Meglopták, majd rabosították az utast

A Malév üzleti titka miatt nem tudhatta meg egy olvasónk, hogy kik lopták el a reptéren egymillió forint értékű ékszereit a csomagjából. A dolgozók egyre pimaszabb bűncselekményeket követnek el, újabban, a beszálláskor elkérik és megdézsmálják a már átvizsgált kézipoggyászokat is.

Csibra Tibor
2010. 07. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szervezetten folyhat a csomagok kifosztása. Egyre gyakoribb, hogy a nagyobb értékeket rejtő kézipoggyászokat átengedik az ellenőrzésen, majd az utolsó pillanatban, a beszálláskor – a csomag méreteire hivatkozva – mégis elkérik azt az utasoktól a ferihegyi dolgozók – tudtuk meg rendőrségi forrásból. Az ijedt turisták átadják táskáikat, amelyek tartalmát a rakodószemélyzet akkor már pontosan ismeri, s azok számos esetben kifosztva kerülnek vissza tulajdonosaikhoz. Szakértők szerint a ferihegyi lopások száma, a bűncselekmények kárértéke kizárja, hogy azokban csak alsóbb szinten lévő dolgozók vegyenek részt. A szervezettség arra utal, hogy feletteseik tudtával, esetleg közreműködésével dézsmálják meg az utasok értékeit.


Egymillió forint értékű ékszert loptak el ismeretlenek a pogygyászából a repülőtéren, majd a rendőrségen tett bejelentése után rabosították egyik olvasónkat. Korábban beszámoltunk róla, hogy szaporodnak azok a bűncselekmények, amelyeket a repülőtereken dolgozó, az utasok csomagjainak átvizsgálásával, mozgatásával foglalkozó dolgozók követnek el. Ferihegyen a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság (RRI) az utóbbi időben naponta többször tart razziát a gépek be- és kirakodásánál, mert – a térfigyelő kamerák hiánya miatt – ott követik el a legtöbb lopást.
Olvasónk, Majoros Endréné két éve Németországból, Hamburgból utazott haza a Malév járatával. Majorosné férjével Budapesten, a XXII. kerületben él, s úgy véli, környékükön jelentősen romlott a közbiztonság, szaporodnak a lakásbetörések, az asszony ezért magával vitte az ékszereit. Az értékeket a bőröndjébe tette, azok rendben megérkeztek Németországba. Hazafelé Hamburgban átvilágították a csomagjait az ellenőrök, de észrevételt nem tettek. Ferihegyen Majorosné hiába várt a poggyászára, azt nem találták a kezelők. Közölték vele, hogy bizonyára elkeveredett, és értesítik, ha megkerül. Az asszony hazaért, majd kisvártatva egy futár csöngetett – hozta a bőröndöt. Majorosné furcsállta, hogy a táska ekkor már vastagon le volt fóliázva, holott ő ezt nem kérte. A futár sietősen távozott, az asszony csak ezután vette észre, hogy az ékszereinek lába kelt. A nő a XXII. kerületi rendőrkapitányságon tett bejelentést, onnan idővel a XVIII. kerületbe irányították át. Egyik helyen sem közölték vele, hogy az RRI hivatott eljárni az ügyben, így másfél hónap múlva jutott el a ferihegyi rendőrökhöz. Az utasbiztonsági ellenőrök, és a csomagkezelők munkáját kamerák rögzítik a tranzitban, a felvételeket azonban 30 nap után megsemmisítik.
A rendőrség ismeretlen tettes ellen indított eljárást, s mivel nem lehetett megállapítani az elkövető kilétét, lezárta a nyomozást. Olvasónk igyekezett leírni eltűnt értékeit, a rendőrségi grafikus pedig lerajzolta az általa elmondottakat. Az egyik ékszerről kiderült, hogy az a műkincsek védelméről szóló jogszabály hatálya alá esik, így azt Majorosné nem vihette volna ki Magyarországról. A jogszabályok értelmében ezért rabosította őt a hatóság, adatai bűnügyi jegyzékbe kerültek. A hölgy lapunknak elmondta, hogy nem volt tudomása az ékszer védettségéről.
Olvasónk panaszt tett a rendőrségi eljárás lassúsága miatt, a BRFK válaszában elismerte e tényt. A rendőrség főképp az említett, hathetes időveszteséggel magyarázta a vizsgálat eredménytelenségét.
A hölgy és jogi képviselője ezek után kérte a Malévot, hogy szolgáltassa ki azon alvállalkozói nevét, akik kapcsolatba kerülhettek a poggyászával, a Malév azonban üzleti titokra hivatkozva megtagadta ezt. A cég kérdésünkre elmondta, hogy üzletszabályzata nem teszi lehetővé partnerei kiadását. Olvasónk polgári peres eljárást indított a légitársaság ellen, hogy megtudja, kik kerültek kapcsolatba a csomagjával, a Pesti Központi Kerületi Bíróság azonban elutasította a keresetet.
A Malév belső vizsgálatot indított az ügyben, de nem nem állapított meg személyi felelőst. A légitársaság lapunknak hangsúlyozta, hogy értéktárgyakat csak a kézipoggyászban szállíthatnak az utasok, s csak akkor, ha a szabályok szerint felvihetők a repülőgépre. A fuvarozó tájékoztatása szerint az utasok tisztában vannak azzal, hogy a poggyászba nem adhatnak fel ékszert, hiszen azért a légitársaság nem vállal felelősséget, ahogy más hasonló vállalatok sem. A Malév állítja, hogy a céget sem a nyomozóhatóságok, sem az igazságszolgáltatás részéről nem kereste meg Majo rosné ügyében, ha ez megtörténik, minden szükséges adatot átadnának a vizsgálathoz. A cég ezzel lezártnak tekinti olvasónk ügyét.
A Malév által elmondottakat azonban árnyalják a lapunk birtokába került, az RRI vizsgálatáról szóló jegyzőkönyvek, amelyek igazolják a nyomozás tényét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.