Köddé vált búzahegyek

Megközelítőleg másfél millió tonna kalászos találhatott gazdára a feketepiacon, ennek jelentős része búza volt – közölte Makay György, a Gabonafeldolgozók, Kereskedők és Takarmánygyártók Szövetségének szakértője a MOSZ gabonatermesztők országos választmányának tegnapi ülésén, ahol az aratás kilátásairól volt szó.

Dénes Zoltán
2010. 07. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Főként az árvízzel érintett területeken katasztrofális a termelők helyzete – derült ki a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) gabonatermesztő választmányának tegnapi ülésén. A gazdálkodókat ért veszteségek hatalmasak, közel 200 ezer hektárt borít a víz, 150 ezer hektáron pedig túlnedvesedett a talaj. Idén megközelítőleg 90 ezer hektáron már nem lehet vetni, a beérett árpát pedig sok helyütt nem lehet betakarítani, mert elakadnak a sárban a munkagépek. Az ár- és belvízkárok, a jégverés és a viharkárok eddig az agrárterületek mintegy 20 százalékát károsították meg súlyosan – számolt be Tóth István, a MOSZ titkára a szervezet becsléséről. Elmondása szerint idén négymillió tonna körüli búzatermés várható, a termesztők többsége pedig nem tudja elkerülni a veszteséget, mert a gabonapiaci árak – különösen a búza esetében – nem fedezik a hektáronként 180-190 ezer forintos költségeket.
A választmányhoz tartozó gazdálkodók szerint egyébként a következő hetekben rövid ideig emelkednek majd a búzaárak, majd ismét csökkenés várható, hiszen meg fognak jelenni a piacon a később érő nyugat-európai kalászosok. Emellett Tóth István arra is felhívta a figyelmet, hogy a korábban előre jelzett egymillió tonnás hazai tavalyi óbúzakészlet „normál szintre” apadt. Erre reagálva Makay György, a Gabonafeldolgozók, Kereskedők és Takarmánygyártók Szövetségének szakértője rávilágított: az említett készlet – mivel a hivatalos kereskedésben értékesítése nem mutatható ki – feltételezhetően feketén hagyta el az országot, vagy így került a hazai piacra. Makay szerint amióta a 13 százalékos áfát 18-ra, majd 25 százalékra emelték, nincs értékelhető minőségű kimutatás, mivel a termelők nem vallják be, hogy pontosan mekkora volt a termésük. A magyar határt pedig – tette hozzá – ellepték a „csodaautókkal járó, kopasz, kigyúrt fiatalok, akik zsebből fizetnek a terményért”. A jelenlévő gazdálkodók statisztikai hibának nevezték a problémát, ám egyetértettek Makay Györggyel abban, hogy végre rendezni kellene az áfakérdést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.