Kerüljük a dunai fürdőzést

A kánikula beköszöntével sokan keresnek felüdülést a tavakban, folyókban. Természetes vizeink azonban fertőzésveszély s egyéb biztonsági tényezők miatt nem mindenhol alkalmasak fürdőzésre.

Vigh Dániel
2010. 07. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nagy hőségben a szokásosnál is többen látogatnak el a folyókhoz, tavakhoz, sokan azonban nem a kijelölt strandokon, hanem tiltott helyeken próbálják lehűteni magukat. Magyarországon körülbelül ezer bányató található, Budapest környékén pedig mintegy harminc. Utóbbiak közül hatban szabad fürdeni: Délegyházán, Dunaharasztiban, Gyömrőn, Pócsmegyeren, Veresegyházán, Dunavarsányban. Az oly kedvelt Omszki-tavat azonban nem ajánlják a szakemberek – tájékoztatott Borók Nikoletta. A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság főmunkatársa hangsúlyozta, hogy a többi helyen a fürdőzők védelmében tiltották meg a lubickolást. A legtöbb bányatónál ugyanis nem ellenőrzik a vízminőséget, fennáll a fertőzés veszélye, gondot jelenthet továbbá a beláthatatlan és változó mélység is. Az is előfordul, hogy drótok, alkatrészek és egyéb veszélyes tárgyak hevernek a tó alján – tette hozzá Borók Nikoletta. Kiemelte, hogy csak Pest megyében huszonegy ember fulladt tavaly vízbe. A bányatavak másik nagy problémája, hogy legtöbbször nincs megfelelő vízi mentésre alkalmas csónak, illetve életmentő személyzet a közelben, de még a kiépített WC, zuhanyzó is hiányzik.
A természetes vizek fürdőzésre alkalmas szakaszairól az ÁNTSZ határoz megfelelő vízállás és egyéb feltételek alapján, ezeket táblákkal is jelzik. Borsányi Mátyás, az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) vízbiztonsági osztályának vezetője lapnknak elmondta, hogy jelenleg a Nagy-Dunánál – a korábbi évekhez hasonlóan – sehol sem tanácsos fürdőzni, nincs is erre kijelölt partszakasz. A Duna-ág Budapest közeli szakasza sem megfelelő e célra, de tervezik a soroksári meder kotrását, s ha az iszaposodás visszaáll a normális szintre, feltételezhetően fürdeni is lehet majd itt. A Kis-Dunán viszont a ráckevei partnál vagy délebbre, a fadd-dombori holtágaknál, megfelelő a víz minősége. A szakember azonban arra figyelmeztet, hogy a nagy meleg hatására ezek a kis vízmozgású, öblös helyek elalgásodhatnak, s ez bőrirritációt okozhat. Közismert szabály, hogy felhevült testtel ne ugorjunk a hideg vízbe, s a fertőzésveszély miatt áradás után kerüljük el a folyópartokat – tette hozzá az osztályvezető.
Az ÁNTSZ honlapja szerint a Balaton teljes szakaszán megfelelő a vízminőség, nem ilyen jó azonban a helyzet a Tiszánál. A kunszentmártoni strandon például nem ajánlott a habok közé merészkedni, ahogy Tivadar Szamos-parti szabad strandja is hagy maga után kívánnivalót. A Velencei-tó, a Tisza-tó és a Fertő tó kiváló helyszín a fürdőzésre, ráadásul ezek a helyek jól kiépített infrastruktúrával, vízimentő-szolgálattal nyújtanak remek menedéket a forróság elől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.