Nem tudni, meddig kell még cipelniük a megemelkedett terhet a frankhiteleseknek, de egyelőre úgy fest, az alpesi fizetőeszköz jól érzi magát a magaslati levegőn. Tegnap ugyanis újra történelmi rekordot döntött a svájci frank a forinttal szemben, amikor a délelőtti órákban már csak egy hajszál választotta el a 219-es szinttől, pedig reggel még 216 forintról indult a kereskedés. Lapzártánk idejére azonban javult a helyzet, a frankért ekkor 216,42 forintot adtak a nemzetközi kereskedésben. Az euró szintén hasonló pályát írt le. Reggel 286 forint alatt indult, majd néhány óra alatt egészen 287,23-ig szökött. Délután azonban egy kissé magára talált a magyar fizetőeszköz, akkor egészen a 286-os szintig szökött az árfolyam. Lapzártánk idején az euró 286,07 forinton forgott a piacon.
A lapunknak nyilatkozó pénzintézetek szerint még nem érezhető, hogy a drága devizák megviselnék a külföldi fizetőeszközben eladósodott ügyfeleiket, igaz, csak nagyon rövid idő telt el a forint drasztikus gyengülése óta. A következő hónapokban valószínűleg megmutatkozik majd a késedelmes hitelek számában az árfolyamváltozás miatti drágulás hatása. A hitelintézetek arra kérik az ügyfeleiket, hogy ne várják meg, amíg több részlettel is adósok maradnak, ha megoldhatatlan feladat elé állítja őket a megemelkedett törlesztőrészlet kigazdálkodása, azonnal jelezzék azt a bankjuknak.
Abban egyébként a pénzintézetek és a hitelközvetítők is egyetértenek, hogy az utóbbi időben sokkal óvatosabbak lettek a kölcsönért folyamodó ügyfelek. A jelzáloghitelezés azonban nem csak a lakosság visszafogottsága miatt eshet vissza, egy tegnap életbe lépett törvényi változás szintén a hitelezés terjedése ellen hat. Ezentúl ugyanis a pénzintézetek csak a forintalapú kölcsönök esetében jegyezhetik be a jelzálogot a fedezetül szolgáló ingatlanra. Fitos Szilárd, a C&I Hiteltanácsadó ügyvezetője szerint az utóbbi időben az újonnan folyósított jelzálogkölcsönök 10–15 százaléka volt devizaalapú, ezért nagyon nem fogja megrázni a piacot a szabályozás módosítása, de minden bizonnyal tovább szűkíti majd. Jelenleg körülbelül 6,5 százalékos THM-mel futnak a jobb euróhitelek, míg forintban 7,5–8 százalék a teljes hiteldíjmutató. – A kedvező forintmutatók ellenére azonban még mindig nem éri meg átváltani a svájcifrank-hiteleket forintkölcsönökre, ugyanis ilyen rossz árfolyam mellett megnő a devizában nyilvántartott tartozás, ha pedig ezt forintra váltja az ügyfél, elveszíti az esélyt, hogy az árfolyam kedvezőbbre fordulásakor csökkenjen az adóssága – közölte a szakember.
Összefognak a bankok a kormány ellen. Egész pályás letámadással próbálja eltántorítani a kormányt a pénzvilág a kétszázmilliárd forintos banki különadó bevezetésétől. A hazai piaci szereplők kórusa mellett a külföldi anyabankok és pénzügyi szövetségek is egyre élesebb hangon szólaltak fel az elmúlt napokban a tervezett teher ellen. Az Európai Központi Bank monetáris tanácsának tagja, Ewald Novotny szerint a magyar GDP-hez viszonyítva túl magas a tervezett kétszázmilliárdos bankadó. Alessandro Profumo, az Európai Bankszövetség elnöke pedig a hét végén levélben jelezte Orbán Viktor kormányfőnek, hogy véleménye szerint a bankadótervezet diszkriminatív, és veszteségessé tenné a pénzintézeteket.
A Magyar Bankszövetség és a kormány között jelenleg is folynak a tárgyalások az adóról, ám a legutóbbi, kedd esti találkozón nem született megállapodás a felek között. A Magyar Rádió információi szerint a pénzintézeteknek felajánlott lehetséges „cserealap” a Nemzeti Eszközkezelő Társaság lehet. Ide pakolná az állam a bankoktól átvett rossz hiteleket, amelyek az így felszabaduló céltartalékokból fizethetnék ki az adót. A céltartalék az az összeg, amelyet a bankoknak a rossz hitelek miatt egy számlán kell parkoltatniuk. Az eredeti elképzelések szerint egyébként tegnap újra találkoznia kellett volna a Magyar Bankszövetség és a kormány képviselőinek, ám a szövetség tagjai elhalasztották a találkozót. A Napi Gazdaság úgy tudja, a bankszövetség elnökségének tagjai már arra is gondoltak, hogy lemondanak, ha nem tudnak megegyezni a kormánnyal. Müller János, a szövetség szóvivője szerint viszont szó sem esett arról, hogy távoznak az elnökség tagjai.

Orbán Viktor üzent Bukarestnek: csak egy feltétellel működne együtt az új román elnökkel