Kartellgyanú az értékbecslő cégeknél

Razziát tartott a minap a Gazdasági Versenyhivatal több, ingatlanok árbecslésével foglalkozó cégnél, amelyek a hatóság feltételezése szerint kartelleztek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. egyik tavalyi közbeszerzési eljárásánál. Az egyik érintett társaság szerint az ügy mögött a tenderen vesztes konkurencia áll.

Hajdú Péter
2010. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzeti vagyonkezelő tavaly november végén – termőföldek értékbecslésére vonatkozóan – meghirdetett egy tárgyalásos közbeszerzési eljárást, ahol az első fordulóban húszezer és ötvenezer forint között szóródtak a majd egy tucat pályázó által megajánlott összegek. Az első fordulót követő tárgyalásokon ugyanakkor kiderült, hogy a tulajdoni lapokat, illetve az erdő- üzemtervi térképeket a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. díjmentesen az ajánlatadók rendelkezésére bocsátja. Ennek azért van jelentősége, mert így jókora költségtől szabadultak meg a pályázók, hiszen korábban az e dokumentumokkal kapcsolatos kiadásokat nekik kellett viselni. Az idén februárban kihirdetett végeredmény szerint az A.N.Z.S.Ó. 2001 Kft., az FHB Ingatlan Zrt., a Landimpex Kft. és a Pátria Consult Zrt. nyerték el a megbízásokat.
Az ügy azonban itt nem ért véget, a versenyhivatalnál folytatódott tovább. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ez év június 15-én előzetes értesítés nélkül helyszíni ellenőrzést tartott a nyertes vállalkozások székhelyein. A hivatal sajtóosztálya lapunk kérdésére megerősítette a vizsgálat tényét, de részletekről nem beszélt. A razzia másnapján napvilágot látott közleményük azonban világosan fogalmaz. Eszerint alaposan feltehető, hogy az FHB Ingatlan Zrt. és több olyan vállalkozás, amely az FHB-céggel értékbecslési munkákra tavaly szerződéseket kötött, megállapodott egymással arról, hogy az MNV Zrt. 2009-ben és idén kiírt egyes közbeszerzési eljárásaira a termőföldek és az ingatlanok értékbecslésére milyen árban ad be ajánlatokat, és az elnyert munkáknál ki, kinek lesz majd az alvállalkozója.
A vizsgálattal kapcsolatban az A.N.Z.S.Ó Kft. vezetője lapunk megkeresésére elmondta, hogy a GVH munkatársai az ellenőrzéskor lemásolták azokat az iratokat és elektronikus leveleket, amelyek az MNV termőföld-értékbecsléssel kapcsolatos tenderével voltak öszszefüggésben. A közbeszerzési eljárás első fordulójában – Rendik Zoltán tájékoztatása szerint – cége tételenként átlagosan 29 ezer forintos árajánlatot tett, a vállalt munka több ezer tételre vonatkozott. A második fordulóban jelentősen csökkentették az árat, mégpedig az első fordulóban megjelölt legalacsonyabb, tehát húszezer forintos szint alá. A cégvezető hangsúlyozta, hogy miután eddig közvetlen megbízást nem kaptak az MNV-től, számukra kiemelten fontos volt a munka elnyerése, hiszen az értékbecslő szakmában nagy presztízst jelent egy ilyen megbízás. Ezért akár minimális haszonnal is hajlandók voltak elvállalni a munkát, s ez a második fordulóban benyújtott, tételenként 17 900 és 19 700 forint közötti körül szóródó áraikban tükröződött is.
A második forduló eredményhirdetését megelőző napon az A.N.Z.S.Ó. ugyanakkor kétezer megbízástól visszalépett, s csak arra a mintegy ezer tételre tartotta fenn ajánlatát, amelyekre – földrajzi elhelyezkedésük következtében – viszonylag olcsón el tudta készíteni az értékbecslést. Rendik Zoltán kifejtette, költségeiket minimalizálva akarták elérni a célt, vagyis azt, hogy az MNV közvetlen partnerévé válhassanak. A visszamondott tételeket a GVH közleményében említett három másik cég nyerte el. S miután az A.N.Z.S.Ó. korábban más bankok mellett az FHB Ingatlan Zrt. számára is végzett értékbecslési munkákat, illetve, mert a visszalépés miatt szabaddá vált tételek mintegy 80 százalékát korábbi megbízója, az FHB nyerte el, felvetődött az összejátszás lehetősége.
Rendik Zoltán tagadja ezt a feltételezést, s úgy gondolja, az első fordulóban húszezer forintos árajánlatot tevő, majd azt 20 700 forintra emelő egyik vesztes, az OTP Jelzálogbank Zrt. feljelentése állhat a GVH-vizsgálat mögött, hiszen korábban már a Közbeszerzési Döntőbizottság előtt is megtámadta őket, ahol keresetét elutasították. Lapunk megkereste az OTP Jelzálogbank Zrt.-t, de az nem kívánt nyilatkozni az ügyben. Az érintett többi cég képviselőjét többszöri próbálkozás után sem tudtuk elérni. A Pátria Consult Zrt. honlapján egy közleményt adott ki, amelyben a társaság azt állítja, hogy nem egyeztettek árat a többi nyertessel. A Pátria közleménye szerint a cég ez év februárjában levélben kereste meg az MNV-t, amelyben jelezte, hogy az egyik pályázó az eredményhirdetést megelőző napon visszavonta ajánlata egy részét (ez nyilvánvalóan az A.N.Z.S.Ó. Kft. volt), ezzel megszegte a közbeszerzési törvényt, befolyásolta a végeredményt, s kárt okozott a kiírónak. A levélre állításuk szerint nem kaptak választ. Az állami vagyonkezelő ezzel az üggyel kapcsolatos véleményére lapunk is kíváncsi volt, de kérdéseinkre nem érkezett az MNV-től visszajelzés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.