Családok felé forduló birtokpolitika

Két-három gyermek felnevelését és a gazdálkodás nehéz munkáját vállaló családok kaphatnak elsődlegesen földet a magyar államtól. A jövőben minden egyes eladó rögöt elsőként a Nemzeti Földalapnak kell felajánlani. Az állami tulajdonú birtokok adásvételét az interneten a jövőben mindenki figyelemmel kísérheti.

Dénes Zoltán
2010. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Drágulhat a gabona. Miután a raktárak már üresek, s az átlagnál akár negyven százalékkal is kevesebb gabona teremhet az idén, várhatóan emelkednek majd árak – közölte tegnap Domján Gergely, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének alelnöke. Mint mondta, a repce betakarítása a vége felé közeledik, s már megkezdődött az őszi búza aratása is. Felhívta a figyelmet arra, hogy amennyiben a gazdák az egymást követő években veszteséget termelnek, úgy lehetőségük van az általuk bérelt földek bérleti díjának újratárgyalására. Domján hozzátette: a jó minőségű búza hazai piacon tartása érdekében a bankoknak segítséget kellene nyújtaniuk a termények tárolásához.


Összesen negyvenhárom módosító indítványt nyújtottak be tegnapig a képviselők az Országgyűlésben ahhoz a kormány által jegyzett tervezethez, amivel a kabinet a földtörvényt és a Nemzeti Földalappal (NFA) kapcsolatos jogszabályt módosítaná. Ezek jelentős része pontosító jellegű. A Lehet Más a Politika változtatási javaslata ugyanakkor lényegesen bővítené a Nemzeti Földalap adatszolgáltatási körét, s a birtokpolitikai tanács üléseiről hangfelvétel készítését írná elő. A Ficsor Ádám és Gőgös Zoltán szocialista képviselők által benyújtott indítvány pedig a földértékesítéskor érvényes elővásárlási jogok sorrendjén változtatna, mégpedig úgy, hogy az állam után közvetlenül a második helyre kerülnének az állattartó telepeket működtető haszonbérlő szervezetek tagjai, illetve helyben lakó tulajdonosai. Ez lényegében a gazdasági társaságok földhöz jutási lehetőségét biztosítaná, beleértve a külföldiekét is.
Márpedig a földtörvény módosításával és az NFA megalakulásával kapcsolatos jogszabályok bemutatásakor Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter egyértelműen leszögezte: a kormány birtokpolitikájának elsődleges célja, hogy elősegítse a működőképes családi gazdaságok kialakítását, támogassa a szakirányú végzettséggel rendelkező hazai agrárvállalkozók, a fiatal, gazdálkodni akaró és gyermekeket vállaló családok földhöz jutását, és befolyásolja a földárak, illetve a haszonbérleti díjak alakulását. A földtörvény módosításával a földspekulációt és a zsebszerződésekkel kapcsolatos visszaéléseket is igyekeznek megakadályozni. Az elfogadás előtt álló tervezet szerint a Nemzeti Földalap visszakerül a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-től a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz, a földtulajdonosoknak pedig elsőként a földalapnak kell felajánlaniuk az eladásra szánt birtokaikat. Tehát az elővásárlási sorrend első helyén a magyar állam szerepel. A sorban ezután következik a helyben lakó haszonbérlő, feles bérlő vagy részes művelő, illetve a helyben lakó, legalább három éve mezőgazdasági tevékenységet folytató szomszéd. A harmadik körbe a legalább három éve helyben élő gazdálkodók kerültek, az ötödik az önkormányzat, és csak a hatodik helyen található az elővásárlási sorrendben a nem helybéli bérlő. Elsőséget ezen belül is minden esetben a családi gazdálkodó élvezhet.
A vidékfejlesztési miniszter beszámolója szerint örökölhető földbérleti jogot juttatnak a családoknak, valamint a fiatal pároknak, ha vállalják, hogy letelepednek, gazdálkodnak és felnevelnek két-három gyermeket. Fazekas Sándor elmondta, kezdeményezték az illetéktörvény módosítását is annak érdekében, hogy a családon belüli gazdaság átadása illeték- és adómentes legyen.
Fontos változás még, hogy felállítják a Birtokpolitikai Tanácsot, amelyik dönt a Nemzeti Földalapban lévő, százmillió forintnál nagyobb értékkel bíró vagy száz hektár feletti területű földek hasznosításáról. A földalap által megkötött szerződések tartalmából nyilvánosságra hozzák a szerződő nevére, a föld fekvésére, helyrajzi számára, az ellenszolgáltatás összegére és a fizetési határidőre, valamint haszonbérletnél és vagyonkezelésnél a szerződés időtartamára vonatkozó adatokat. A nettó 5 millió forintnál magasabb ellenértékű szerződéseket az NFA a honlapján teszi majd közzé a jövőben.

Egységes európai tejpiacot! Nem oldják meg a tejtermelők problémáit, ellentétesek az egységes európai agrárszabályozással az unió által felállított tejpiaci munkacsoport javaslatai – közölte tegnap Glattfelder Béla fideszes európai parlamenti képviselő. A politikus szerint olyan intézkedésekre lenne szükség, amelyek egységesen, európai szinten szabályozzák a tejkínálatot, s megvédik a tejtermelőket a szélsőséges áringadozásoktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.