Nem adjuk át az IMF-nek a gyeplőt

Be fogja tartani hazánk az idei 3,8 százalékos államháztartási hiányt, ám a cél elérésének módja nemzeti felelősség – jelentette ki tegnap Orbán Viktor a Nemzetközi Valutaalappal folytatott tárgyalásokkal kapcsolatban. A kormányfő szerint holnap a parlament megszavazza a bankadót, és ekkor már csökken az országra nehezedő nyomás. Csányi Sándor OTP-vezér maga is elismerte: a hiánycél teljesítéséhez szükség van a bankadóra.

Munkatársunktól
2010. 07. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetlen konkrét elvárás létezik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és Magyarország között létrejött szerződés szerint: a 3,8 százalékos költségvetési hiány, és ezt az ország be is fogja tartani – közölte Orbán Viktor miniszterelnök a visegrádi országok kormányfőinek tegnapi budapesti csúcstalálkozója után. – Hogy ezt miként kell elérni, kizárólag nemzeti felelősség – idézte a távirati iroda a kormányfő szavait. Orbán Viktor szerint ha nem akarjuk, hogy a vasfüggönyt pénzfüggöny váltsa fel, akkor a közép-európai államoknak együtt kell működniük egymással. Donald Tusk lengyel kormányfő a találkozót követő sajtótájékoztatón egyetértett magyar kollégájával, mint fogalmazott, a hiánycél megtartása a lényegi kérdés, az ehhez vezető út megválasztása viszont az országok feladata. Tusk szerint a magyar kormánynak bizalomra van szüksége.
Orbán Viktor a tárgyalások megszakadása miatt kialakult helyzetet átmeneti állapotként értékelte a Fidesz frakcióülésén, ahol elmondta: egy fontos kérdésben volt vita az IMF-fel, mégpedig a bankadó összegében. Lapunk tegnap közölt információi szerint a valutaalap küldöttei azt szerették volna elérni, hogy jövőre 200 milliárd forint helyett százat fizessen a pénzügyi szektor. A valutaalap tárgyalóiról Orbán Viktor azt mondta, úgy viselkedtek, mintha a bankok érdekvédelmi szervezetétől jöttek volna. A miniszterelnök ugyanakkor azt is közölte, hogy szerinte az IMF a bankadóról szóló csütörtöki parlamenti szavazásig fog nyomást gyakorolni Magyarországra, ezután konszolidálódni fog a helyzet.
A pénzintézetek egyébként nem egyformán vélekednek a bankadóról. Míg a többség minden követ megmozgat azért, hogy lejjebb alkudja a közterhet, Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója arról beszélt, hogy a hiánycél teljesítése érdekében mindenképp szükség van a bankadóra. Csányi tegnap a Világgazdaságnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy az IMF-nek és az EU-nak nagyobb rugalmasságot kellene tanúsítania hazánkkal szemben. Az általuk szabott feltételekhez ugyanis olyan intézkedéseket kellene hozni, ami már a reálgazdaságot veszélyeztetné – jegyezte meg az OTP-vezér.
A tárgyalások kimenetele sokakat meglepett. A Professzorok Batthyány Körének tegnapi közleményben az áll: a nemzetközi pénzügyi intézmények magatartása elfogadhatatlan, mert durván sérti nemzeti érdekünket és szuverenitásunkat. A Nagycsaládosok Országos Egyesülete szintén állásfoglalást adott ki, amelyben üdvözölték az Orbán-kormány törekvéseit, miszerint a költségvetési deficitet nem a lakosságra és a gyermeket nevelő családokra kívánják hárítani. – A családok az utóbbi években fokozottan viselték az előző kormány rossz gazdaságpolitikájának terheit, ezért ők tovább nem terhelhetők. A kormány lépéseit a családok védelmének tekintik.
Vannak ugyanakkor olyanok, akik egészen más nézőpontból közelítik meg az IMF-tárgyalások kérdését. Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök internetes naplójában tegnap a reformokat kérte számon a három hónapja kormányon lévő kabineten. A volt kormányfő, akinek miniszterelnöksége alatt hazánk egyszer sem teljesítette a költségvetési célokat, azért tett szemrehányást, mert véleménye szerint a kormány azzal a céllal szeretett volna magasabb deficitet kialkudni az IMF-től, hogy ne kelljen reformokat végrehajtania.
Az ügyben Veres János volt pénzügyminiszter is megszólalt. Az elmúlt évek elhibázott gazdaságpolitikájának kulcsembere a Világgazdaságnak arról beszélt, hogy szerinte a valutaalap azért szakította meg a tárgyalásokat, mert az új kormány nem hajlandó a kiadáscsökkentésre és a szerkezeti reformok végrehajtására. Ugyanakkor a baloldal egy része egész más véleménnyel van a tárgyalásokról, mint Gyurcsány és Veres. A szocialisták társadalompolitikai tagozatának közleményében az áll, hogy felháborítónak és végtelenül cinikusnak tartják a kormány tárgyalópartnereinek viselkedését.
Mindeközben az Európai Beruházási és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke, Thomas Mirow tegnap azt közölte, hogy a „magyar vírus” továbbterjedésétől tart, ám egyértelmű különbséget kell tenni a kelet-európai országok között. A bankelnök hozzátette: Magyarország tulajdonképpen jó úton haladt, az új kormány és a Nemzetközi Valutaalap közötti tárgyalások meghiúsulása azonban megrengetheti a pénzpiacokat.
Úgy tűnik, a tőzsde hétfői zuhanása és a forint gyengülése csak a befektetők első reakciójának az eredménye volt. Tegnap a BÉT korrigálta az előző napi esést, a forint árfolyama pedig stabilizálódott, igaz, még nem a múlt heti szinteken. Barcza György, a K&H vezető elemzője szerint a befektetők között jelenleg is bizonytalanság uralkodik Magyarországot illetően, ám a hétfői sokknak már vége, a piacok tegnap jelentős korrekción estek át. Az elemző szerint a kormány hangsúlyozottan elkötelezett a hiány csökkentése mellett, az ellentétek legfeljebb a jövő évet illetően lehetnek, mivel a deficit mérséklését valamivel lassabb ütemben érné el a kabinet, mint azt az IMF szeretné. Barcza György szerint a befektetőket elsősorban az érdekli, hogy milyen gazdaságpolitikát folytat egy ország, és nem az, hogy milyen megállapodása van a valutaalappal. – Márpedig jó gazdaságpolitikát az IMF nélkül is lehet csinálni – jegyezte meg a szakember, aki szerint az ország a tárgyalások megszakadása ellenére kilábalóban van a válságból.
Lapunk tegnapi számába hiba csúszott, amiért olvasóink elnézését kérjük. Az IMF Magyarországon járt küldöttségének közleményében, nem pedig a monetáris tanács július 19-i közleményében szerepel a következő mondat: „Nehéz döntések meghozatalára lesz szükség a bevételi oldalon és a kiadási oldalon egyaránt.” Eszerint nem a monetáris tanács szorgalmazta a további megszorításokat, hanem a valutaalap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.