
origo.hu
Gyermeknapra üzent a miniszterelnök
Völgy Volt. Völgy Lesz. Hosszú kényszerszünet után ismét lesz Völgy. Ez egyrészt megnyugtató, másrészt felelősség – egy biztos, vigyázz, kész, rajt: síppal-dobbal, tömött csigabuszokkal újból nekivághatunk a kapolcsi Malomszigetnek. Bőven akadnak, akiknek a Művészetek Völgye az éves nagy nyaralás, tíz nap Magyarország legszebb fekvésű lankái között, ugrásnyira a Balaton-felvidéktől, hegygerincnyire a Káli-medencétől. Az előző kormány nemtörődömsége után – úgy tűnik – meglesz a kultúrhatalmi akarat a Völgy életben tartása és másodvirágoztatása mellett. A szervezőknek ezért a késve megtartott, jubileumi 20. Művészetek Völgyén be kell tudniuk bizonyítani, hogy érdemes a fesztiválba invesztálni. Pontosabban a hagyományosan fővédnöknek választott közönség veheti végre komolyan önmagát. Megtanulhat például jegyet venni. Adakozni. Figyelmesnek lenni. A közösséget életben tartani. A Völgy a többi tömegrendezvénytől eltérően nem a kordonok és szekrényemberek fesztiválja, Kapolcson, Monostorapátiban, Nagyvázsonyban, Öcsön, Pulán, Taliándörögdön és Vigántpetenden a helyi illetőségű Pista, János és Sanyi bácsik ügyelnek a rendre. A Völgy lényege, hogy egymásért vagyunk. A fesztivál a közönségért, a közönség a falubeliekért, a falubeliek a fesztiválért. Mindenkinek érdeke, hogy ez a tíz nap újra legyen, jó legyen, kulturált legyen. Hogy annyira legyen befogadó, amennyire a néhai magyar falvak közössége volt, annyira zárt, amennyire a szelestei kápolnaajtó; hangos, amennyire a júliusi nyáréjszaka megkívánja, csendes, amilyen a barokk koncert utáni katarzis a templomi padsorokban. Pénteken Berecz András csuvas sördalaival indulunk. (M. G.)
A városban, ahol élek, évről évre látom, hogy a fesztiválszervezők keményen küzdenek a kézművesvásárra bemerészkedő hazai giccsek és az internacionális bóvlik ellen. Önöknél is zajlanak hasonló csatajelenetek?
– Szigorúan ellenőrizzük azokat, akik jelentkeznek árujukkal a fesztivál kézművesvásáraira, és a Völgy ideje alatt is folyamatosan figyeljük, mi kerül az asztalokra. Éppen ebben az évben vendégeskedik a fesztiválon a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség, amely viseletekkel, tárgyi kultúrával, zenével, tánccal, gasztronómiával mutatja be mind a nyolc magyar tájegységet. Két kézművesvásárunk lesz: Vigántpetenden rendezik a Tókertben az országos kézművestalálkozót, a kapolcsi Malomsziget pedig a 10. Fazekas- és Keramikustalálkozó és vásárnak ad otthont.
– A giccsadó bevezetése hallatán a médiában többen házról házra járó, helyszínen bírságoló kertitörpe-ellenőröket vizionáltak. A Völgyből ezek az ellenőrök ön szerint üres kézzel távoznának?
– A fesztivál területéről egészen biztosan. A befogadó települések házainak udvarain már lehet, hogy találnának ezt-azt. De mi ebbe nem szólhatunk bele, és nem is akarunk. Nyolcvan százalékban ott is vállalható, ízléses tárgyakat látni, olyan 10-15 százalékban csúszik be más is. Szerintem ez egyáltalán nem rossz arány.
– Egy-egy fesztivál kapcsán mindig izgalmas az is, hogy a helyiek és a fesztiválosok milyen kölcsönhatásban vannak egymással. Elkülönül-e, találkozik-e a két világ, rombolnak-e a fesztiválhozó városiak, vagy segítenek emlékezni, a helyi identitás, az emlékezet cserepeit összehordani, összeragasztani?
– Jó, hogy ezt szóba hozta. Szabó Csaba néptáncos, helyi gyűjtő kapolcsi helytörténeti anyagát most állítjuk ki a fesztiválon. Rengeteg fotója van a régi Kapolcsról. A legkorábbi fénykép 1910-ben készült. Padlásokon, pincékben házról házra járva tárgyi emlékeket is gyűjtött. A kiállításon Tani bácsi, a helyi cigány kosárfonó kapolcsi kosarait is meg lehet tekinteni. A képanyagot digitalizáljuk, hogy kutatható, tanítható legyen. A tárgyi kultúra és a kölcsönhatás témájánál maradva azzal is eldicsekedhetek, hogy amióta itt vagyunk a völgyben, több háznál kicserélték a kovácsoltvas kerítést kőbástyásra, mert az az eredeti helyi tradíció. A fesztiválon mutatjuk be a Kapolcsi vízimalmok című könyvet, hiszen valaha vízimalmairól volt híres a település. Tágabb értelemben a Muzsikás együttes völgybeli kirándulásai is ide tartoznak. Szakrális helyekre, például a pálos kolostorba viszik magukkal az érdeklődőket, és ott megmutatják, mennyire másképp szól Sipos Mihály hegedűje, mint a megszokott koncerttermekben.
– Többen szóvá tették az utóbbi időben, hogy tantárggyá kellene emelni az általános és középiskolai oktatásban a néprajzot. A Hagyományok háza igazgatója szerint a helytörténettel kell kezdeni a tanítást.
– Én ezzel egyetértek. Sőt. Kapolcson most megszűnt az általános iskola, Monostorapátiba járnak tanulni a gyerekek. Az ottani iskola kérte, hogy felvehesse a Művészetek Völgye Iskola nevet. Mi azzal a feltétellel egyeztünk bele, ha az iskolában oktatják a völgy falvainak helytörténetét.
Gyermeknapra üzent a miniszterelnök
Hatalmas a pusztítás, ekkora csapást még nem mért Oroszország Ukrajna fővárosára
Könny szökött a rajongók szemébe Törőcsik Franciska vallomásától: már hosszú évek óta együtt vannak
Nem Orbánt küldte tárgyalni Von der Leyen, inkább rúgott egy csúfos öngólt – Trump most az egész EU-val kifizettetné a diplomácia malőrt
„Nem bírom tovább” – 20 perc után otthagyta a koncertjét a népszerű zenész
Csörte - Az átláthatósági törvény javaslatának visszavonására kéri a magyar kormányt az Európai Bizottság + videó
Akkora orosz támadás indult, hogy a NATO-gépeket is bevetették + videó
Nem tudott nyerni a Vasas, a Kazincbarcika jutott fel az élvonalba; a Gyirmót kiesett az NB II-ből!
Jürgen Klopp elhozta a várt pofont a Liverpoolnak, van egy nagyon boldog vesztes
Magyar játékos verte a Roland Garros tavalyi győztesét
Itt a szenzáció: a Kazincbarcika az NB I-be jutott
Zelenszkij beszólt Trumpnak, ennek nem lesz jó vége
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.