Finnugor kongresszus Piliscsabán

Munkatársunktól
2010. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első nemzetközi finnugor kongresszust – magyar és finn tudósok kezdeményezésére – 1960-ban Budapesten rendezték. Azóta ötévente más-más helyszínen szervezik meg. A második kongresszus Helsinkiben volt 1965-ben, a harmadik Tallinnban 1970-ben, a negyedik 1975-ben ismét Budapesten, az ötödik 1980-ban Turkuban, a hatodik 1985-ben Sziktivkarban, a hetedik 1990-ben Debrecenben, a nyolcadik 1995-ben Jyväskylä városában, a kilencedik 2000-ben Tartuban, a tizedik pedig Joskar-Olában. A kongresszusok helyszínéről és tudományos programjáról a Finnugor Kongresszusok Nemzetközi Bizottsága (ICFUC) dönt. Az ICFUC 2005 augusztusában Joskar-Olában (Mari Köztársaság) bejelentette, hogy a következő nemzetközi kongresszust Magyarország rendezi. A szervezés megtisztelő feladatát a magyar nemzeti bizottság javaslatára a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) finnugor tanszéke kapta. Ennek megfelelően a 11. Nemzetközi Finnugor Kongresszust (CIFU 11) Finnugor népek és nyelvek a XXI. században elnevezéssel 2010. augusztus 9. és 14. között Piliscsabán, a PPKE campusán rendezik.
A kongresszus központi témája: az uráli (finnugor és szamojéd) népek társadalmi, kulturális és nyelvi helyzete, perspektívái. A XXI. század elején a veszélyeztetett kisebbségi nyelvek és kultúrák kutatása tudományos szempontból is az egyik legfontosabb kérdés. A központi téma kijelölése azonban nem jelent feltétlen behatárolást, természetesen a finnugrisztika hagyományos kérdései is szerepelnek a programban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.