Még 2007 novemberében invitálta disznóvágásra egy csépai család B. Józsefet, és 2008 decemberéig fogva tartotta – mondta el a Magyar Nemzetnek Balázsné Busku Terézia, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Főügyészség szóvivője. Hozzátette: az elkövetők a sértett személyi igazolványát elvették, nyugdíját saját számlájukra utaltatták, megverték, főzésre, favágásra kényszerítették, és nem engedték, hogy elhagyja a család házát. A nyugdíjas férfival hitelszerződéseket is köttettek, szolgáltatásokat rendeltettek meg és készfizető kezességbe hajszolták. A csépai családot a vádhatóság ezekért a tettekért nagy kárt okozó csalással, egyrendbeli zsarolással, tizennégyrendbeli okirat-hamisítással és személyi szabadság megsértésével vádolja. B. József kihasználására akkor derült fény, amikor a csépai család kiskorú gyermeke légpuskával kilőtte a szemét, s a sértett ellátása utána az orvos feljelentést tett a rendőrségen.
– A vádat a sértett és a tanúk vallomása alapozta meg, de igazságügyi orvos szakértők állásfoglalását is tartalmazza a vádirat – mondta Balázsné Busku Terézia. Kiemelte: B. Józsefről a pszichológus szakértő azt állapította meg, hogy személyiségzavarban szenved, így csak korlátozottan képes a döntéshozatalra. A szóvivő kiemelte, a bűncselekmények miatt a szülők akár hét és fél éves szabadságvesztést is kaphatnak halmazati büntetésként, míg az idős sértetett bántalmazó még fiatalkorú gyermekük két évre javító-nevelő intézetbe került. Balázsné Busku Terézia lapunknak elismerte, hogy a csicskatartás bűncselekményét nehéz bizonyítani, mivel a sértettek általában félnek vallomást tenni, a törvénykönyvből pedig hiányzik a cselekményt egyértelművé tevő tényállás. A hatóság tehát csak a csicskatartással együtt járó bűncselekmények bizonyításával büntetheti az elkövetőket addig, míg a jogalkotók nem fogalmazzák meg a rabszolgatartás bűncselekményét.
Mint azt lapunk korábban már megírta, Békés megyében Újkígyóson nem bizonyosodott be az, hogy roma családok több sértettet is rabszolgaként tartottak. – A rendőrség hat helyszínről hét, csicskaként tartott embert szabadított ki, négyen közülük kérték az önkormányzattól, hogy segítsék az elhelyezésüket, de hárman visszamentek kizsákmányolóikhoz – mondta el lapunknak Szebellédi Zoltán, Újkígyós polgármestere. Emlékeztetett arra, hogy a rendőrségi akciókra K. Ferenc esete után volt szükség. A 69 éves idős férfi kiszolgáltatott helyzetéről lapunk is beszámolt. K. Ferencet tulajdon veje adta el 40 ezer forintért egy újkígyósi cigány családnak, akik rendszeresen ütötték, pénzét elvették, és a lovak mellett szállásolták el. Minimális összegű nyugdíjából hónapokon át jelentős összeget vontak le a hatóságok azért, mert roma kizsákmányolói vélhetőleg visszaéltek irataival. K. Ferenc esete után a békéscsabai rendőrkapitány az önkormányzattal együtt akciót szervezett a csicskatartás felszámolása érdekében. Ekkor Hajdú Antal békéscsabai rendőrkapitány lapunknak elmondta, hogy egy eset kivételével nem bizonyosodott be az ügyekben az, hogy bármilyen bűncselekmény, például személyi szabadság megsértése vagy okirattal való visszaélés megvalósult volna. A rendőrség kezében tehát nem voltak olyan bizonyítékok, amelyek alapján elrendelhették volna a nyomozást.
– Jelenleg nem tudok újabb esetekről, de nincsenek illúzióim. Újkígyóson most is lehetnek rabszolgaként kihasznált emberek, de amíg az érintettek nem tesznek feljelentést, a szemtanúk nem jelzik a problémát, addig sem a rendőrség, sem az önkormányzat nem tud a cselekmények ellen lépéseket tenni – mondta Szebellédi Zoltán.

Ez a százforintos akár 2000 eurót is érhet – nézd meg a sajátodat!