme jelenleg elképzelhetetlen véli, viszont az európai szinten bevezetendő szén-dioxid-adóról támogatóan nyilatkozott. Barroso bizakodó, s bejelentette, az Európai Bizottság a következő hónapokban mintegy húsz konkrét szabályozási javaslattal fog előállni a pénzügyi piacok felügyeletének szorosabbra fűzése érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.