Egyáltalán nem tekintik még lezártnak a bankadóról szóló tárgyalásokat a pénzintézetek, holott a kormány részéről már többen is megjegyezték, hogy az ez évi szabályoknál már nincs helye az alkunak. Andreas Treichl, az osztrák Erste Group elnök-vezérigazgatója azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Budapesten tárgyaló küldöttei végül olyan feltételeket szabnak a kormánynak, hogy az kisebb bankadóval is teljesíteni tudja a hiánycélt. – A magyar kormány egyik érve az adó bevezetése mellett az, hogy az IMF és az Európai Unió rendkívüli erőfeszítésekre kényszeríti Magyarországot a hiánycél tartása érdekében, viszont ha az IMF más lehetőségeket biztosít, akkor változhat az is, hogy mennyire szükséges bevezetni egy ilyen magas adót. Remélem, hogy a magyar kormány és a Nemzetközi Valutaalap között olyan megállapodás születik, amelynek következtében nem lesz szükség erre – mondta a távirati irodának Andreas Treichl.
*
Mivel a fenti kijelentést az Erste-vezér arra a kérdésre válaszolva tette, hogy tényleg segítséget kért-e az az osztrák pénzintézet az IMF-től a magyar bankadó miatt, az sem tűnik elképzelhetetlennek, hogy a valutaalapnál az adó ellen lobbizó pénzintézetek nem egyszerűen az adó csökkentését, hanem a Magyarország számára engedélyezett 3,8 százalékos hiány megemelését szerették volna elérni. Mint arról lapunkban már olvashattak, nemrégiben a KBC, az Intesa Sanpaolo, a BayernLB, az UniCredit, a Raiffeisen és az Erste is levélben fordult az IMF-hez a 200 milliárd forintos adó miatt. Andreas Treichl szerint veszélyes, ha az unió minden egyes tagja másként kezeli a problémákat, mert az az országok közti egyensúly megbomlásához vezethet. Az Erste épp ezért közös fellépést, egységes európai megoldást tartana megfelelőnek. Mivel Magyarország az uniós terveknél jóval nagyobb mértékű adót tervez, egy egész Európában egységesen szabályozott adóval minden bizonnyal jól járnának a hazánkban működő bankok.
Orbán Viktor miniszterelnök tegnap azt hangsúlyozta, hogy a kormány nem alkudozik tovább a különadó idei szabályairól, ezért nincs lehetőség változtatásokra. A kormányfő azt is jelezte, hogy a jövő évben már valamivel több, 2012-ben pedig kifejezetten nagy lesz a mozgástér, hiszen akkor már ki akarják vezetni a bankadót. Orbán Viktor Csányi Sándorral, az OTP elnök-vezérigazgatójával közösen tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a költségvetés hiányának alakulásával kapcsolatban két bizonytalansági tényezőt lát. Az egyik az átadás-átvétel végleges szaldója, amely augusztusban várható, a másik pedig az árvíz, az újjáépítés, a károk mértéke, ami szintén nagyon komoly tétel. – A második akciótervet a kormány szeptemberben már a végleges átadás-átvételi öszszegzés birtokában tárhatja elő – jegyezte meg a kormányfő.
Csányi Sándor a bankadó kapcsán megjegyezte: az OTP Bank nem örül a tehernek, de a hitelintézet jövedelmezősége elbírja a különadót, és hitelezését sem kell emiatt visszafognia a következő években. Úgy fogalmazott, nem teljesen igazságos, hogy a költségvetés egyensúlyának érdekében egyébként szükséges intézkedések döntően egyetlen szektort terheljenek. – Vannak olyan iparágak Magyarországon, amelyek magasabb megtérülést mutatnak, és a tőkére vetítve jobb jövedelmezőséget, mint a bankszektor – idézte a távirati iroda Csányi szavait. Ugyanakkor az OTP-vezér arra figyelmeztetett, hogy lehetnek olyan bankok, amelyek a bankadó miatt visszafogják hitelezésüket, és ez a GDP csökkenésével járhat. Csányi Sándor egy kérdésre válaszolva azt is leszögezte, kizártnak tartja, hogy a jelenlegi helyzetben a bankok az ügyfelekre hárítsák a bankadó terheit.
Nemcsak az OTP vezetője állítja azt, hogy nem terhelik tovább a lakosságra az adót, a pénzintézetek egymás után jelentik be, hogy bár nem értenek egyet a teherrel, nem az ügyfelekkel fizettetik meg azt. Az Erste vezetője például leszögezte: lehetetlenség volna az adót az ügyfelekre hárítani, hiszen a bank abból él, hogy javul az ügyfelek helyzete, ezért a bankadó terhét jórészt a bank fogja viselni. Az UniCredit régiós vezetője viszont egész más véleményen van. Federico Ghizzoni nemrégiben közölte: elkerülhetetlen, hogy magasabb költségeket viseljenek az ügyfelek, ha bevezetik a bankadót. – Bár a pénzintézetek megpróbálnak majd lenyelni annyi költséget, amennyit csak tudnak, mégis arra kényszerülnek majd, hogy továbbhárítsák a terheket – jegyezte meg.