Dühösen távozott az IMF

Nem látott lehetőséget a hazánkkal való megállapodásra az IMF és az EU, ezért delegációik a hét végén hazautaztak. Míg a kormányváltásig hitelezőink rendben találták az idei büdzsét és a jövő évi célokat, most megszorításokat sürgetnek, sőt már az eladósodott állami vállalatok, a költségvetési tartalékok és a közösségi közlekedés helyzetét is teljesen másképp látják, mint néhány hónappal ezelőtt. Az IMF és az EU a bankadót is ellenzi, és Simor András fizetéscsökkentésével sem ért egyet.

Szabó Eszter
2010. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszakadtak a hét végén a tárgyalások a kormány, valamint a hazánkat 2008 novembere óta hitelező Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió között. A delegációk hazautaztak Washingtonba, illetve Brüsszelbe, és bizonytalan időre elhalasztották a hazánknak nyújtott pénzügyi segítség ötödik felülvizsgálatának lezárását. Hitelezőink további megszorításokat szeretnének kikényszeríteni az Orbán-kormánytól, az idei és jövő évi költségvetés kockázataira és a Bajnai-kabinet által korábban meghatározott államháztartási hiánycélokra hivatkozva. A valutaalap és az EU emellett kifogásolja a pénzintézeteket sújtó bankadó bevezetését, mert szerintük a befektetési kedv és a gazdasági növekedés visszaesését eredményezheti. Utóbbi érvelés egyben azt jelenti, hogy a pénzintézetek eredményesen lobbiztak hitelezőinknél a hivatalos tárgyalások megindulása előtt, hiszen a bankadó elleni fő érveiket mind az IMF, mind az EU átvette. A szervezetek ugyan elismerték, hogy a bankoktól várt 200 milliárd forintos pluszbevétel jelentősen hozzájárul a hiánycsökkentéshez, ám ezt figyelembe véve is arra szólították fel az Orbán-kormányt, hogy „gondolja át ennek az adónak néhány jellemzőjét”.
*
A bankok jövedelmezőségét mindig is fontos szempontként tartották nyilván az IMF és az EU delegációi, amelyek az eddigi negyedéves ellenőrzések során valamennyi alkalommal megnyugvással vették tudomásul, hogy a magyar bankrendszer stabil és megfelelő nyereséget termel.
Míg a kormányváltás előtt hitelezőink nem láttak lyukakat az idei büdzsében, és többször megerősítették, hogy tarthatónak ítélik a 3,8 százalékra tervezett deficitet, most mégis gondjaik támadtak a költségvetéssel. A korábbiakkal ellentétben most már úgy látják, a büdzsé tartalékai nem lesznek elegendőek, az IMF szerint az idei biztosítékokban található hiányosság mintegy 78 milliárd forintot tesz ki.
A közösségi közlekedés helyzetének megítélésében szintén látványos fordulat következett be. Hitelezőink most már felróják, hogy a tömegközlekedést érintő szerkezeti átalakítások – az év elején történt áremeléseket kivéve – késnek. Aggasztónak értékelik emellett azt is, hogy a kincstárnoki rendszert felváltó költségvetési felügyelői rendszer bevezetése késésben van. A kormány, illetve a valutaalap és az EU Simor András havi 8,3 millió forintos bérének csökkentésében sem tudott megegyezni. Az EU delegációja a fizetéssel kapcsolatban arra kérte a kabinetet, hogy tartsa tiszteletben a központi bank teljes függetlenségét.
A tárgyalások során nézetkülönbség alakult ki a jövő évi államháztartási hiányt illetően is a tárgyaló felek között. A Bajnai-kormány által a jövő évre garantált 2,8 százalékos deficit helyett az új kabinet három százaléknál némileg magasabb hiánycélt szeretett volna kitűzni arra hivatkozva, hogy az induló szerkezeti reformok – átmenetileg – megnövelik a költségvetés hiányát, ám hosszú távon lehetővé teszik a kiegyensúlyozott állami gazdálkodást. A valutaalap és az EU képviselői hallani sem akarnak a lazításról, és ragaszkodnak a 3 százalék alatti deficithez.
Figyelemre méltó, hogy míg az IMF és az EU eddig nem aggódott az eladósodott állami vállalatok miatt (még a Malév államosítása után sem), most már ezt is másképp látják, és sürgetik a veszteséges állami cégek átalakítását annak érdekében, hogy azok kisebb terhet jelentsenek a büdzsé számára.
Az egyeztetéseken végül szóba sem került a hazánkkal kötendő újabb – 2011-re, 2012-re szóló – elővigyázatossági hitelmegállapodás. Ezt Christoph Rosenberg, az IMF-küldöttség vezetője a Reutersnak azzal indokolta, hogy először nyilvánvalóan a gazdaságpolitikai kérdéseket kellett tisztázni, ám ez nem történt meg. Rosenberg szerint Magyarországnak nemcsak az idén, de jövőre is költségvetési nehézségekkel kell megküzdenie. Mint fogalmazott, főleg a költségvetési területen maradtak nyitott kérdések, ezenbelül is a tervezett intézkedések fenntarthatósága körül.
További megszorításokat szorgalmaz az EU is. Mint Olli Rehn gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős biztos a hét végén elmondta: a túlzott költségvetési hiány jövő év végéig történő kiigazítása nehéz döntéseket igényel, különösen a kiadásokkal kapcsolatban. Brüsszel alapvető fontosságúnak tartja az államadósság csökkentését és a finanszírozási feltételek javítását. Az Európai Bizottságnak a tárgyalások után kiadott álláspontja szerint hazánknak növelnie kell az erőfeszítéseket a fenntartható, három százalék alatti hiány elérése érdekében.
A tárgyalásokról közleményt adott ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter is. Eszerint a magyar kormány a tárgyalások során őszintén feltárta az első fél év elhibázott gazdálkodásából fakadó súlyos problémákat. Az IMF és az EU küldöttségei mindezek alapján elismeréssel méltatták az új kormánynak a korábbi hibák kiigazítása érdekében tett lépéseit, amelyek növelték az állam bevételeit, a 120 milliárd forintos minisztériumi zárolásokkal és a költségvetési felügyelők kiküldésével pedig jelentősen csökkentették az állami kiadásokat. Matolcsy megerősítette: a kormány folytatja a reformok politikáját, de újságíróknak nyilatkozva ehhez hozzátette, amennyiben a megszorítás vagy a bankadó az egyetlen választási lehetőség, a kormány az utóbbit fogja választani, és ez így lesz jövőre is.
Pénzügyi elemzők szerint a tárgyalások félbeszakadása elbizonytalaníthatja a piacokat, ám nem azért, mert a sikertelen felülvizsgálat miatt nem hívhatjuk le a hitelkeretünk aktuális részét, hiszen hazánk már hosszabb ideje kizárólag a piacról finanszírozza magát. A szakemberek sokkal inkább azért aggódnak, hogy hazánkban is megismétlődhet az a forgatókönyv, ami Romániában és Ukrajnában már bekövetkezett. Egyik ország sem tudott megegyezni a hitelezőkkel, amelyek magukra hagyták őket, majd néhány hónapnyi mélyrepülés után újra tárgyalóasztalhoz ültek, és a hitel érdekében mégis bevezették a drasztikus megszorításokat.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.