Kiugrás, egy hónapra

Meglepően nagy lett, a közelmúlthoz képest rekordot döntött a magyar ipar termelése májusban, de a szint még így sem éri el a 2008-as értéket. Miután a fellendülést az export vezérli, az elemzők óvatosak jóslataikkal, az azonban bizonyosnak tűnik, hogy a következő hónapok már nem lesznek ilyen kiugrók.

Hajdú Péter
2010. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Májusban az ipari termelés 13,7 százalékkal haladta meg az előző év hasonló időszakát, s ezzel az év első öt hónapjában 7,3 százalékkal nagyobb volt a bővülése, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A most mért adatok az áprilisi 9,7 százalékos növekedéshez, illetve az első négy hónap 5,7 százalékos növekedéséhez képest is emelkedést jelentenek, nem is beszélve a tavaly májusban mért 22,1 százalékos visszaesésről.
– Az ipari termelés növekedésének mostani felgyorsulása annak a tavaly ősszel indult fellendülésnek a folytatása, amely májusban lépte át a 10 százalékot, s ezzel nagy valószínűséggel el is érte a csúcspontját – mondta el lapunknak Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere. – A termelés emelkedése egyértelműen az exportból élő iparágak gyors bővülésének köszönhető, a belső piac azonban továbbra is korlátozott. Erre utal, hogy a magyar adat szoros összefüggést mutat az eurózóna előrejelző indexével. Az index alakulásából ugyanakkor arra is következtethetünk, hogy az év második felében elfogy a magyar ipar lendülete: növekedésről beszélhetünk ugyan, de az alacsonyabb lesz a májusi értéknél. Bebesy becslése szerint az éves bővülés valahol 5-10 százalék között lesz.
– Mindenképpen jó hír a magyar gazdaságnak, hogy májusban a várakozások ellenére gyorsult az ipari termelés növekedése – jelentette ki lapunknak Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője, aki hozzátette: meglepték a májusban mért adatok. A görög válság kapcsán inkább arra számított, hogy az export dinamikája csökken, s ezzel az ipar teljesítménye is. A jelek szerint azonban a világgazdaság folytatja a kilábalást, ami kifejezetten jó az exportvezérelt Magyarországnak. A jelenlegi hazai folyamatokról az elemző elmondta, hogy az export dinamikusan fejlődik, míg a belföldi értékesítés nem változik. Számításaik szerint ez utóbbi növekedésére a jövő évben lehet számítani, amikor az adócsökkentés hatásai kézzelfoghatók lesznek. Barcza a következő hónapokban akár a mostaninál gyorsabb bővülési ütemet is el tud képzelni, éves szinten pedig 10-15 százalék közötti termelésnövekedésre számít az ipar területén. Megítélése szerint ugyanis a magyar export a német bizalmi index, az Ifo alakulásához kötődik, ami jelenlegi 100 fölötti értékével közelít a válság előtti 105 pontos csúcshoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.