Gyurcsányig érnek a sukorói ügy szálai

Új iratok kerültek a gyanús földügyek feltárására felkért miniszterelnöki megbízott birtokába a sukorói ingatlanpanamával kapcsolatban. Budai Gyula lapunknak adott interjújában állítja: az államnak másfél milliárd forintos kárt okozó földügylet szálai Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökig és Veres János korábbi pénzügyminiszterig is elérnek. A képviselő feljelentése nyomán egy bábolnai ügyben Tátrai Miklóst, a vagyonkezelő volt vezérigazgatóját a vádhatóság már gyanúsítottként is kihallgatta.

Dénes Zoltán
2010. 07. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összeszámolta már, hogy az elmúlt években hány feljelentésen van túl földügyekben?
– Az elmúlt két évben összesen tizenegy ügyben tettem büntetőfeljelentést, esetenként közösen más képviselőtársammal együtt. Egy ilyen feljelentés nyomán éppen a napokban gyanúsították meg Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. elbocsátott vezérigazgatóját. Ebben az esetben a vagyonkezelő a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok ügyvezetőjének közreműködésével, és feltételezhetően törvénytelenül, 365 millió forintot utalt át egy felszámoló cégnek. Ez az öszszeg, vagy ennek egy része, a későbbiek során a feltételezések szerint Tátrai Miklóshoz és Czunyi Anikóhoz, a felszámolásba taszított Bábolna Zrt. volt vezetőjéhez köthető bankszámlán landolt.
– A sukorói ügyben – amely esetben az állam egy hetvenhektáros Velencei-tó parti területet cserélt el két pilisi gyümölcsösre – arról nyilatkozott, hogy a szálak elérnek a volt miniszterelnökig. Mire alapozta e kijelentését?
– Azokra a jegyzőkönyvekre, amelyek az egyeztetésről készültek, akár az izraeli befektetővel, akár a kormányülésről, s amelyek már az ügyészségen vannak. Emellett én is rendelkezem olyan frissen beszerzett iratokkal, amelyek még nem részei a nyomozással kapcsolatos eljárásnak. Ezek teljes mértékben azt támasztják alá, hogy a volt miniszterelnök konkrét utasítására ment végbe az egész ingatlancsere. Ráadásul attól a perctől kezdve, hogy a kormányülésen a sukorói kaszinóépítési tervet kiemelt állami beruházásnak nyilvánították, odaítéltek 2,5 milliárd forintos állami támogatást is. Tehát az izraeli–amerikai befektetők minden támogatást megkaptak a kormánytól ahhoz, hogy hozzájussanak a velencei-tavi területhez.
– Milyen iratok bizonyíthatják ennyire egyértelműen Gyurcsány Ferenc felelősségét?
– Mindenki próbálta védeni a saját pozícióját valamilyen írásos dokumentummal. Ezek a feljegyzések megmaradtak, ezekben szerepel, ki mit mondott és mikor. Így kiderül, hogy Gyurcsány Ferenc és Veres János utasításokat adtak az ügyben a vagyonkezelőnek.
– A bábolnai ügyek vizsgálata az összes környéken eladott földre vonatkozik?
– Két feljelentés van az ügyészségen, mindkettő Horváth Klárához, a város jelenlegi polgármesteréhez, volt szocialista országgyűlési képviselőhöz kapcsolódik. Ezen ügyekben jelen pillanatban tanúmeghallgatások folynak, illetve azokat az iratokat szerzi be az ügyészség, amelyek kifejezetten a 240 hektár állami föld strómanokon keresztül lezajlott értékesítésével foglalkozik. Természetesen a későbbiekben a már felszámolás alá került, Bábolna Zrt. mintegy tízezer hektár földjének privatizációját is felülvizsgáljuk.
– Lapunk már három évvel ezelőtt több cikket is írt a Horváth Klárához kapcsolódó földügyekről, ám a vizsgálat csak az idén kezdődött el. Mi ennek az oka?
– Az ügyészségi vizsgálat egy 72 hektáros állami földhöz kapcsolódik, amit vagyonkezelésbe kapott az önkormányzat, és idén jogszabályellenesen meghirdetett, ráadásul a legrosszabb pályázatot hozta ki nyertesnek. Emiatt indult az eljárás és ehhez csatolták a korábbi, 240 hektáros terület ügyét is. Ugyanis ezt a birtokot is a polgármester asszony kérésére és közbenjárására értékesítette 2007-ben a földalapkezelő, majd Horváth Klára közreműködésével két magánszemély vásárolta meg. Ez a két helyi lakos a későbbiek során beismerte: ők csak strómanként szerepeltek az ügyben, a vételt egy befektető finanszírozta. Utóbbi jelzálogjoga a szerződéskötést követően rá is került a tulajdoni lapra.
– Ezek az ügyek is elérhetnek az előző kormány vezetőihez?
– Ahhoz, hogy egy ekkora állami területre vonatkozó adásvételi pályázatot a földalapkezelő kiírjon, feltételezhetően nem elég Horváth Klára országgyűlési képviselő lobbiereje. A földalapkezelő akkori elnökének, Tömör Lászlónak konkrét politikai utasítást kellett adnia ahhoz, hogy ezt a területet meghirdessék. Ebben az ügyben is sokkal magasabbra vezetnek a szálak, nem állnak meg Horváth Kláránál vagy a földalapkezelő akkori elnökénél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.