Csökkentenék a „hóhérok” nyugdíját

A kommunista elit nyugdíjainak átvizsgálását és a juttatások csökkentését kezdeményezi Wittner Mária 1956-os halálraítélt. A Fidesz országgyűlési képviselője szerint megengedhetetlen, hogy többek mellett a számos ’56-os forradalmár haláláért felelős Biszku Béla egykori kommunista belügyminiszter nyugdíja meghaladja a hatszázezer forintot.

Mizsei Bernadett
2010. 07. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha megtörtént a rendszerváltás, nem hagyhatjuk, hogy a hóhérok háromszor annyi jövedelemben részesüljenek, mint áldozataik – jelentette ki lapunknak Wittner Mária. Az 1956-ban halálra ítélt fideszes országgyűlési képviselőtől megtudtuk, a közeljövőben kezdeményezi, hogy a parlament átvizsgálja és csökkentse a kommunista bűnösök nyugdíjait. – Bár Lengyelországban felezték a nyugdíjukat, ha Biszku Béla 642 ezer forintos nyugdíjat kap, nálunk legalább harmadolni kellene, vagy egyszerűen az átlag nyugdíj szintjére csökkenteni – vélekedett a politikus. – Ennyivel tartozunk a társadalomnak és ’56-nak. Eleget gyalázták már a forradalmat, most mi lépünk. De minket nem a boszszúvágy, hanem az igazságtétel vezényel majd – tette hozzá.
Bulgáriában a lakosság aláírásgyűjtésbe kezdett, hogy a bolgár országgyűlés vegye napirendre a szociális kódex újratárgyalását.

*

A petícióval azt kívánják elérni, hogy az egykori kommunista elit kiemelt nyugdíjait csökkentsék az átlagnyugdíj szintjére. Az aláírók nehezményezik, hogy az érintettek anélkül, hogy életüket kockáztatták volna, a maximális, 110 ezer forintnak megfelelő nyugdíjban részesülnek az átlag 42 ezerrel szemben. Ebben az ügyben egyébként éppen Magyarországot említik példaként, ugyanis hazánkban egyenlőségjelet tettek a holokauszt és a kommunizmus bűneinek tagadása közé. Hasonló döntést hozott a román parlament is, Lengyelországban pedig 2010 elején csökkentették az egykori magas rangú kommunista vezetők nyugdíját.
A magyar parlament is – bár egyelőre más formában – legalább részleges elégtételt kíván venni az előző rendszer magas rangú vezetőin. Az erre mutatkozó igény az elmúlt hetekben egy dokumentumfilm körüli polémiában mutatkozott meg; két újságíró, Skrabski Fruzsina és Novák Tamás az 1956-os forradalom véres megtorlásának egyik főszereplőjéről, Biszku Béláról készített filmet. Igaz, kicsit félrevezették a véreskezű kommunistát, aki csak azért állt kamera elé, mert azt hitte, szülőfalujáról, Márokpapiról készül film. Később világossá vált, hogy nem a falu, hanem ő maga és múltbéli tettei ihlették a filmet. Először lányai kezdtek el fenyegetőzni, hogy jogi útra terelik az ügyet, ha bárki bemutatja a filmet. Később Biszku is pert helyezett kilátásba, mondván, személyes engedélye nélkül nem tehető közzé a film, mert ő már nem közszereplő.
Két héttel ezelőtt az Országgyűlés kulturális bizottsága rendkívüli ülésen foglalkozott az ügygyel, tegnap pedig a Házban lezajlott a helyzetet rendezni kívánó határozati javaslat általános vitája is. A tervezet arra kéri a kormányt, dolgozzon ki javaslatot arra, hogy a kiemelkedően fontos dokumentumfilmek és történelmi dokumentumok nyilvánosságra hozatala ne legyen minden esetben kizárható a személyiségi jogokra való hivatkozással. A tegnapi általános vitában egyébként mindegyik párt támogatta az elképzelést. Heves vitát váltott ki azonban a Jobbik és Fidesz képviselői között, hogy az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottsága elé idézzék-e Biszkut. A kormánypárt szerint a volt belügyminiszternek nem a grémium, hanem a bíróság előtt kell elszámolnia egykori politikai bűneivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.