A Báthory-téka program újabb öt kötettel jelentkezett

Újabb öt kötettel jelentkezett a Báthory-téka könyvkiadási program, amely a Collegium Fenno-Ugricum és a Tokaj-Hegyalja Egyetem tavaly tavasszal elindított közös projektjének egyik eleme. A Józsa Judit Galériában rendezett könyvbemutatón a közönség megismerhette a Minoritates, a Literatura – Opera és a Literatura – Studia sorozat új kötetetit. Az est házigazdája Pusztay János Prima Primissima díjas nyelvészprofesszor volt.

2025. 05. 21. 10:05
Báhory téka
Pusztay János nyelvészprofesszor volt a könyvbemutató házigazdája. Fotó: Katona Tibor Forrás: MTI Fotószerkesztõség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kéri Szabolcs, a Tokaj-Hegyalja Egyetem rektora köszöntötte a résztvevőket. Beszédében elmondta, hogy másfél éve kezdődött a közös munka Pusztay János professzorral. – Eleinte kételkedtem abban, hogy ez a projekt megvalósítható, mert olyan volümenű munkáról van szó, amely évtizedekig is eltarthat. Végül belevágtunk és nem bántam meg: 14 hónap alatt 13 könyv jelent meg, ami szinte hihetetlen. Ez egy nagyon sokrétű vállalkozás: vannak benne kisebbséggel foglalkozó konferenciák, nyelvészeti tanulmányok és van egy irodalmi vonal. Hiánypótló munkák – foglalta össze Kéri Szabolcs. 

Báthory téka
A Báthory-téka program könyvbemutatóját a Józsa Judit Galériában tartották

A Báthory-téka kötetei


Három kötet jelent meg a Minoritates sorozatban. 

A Zeneművészeink északon című könyv a Norvégiában, Svédországban és Finnországban élő és alkotó magyar zenészek tevékenységét mutatja be, például a Szilvay vagy a Bogányi családét, illetve a klasszikus magyar zeneszerzők Bartók Béla, Kodály Zoltán és Ligeti György skandináviai jelenlétét. A kötetről Pusztay János beszélt.

 A Magyarok Skandináviában – Finnország egy sorozaton belüli kis sorozat második kötete, amelyet Egey Emese egyetemi docens ismertetett. A Nemzetiségek régiója kötet a tavaly ősszel Sárospatakon rendezett konferencia anyagát tartalmazza és Zemplén, Kelet-Szlovákia, Kárpátalja, Partium és Bánság a régióban élő kisebbségi magyarok, németek, ruszinok, szlovákok életét ábrázolja. A kötetet Bolvári-Takács Gábor professzor mutatta be, aki egy érdekes kísérlettel kezdte az előadását. 

Tizenhat tanulmány jelent meg a kötetben, ezeknek az első vagy utolsó mondataiból állítottam össze a szöveget, amit felolvastam – mondta el lapunknak a professzor. – Öt különböző országrész különböző megközelítésű tematikájáról írtak a XVII. századi Zempléntől kezdve a jelenkori cigányságig, a Bánáttól Felvidékig. Mégis, a mondanivalóból kijött egy összefüggő szöveg, ami nem volt optimista. A kisebbségekkel foglalkozott minden tanulmány és az derült ki belőlük, hogy minden megjelenített ország kisebbsége ugyanazokkal a problémákkal küszködik: támogatottság hiányában egyre kisebb számban szorulnak vissza és a felszámolódás veszélyével néznek szembe. Ez egy passzív folyamat, ami törvényszerűen be fog következni, ha nem tesznek ellene

 – szögezte le. A Literatura – Opera sorozat második kötetében a tavaly nyáron elhunyt észt író, költő, irodalomszervező és műfordító Arvo Valton félpercesei, miniatűrjei olvashatók eredetiben és Pusztay János fordításában. 

 A Literatura – Studia sorozat 2. kötete egy Arvo Valton nemzetközi emlékkonferencia előadásait tartalmazza észt, finn, mari, udmurt és magyar nyelven. Jánosi Zoltán professzor gondolatait a művekről Pusztay János tolmácsolta.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.