Szabó Lajos, a Magyar Öttusa-szövetség (MÖSZ) elnöke elmondása szerint a szép emlékű 1999-es margitszigeti vb költségvetése elérte a 700 millió forintot, ehhez képest a július 15–20. közötti debreceni Eb 45 milliója aprópénz, mégis megközelítőleg hasonló szakmai és közönségsikert remél. Tizenegy éve mind a három férfi- szám, valamint a női egyéni aranyérme itthon maradt, s ugyanez volt a helyzet a 2006-os budakalászi kontinensviadalon. Vörös Zsuzsanna és Balogh Gábor mindkétszer diadalt aratott, előbbi június 1-jén jelentette be visszavonulását, s most Debrecenben búcsúztatják.
Az idei Európa-bajnokság tegnapi tájékoztatóján Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány elmondta, hogy a közelmúltbeli hazai sikereket lemásolni nehéz lesz (a 2008-as budapesti vb-n sem sikerült), de nem lehetetlen. A hivatalos célkitűzés a férfiaknál mindhárom számban érem, s közte legalább egy arany, a nőknél pedig – a fiatalabb, tapasztalatlanabb csapat miatt – minden számban harc a dobogóért. Hozzátette, sokan azt hiszik, a Hajdúság a sportág térképén fehér folt, pedig ez nem teljesen igaz; a hetvenes években a helyi Virágkarnevál ideje alatt több nemzetközi versenyt rendeztek itt, a 90-es évek elején női szakosztály működött Debrecenben, a korábbi klasszisok közül Pécsi Mónika idevalósi.
Jelenleg, ahogy Kósa Lajos polgármester fogalmazott, valóban csak vendégeskedik az öttusa a cívisvárosban, amely tudatos koncepció részeként 2001 óta 12 sportág 17 felnőtt és korosztályos világversenyét rendezte meg, sikerrel. „Ha van tízmillió forintunk, nem óriásplakátos kampányra költjük, hanem inkább egy sporteseményre, ez legalább anynyira népszerűsíti Debrecent, és sokkal több a társadalmi haszna.” Orendi Mihály, a viadalnak otthont adó debreceni Sportcentrum ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy a központi szálláshelytől a létesítményekig hárompercnyi sétával el lehet jutni. A rajtig hátralévő bő két hétben intenzív helyi kampányt folytatnak majd, hogy minél több néző biztassa – ingyenes belépéssel – a magyar versenyzőket. S hátha akkor (újra) gyökeret ver az öttusa errefelé.
Indulóinkat Marosi Ádám és Tóth Adrienn képviselte, nem véletlenül, hiszen ők álltak modellt az Európa-bajnokság „Modern gladiátorok” elnevezésű plakátjához. A római kori ihletésű kompozíció – a szegedi kajak-kenu Világkupa ötletéhez hasonlóan – nem hagyományos módszerrel próbálja meg az igazán magyaros sportág hazai eseményét népszerűsíteni. A különbség talán annyi, hogy az öttusa, ahogy a tavalyi egyéni világbajnok Marosi fogalmazott, tényleg a modern kori gladiátorok küzdelméhez hasonló, főképp jelenlegi, felgyorsult és izgalmasabb formájában. Debrecenben majd meglátjuk.

Illik vagy nem illik? Tesztelje tudását kvízünkkel!