Kézfogások története

Major Anita
2010. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel történelmi tény: a magyar állam és a magyar nemzet határai nem esnek egybe, különösen fontos, hogy kormányzatunk az állampolgárok számára egyértelművé tegye a határainkon kívül rekedt nemzettársakhoz való viszonyát. A trianoni békediktátum kilencvenedik évfordulóján nem csupán gesztusértékű a gyászos történelmi nap emléknappá nyilvánítása és a kettős állampolgárságról szóló törvény. Ezzel azonban nem dőlhetünk hátra elégedetten. Mert 2004. december 5. közömbössége arra int még mindig: kevés a határokon átnyúló személyes kapcsolat, a magyarországi emberek nagy része elméleti és tapasztalati tudás hiányában „eredménytelennek” mutatkozott a népszavazáson. A magyar irodalom kézfogások története, hangsúlyozta gyakran Illyés Gyula megállapítását szegedi egyetemi tanárom, Ilia Mihály, s milyen igaza volt! Mert e gondolat még annál is többet jelent, mint amit kimond: nemzetünk folytonosságát, kicsinységét és nagyságát egyben, azt, hogy talán mindenkinél jobban szükségünk van egymásra.
Lapunk hírt adott már arról, az Apáczai Közalapítvány Határtalanul! programja hogyan kívánja valós cselekvéssel megtölteni a nemzeti összetartozás fogalmát. Pályázatot írtak ki magyarországi középiskolák számára, hogy 216 millió forintos támogatásból mintegy hatezer diák vehessen részt tanulmányi kiránduláson a szomszédos állomok magyarlakta településeire és szórványvidékeire. Csete Örs, az alapítvány igazgatója hétvégi Magazinunkban, 2009. december 5-én megjelent cikkében (Magyartól magyarig) az emberi kapcsolatok akadálymentesítését sürgeti, mert Európa határainak átjárhatósága már adott. Ideje, hogy szavainkban is leromboljuk a határokat – fogalmaz –, száműzni kell az olyan negatív jelentéstartalmú, sugallatú kifejezéseket, mint „határon túli”, mennyivel pozitívabb, előremutatóbb a „külhoni” magyarság!
Volt tanár kollégáimtól a napokban arról értesültem, működik a projekt: a budapesti Öveges József Gyakorló Középiskola és Szakiskola például a szakmai és kulturális értékeket megismerő programot pályázta meg sikerrel. A kapott
1 281 400 forintos támogatást a legjobban használták fel, mondja Hatvani Istvánné pedagógus, a kirándulás főszervezője. A negyven gépész orientációjú szakközépiskolás és szakmunkás tanuló bázisául a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola szolgált. Orbán Balázs székely kapus síremléke, házsongárdi temető, tisztelgés Apáczai sírjánál, koszorúzás Fehéregyházán, Héjjasfalván, 1848-as dal éneklése a Nyerges-tetőn, versmondás a csíkszeredai Mikó-vár előtt levő Petőfi-szobornál – felemelő pillanatai a szűk egyhetes együttlétnek. A csoport tanműhelyeket is meglátogatott; Kézdivá-sárhelyen a céhes építkezés sajátosságait figyelhették meg a diákok; tanulmányozhatták a szövés, zsindelykészítés munkafázisait; a cser-nátoni Haszmann Pál Múzeum mezőgazdasági gép-, vaskályha- és kopjafagyűjteménye inkább a kísérő tanárokat nyűgözte le. Sokat kirándultak, s ezek a budapesti „bérházas” gyerekek, ahogyan a tanárnő fogalmaz, patak partján falták az áfonyás fánkot, de még a puliszka is elkopott. A Gyilkos-tó, a Békás-szoros, a Szent Anna-tó sem maradhatott ki a kulturális kalandozásból.
Jó volna, ha lenne garancia és pénz a program folytatására, s a Kárpát-medencében működő közel ezer magyar tannyelvű szakközépiskola testvériskolai kapcsolatai is bővülnének. Hogy többé ne hangozhassék el az a kérdés Magyarországon, amelyet néhány évvel ezelőtt még feltett Hatvani Istvánné egyik tanítványa: Tanárnő, kérem, milyen nyelven fogunk beszélgetni az erdélyi diákokkal?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.