Csalt a Tesco vezetése?

Amennyiben a gyanú megalapozottnak bizonyul, úgy dolgozói béréből akár hétszázmillió forintot csalhatott el a Tesco Global Áruházak Zrt. A Pest Megyei Főügyészség hamarosan dönthet arról, hogy elrendeli-e a nyomozást az ügyben, amelyben eredetileg sikkasztás és adócsalás miatt tettek feljelentést.

Bákonyi Ádám
2010. 07. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Piramis 1 elnevezésű program bevezetésével a Tesco tavaly februárban tért át a papíralapú munkaidő-nyilvántartásról az elektronikus módszerre. A multinacionális vállalatnál heti bontásban, előre állapodnak meg a munkaidő-beosztásról, amitől ha eltérnek, pluszjuttatást kell fizetni a dolgozóknak.
A munka törvénykönyve kimondja, hogy a hét napon belüli áttervezés miatti munkavégzés rendkívüli munkavégzésnek minősül, amiért a dolgozót alapbérének plusz ötven vagy száz százaléka illeti meg.

*

Pontosabban csak illetné, a Tescónál ugyanis a feljelentés szerint a Piramis 1-ben „kikapcsolták” a rendkívüli munkavégzés esetén kifizetendő pótlék bérszámfejtését, így csak a 2009. szeptember és 2010. május közötti időszakban közel tizennyolcezer Tesco-dolgozó részére összesen mintegy 365 millió forintnyi munkabért nem fizettek ki. Amennyiben a gyanú megalapozottnak bizonyul, a dolgozók béréből „elcsalt” öszszeg tavaly februárig visszamenőleg összességében elérheti a hétszázmillió forintot.
Az ügyben május elején tettek feljelentést a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságon ismeretlen tettes ellen sikkasztás, csalás, adócsalás, illetve számvitel megsértése miatt. A rendőrség a sikkasztás ügyében indoklás nélkül elutasította a feljelentést, a hatáskörébe tartozó csalás ügyében pedig nem határozott. A feljelentésnek az adócsalásra és számvitel rendjének megsértésére vonatkozó részét a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) adták át. A pénzügyőrség az adócsalás és a számvitel rendjének megsértése esetében bár elutasította a feljelentést, határozatában rögzítette, hogy „a rendelkezésre álló adatok alapján az állapítható meg, hogy a dolgozók részére – az őket jogosan megillető munkabért, a bérszámfejtő program »kikapcsolásával« – a munkáltató nem fizette ki, így a Tesco Global Áruházak Zrt. felelős vezetői – a munkavállalókat tévedésbe ejtve és tartva – részükre tudatosan »kárt okoztak«”.
A határozatból kiderül, a rendőrség által a hatáskörébe tartozó és érdemi indoklás nélkül elutasított feljelentésre tekintettel, az elutasító határozat felülvizsgálata céljából a pénzügyőrség a Pest Megyei Főügyészséghez fordult. Birtalan Örkény Pest megyei főügyész kérdésünkre elmondta: várhatóan még a hónapban megvizsgálják, van-e feladata az ügyben a megyei rendőr-főkapitányságnak. A VPOP megállapításai alapján a megyei főügyészség várhatóan a nyomozás lefolytatására utasítja a rendőrséget.
Iglódi-Csató Judit lapunknak elismerte, hogy az új elektronikus munkaidő-nyilvántartást végző programjuk egyelőre valóban nem tudja kezelni a hét napon belüli áttervezéssel kapcsolatos adminisztrációt, így az ezért járó plusz juttatást nem fizették ki. – Dolgozunk rajta, igyekszünk megoldani a problémát – mondta a Tesco szóvivője. – A társaságnak akkor is ki kell fizetnie ezt a pótlékot, ha nem ő, hanem egy váratlan családi esemény miatt a munkavállaló szeretne módosítani az előre megbeszélt munkarenden, noha roszszabb esetben a cég megtehetné azt is, hogy nem veszi figyelembe dolgozója kérését – magyarázta Iglódi-Csató Judit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.