Jelenleg nem folynak megbeszélések a bankadóról a kormányzat és a Magyar Bankszövetség között – mondta a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában Nyers Rezső. A szövetség főtitkára szerint azért maradtak abba a megbeszélések a kormány és szövetség között, mert a legalapvetőbb kérdésben sem sikerült megegyezésre jutni. – Ez a kérdés pedig nem más, mint hogy a bankadó mértéke elviselhetetlenül nagy terhet jelent a pénzintézetek számára, aminek súlyos gazdasági következményei vannak – panaszolta Nyers Rezső. Arra vonatkozóan, hogy mekkora pluszteher lenne még elviselhető átmenetileg a bankszektornak, a szövetség főtitkára nem kívánt konkrét számot mondani, csupán azt, hogy a jelenleginél lényegesen alacsonyabb terhelés lenne elfogadható. A szövetség főtitkára úgy látja, ha több évig fennmaradna a bankadó, a pénzintézetek tőkehelyzete meggyengülne, miáltal csökkenne a hitelezési képességük, így a bankszektor a gazdasági növekedést kevésbé tudná finanszírozni. A főtitkár megjegyezte, hogy a külföldi anyabankok magyarországi leányvállalatokhoz juttatott forrásai az eddigieknél jóval gyengébben térülnek meg, akkor ezeket nem, vagy az eddiginél kisebb mértékben helyezik majd ki Magyarországra. Azaz a hitelezési lehetőségek jelentősen szűkülnek. A külföldi forrásokra viszont szükség van, hiszen a hazai megtakarítások összege nem elég a hitelezés fenntartásához.
Nyers Rezső szerint a hazai és a külföldön bevezetésre váró bankadók között az a legalapvetőbb különbség, hogy más országokban az állam jelentős összegekkel volt kénytelen kisegíteni a bankokat a válság kitörésekor, s most ezt a pénzt szeretnék visszakapni a bankszektortól. – Magyarországon ilyen segítségre nem volt szükség – jegyezte meg Nyers Rezső, aki szerint a hazai és a külföldi bankadó-tervek között öt-tizenötszörös a különbség, a magyarországi bankszektor kárára.
Rossz hír a bankok számára az is, hogy a magyar példa ragadós lehet. Román sajtóhírek szerint keleti szomszédunk kormánya jelenleg is arra vár, hogy kiderüljön, milyen eredménnyel sikerül átvinnie a magyar kabinetnek a bankadót. A kormány állítása szerint a különadó már a célegyenesben van. – A bankadó az idei évre vonatkozóan már eldőlt, hiszen néhány nappal vagyunk a parlamenti végszavazás előtt – mondta Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő tegnap a Duna Televízióban. – A bankadó jövő évi és 2012-re vonatkozó rendszeréről viszont ismét fognak tárgyalni a bankokkal és pénzintézetekkel – jegyezte meg Szijjártó Péter. A miniszterelnöki szóvivő a bankszövetséggel ellentétben úgy látja, bár a bankok nem értettek egyet a különadó bevezetésével, a helyzet mégis az, hogy amikor a válság beütött, s a bankok nehéz helyzetbe kerültek, a magyar állam a segítségükre sietett. Hozzátette: a magyar államnak természetesen fontos, hogy a bankok jól működjenek, a hitelezés komoly nemzetgazdasági kérdés, ezért egymásrautaltság van az állam, a társadalom és a bankszektor között.
A parlament a hét elején fogadta el a bankadóra vonatkozó módosító javaslatokat, amelyek között az is szerepel, hogy csak a 2007 júniusa előtt alapított biztosítóknak kell befizetniük a közterhet, a fiatalabb társaságoknak nem. Szakértők szerint ugyanakkor nem biztos, hogy az elképzelés Brüsszelben is megállja majd a helyét. Az Index hírportálnak nyilatkozó négy adószakértő közül hárman úgy vélték, esély van rá, hogy tiltott állami támogatásnak minősül a néhány biztosítónak kedvező törvény, a negyedik adószakértő viszont nem látott benne kifogásolnivalót.
Jobb ügyfelek az iskolázatlanok. Tízből hárman minden feltételt elfogadnának a hitelhez jutásért – derül ki a BellResearch friss felméréséből. A piackutató intézet adatai szerint minél alacsonyabban iskolázott egy reménybeli lakáshiteles, annál inkább hajlandó arra, hogy a bank által meghatározott összes előfeltételt elfogadja. A lakóhely tekintetében is azok tolerálnak többet, akik a hitelezés szempontjából kedvezőtlenebb helyzetben vannak, nevezetesen a községekben élők. A kutatás szerint a legalacsonyabb árfekvésű ingatlanokban gondolkozók vállalnák a legtöbbet a hitelhez jutásért.

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”