Genetikailag módosított (GM) búza kifejlesztésére is kiterjeszti együttműködését az amerikai Monsanto és a német BASF. A Meridian Institute beszámolója szerint a világ legnagyobb vetőmaggyártója és a német vállalatcsoport várakozásai szerint 2020 körül kijöhet a genetikailag módosított búza – olvasható a távirati iroda jelentésében. A hírek szerint a két vállalat egymilliárd dollárral bővíti a közös kutatásokra szánt összeget, így két és fél milliárd dollár áll rendelkezésre a növények kikísérletezésére. Eddig a Monsato–BASF páros a kukorica, a szója, a gyapot és a repce genetikailag módosított változatán dolgozott közösen. A Monsato korábban már tett kísérleteket a GM-búza kifejlesztésére. Ám 2004-ben felhagyott a tevékenységével, többek között a zöldek és a fogyasztóvédők heves ellenállása miatt.
Évtizedek óta lehet hallani, hogy új génmanipulált növények kifejlesztésén dolgozik a Monsato, de a valóságban a mai napig a világban összesen kétféle GM-növény van köztermesztésben. Ez a MON810-es kukorica és az Amflora burgonya – nyilatkozta lapunknak Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője. A szakértő szerint bebizonyosodott , hogy az Európai Unióban a fogyasztók nem kérnek ezekből az élelmiszerekből. 1998–2004 között az EU-ban de facto moratórium volt érvényben a GM-termékekkel szemben. Ez alatt a hat év alatt az Egyesült Államok génmanipulált- kukorica-exportja a kontinensre szinte teljesen megszűnt – magyarázta a szakértő. Amerika a GM-növények legnagyobb termesztője és fogyasztója, ennek ellenére Kanadával karöltve korábban ők is nemet mondtak a génmódosított búzára. Ez aligha meglepő, hiszen volt alkalmuk tanulni azokból a károkból, amelyeket a GM-repce okozott nekik – tette hozzá.
Magyarországon 2006 szeptemberében ötpárti országgyűlési határozat született, amelyben a politikusok kiálltak a genetikailag módosított kukorica hazai tilalma mellett. Vizsgálják a GM-burgonya vetési tilalmának lehetőségét is.

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”