Április vége óta áll 5,25 százalékon az irányadó magyar kamat, és az elemzők szerint ez a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának mai ülésén sem változik majd meg. A londoni City elemzői a Magyar Távirati Irodának nyilatkozva legalábbis ezt valószínűsítették. Véleményük egyöntetű volt, a további lehetséges kamatpályáról adott nyilatkozataikban azonban már eltérő előrejelzéseket adtak: a többségi vélemény az, hogy a piaci kondíciók romlása miatt véget ért a magyar jegybank enyhítési ciklusa, egyes szakértők ugyanakkor nem tartanak kizártnak még egy kamatcsökkentést.
A JP Morgan bankcsoport londoni elemzői szerint az MNB egyebek mellett azért nem változtat hétfőn alapkamatán, mert a forint nem erősödött az előző kamatdöntő ülés óta, és az inflációs célra is felfelé mutató kockázatok hatnak. Erre az évre 4,8 százalékos, a jövő évre 3,1 százalékos átlagos inflációt várnak a szakértők, akik úgy vélik, hogy 2012-ben már a jegybank által kitűzött 3 százalékos cél alá, 2,8 százalékra süllyedhetnek a fogyasztói árak. Az elemzők szerint a kamattartás irányába hat a magyarországi fiskális politika és az infláció alakulásának bizonytalansága, valamint a kormány és a jegybank között kialakult feszültség is.
A monetáris tanács júniusi ülésének hét tagja közül hat szavazott a változatlan kamatra, s mivel azóta sem a forint árfolyamának alakulása, sem a júniusi, 5,3 százalékos 12 havi inflációs adat nem mondható kedvezőnek, aligha van ok a kamatváltoztatására. Az idén még lehetséges 25 bázispontnyi kamatcsökkentés feltétele, hogy a kormány megállapodásra jusson a Nemzetközi Valutaalappal és az EU-val, valamint hogy a nemzetközi piacokra visszatérjen a kockázatot vállaló hangulat. A Reuters által a Budapesten kérdezett 25 elemző közül nyolcan valószínűnek mondták, hogy két éven belül monetáris szigorításra, azaz kamatemelésre kerül sor.

Menczer Tamás: Az ukrán kém – Magyar Péter „testvére” – megfenyegette Orbán Viktort!