Rutinos, a cseh politikában lassan két évtizede tevékenykedő, a nemzetközi diplomáciában igen jártas kormányfője lett tegnaptól Csehországnak. Az 1964-ben a dél-morvaországi Uherské Hradistében született Petr Necas az új koalíciós cseh kormánykoalíció legnagyobb pártjának, a Polgári Demokratikus Pártnak (ODS) az egyik alapítója 1991-ben és azóta mindig a politikai alakulat szűkebb vezetéséhez tartozott. Mirek Topolánek botrányai miatt idén áprilisban a politikából távozó volt kormányfő és ODS-vezér örökébe lépő Necast kifejezetten nagy munkabírású, botrányoktól, korrupciós ügyektől mentes személyiségként jellemzik.
A reflektorfényben eddig nem igazán sütkérező, a nyilvánosságot már-már kerülő Necas egyébként 1992 óta tagja a prágai parlamentnek, több minisztériumban is dolgozott már. Így 1995-ben helyettes védelmi miniszter volt, a 2006-os választások után pedig miniszterelnök-helyettes, valamint munkaügyi és népjóléti miniszterként vett részt a kormányzati munkában. Érdekes azonban, hogy 1997-ben visszautasította a számára felajánlott belügyminiszteri tárcát. Egyes sajtóhírek a meghátrálás okaként arról írtak, hogy az akkor 33 éves Necas megijedt a poszttal járó felelősségtől,
és nem – az általa közölt – családi okok miatt adta vissza a felkérést.
A brnói Masaryk Egyetemen végzett miniszterelnökkel kapcsolatban gyakran kiemelik, hogy a külpolitikában, a nemzetközi diplomáciában otthonosan mozog, és Nyugat-, illetve Amerika-barát irányvonalat képvisel. A nős, két fiú- és két leánygyermekes kormányfőről egyébként sok esetben mint afféle szürke eminenciásról írnak. A pártnak 1999 óta alelnöke, és Topolánek távozásával megüresedett pártvezetői széket megöröklő Necas az ODS harmadik vezetője, valamint a párt első elnökének, az euroszkepticizmusa miatt ismert jelenlegi államfő, Vacláv Klaus támogatójaként tartják számon.
Topolánek bukása után népszerűsége párton belül kissé növekedett, ám a koalíciós kormány megalakulása és a cseh választások után többször is említette, pártja érezhetően veszített támogatottságából. Kinevezésekor – épp emiatt – átlátható kormányzást és költségvetési szigort ígért.

Időutazás a Videoton gyár 60-as éveibe