– Ami a fegyverszállításokat illeti, kisebb tételekben ugyan, de újraindultak az amerikai fegyverszállítások, ami jelzés lehet az oroszok számára. Ráadásul az Egyesült Államok még mindig tudna olyan fegyverrendszereket adni Ukrajnának, amik Oroszországnak nagyobb fájdalmat okoznának. Olyat viszont nem tud adni, ami alapjaiban változtatná meg a háború menetét, csak megnehezíteni tudja az oroszok helyzetét – vélekedett.
Hogy milyen hatással lesz Trump és Putyin telefonbeszélgetése a két fél közti közvetlen tárgyalásra, azzal kapcsolatban a szakértő szerint a felek céljait érdemes megvizsgálni.
Most Ukrajna nagyon nehéz helyzetben van a fronton, tehát számára tényleg nagyon fontos lenne a harmincnapos tűzszünet, míg Oroszországnak nem az, hiszen megy előre. A tűzszünet mindig a gyengébb, visszahúzódó fél számára fontos. Hiába beszél a nyugati sajtó arról, hogy nagyon nagyok az orosz vesztességek, és nagyon lassan haladnak előre az oroszok. Egyrészt az ukrán veszteségek is nagyok, tehát nincs nagy különbség a két fél veszteségei között, és az orosz előrehaladás azért messze nem állt meg
– emelte ki.
A katonai helyzet miatt Ukrajnának tárgyalnia kell
– szögezte le Demkó Attila, hozzátéve, hogy Oroszországnak ezzel szemben az az érdeke, hogy további katonai győzelmeket érjen el, hiszen minél mélyebben van Ukrajnában, annál jobbak a tárgyalási pozíciói.
Ezért ez a telefonbeszélgetés önmagában nem változtatja meg ezt a dinamikát, csak viszi előre a folyamatot
– összegzett a szakértő.
Lassan, de biztosan előbb-utóbb közeledni fognak az álláspontok
– húzta alá.
A tárgyalásokból tűzszüneti megállapodás akár rövid időtávon is létrejöhet, a kérdés az, hogy ez hány napos lesz, és hogy betartják-e – hívta fel a figyelmet Demkó Attila.
Ha Oroszország nagyon akar engedni a Trump-adminisztrációnak, akkor belemehet akár egy harmincnapos tűzszünetbe is. De ez nem azt jelenti, hogy ez a tűzszünet harminc napig fog tartani és betartják
– hangsúlyozta a szakértő.
– Egy gesztust tehet ezzel Oroszország, hiszen a moszkvai vezetésnek az a taktikája, hogy Trump mindig érezze, hogy Putyin tiszteli, és figyel a szavára. Ez abból is nyilvánvaló, hogy a megválasztása óta, bár a Nyugatot sokszor kritizálták orosz részről, magával Trump személyével kapcsolatban semmilyen kritika nem hangzott el – mondta el zárásképpen Demkó Attila.
Borítókép: Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök (Fotó: AFP)