„Nem tudom, mikor állunk talpra”

Csend, várakozás és remény. Ez a néhány szó jellemzi leginkább a Borsod megyei városkát, Felsőzsolcát, ahol az árvíz nemcsak a házakat, hanem a kiszámítható jövőt is romba döntötte. Aki tudott, önerejéből látott hozzá otthona felépítéséhez, mert az eddig érkezett segély csak az életben maradásra elég. Az adományozókon kívül talán egyedül a hőségnek hálás a lakosság, hisz amíg nincs hideg, elviselhetőbbek az udvaron töltött éjszakák.

Mizsei Bernadett
2010. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb adományt nyújt a kormány. A kormány Borsod-Abaúj-Zemplén megyében csaknem ötmilliárd forint értékű önálló kormányprojektet indít az árvízben megsérült közösségi építmények fejlesztésére. Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője a kormány tegnapi ülését követően közölte, a megyében a kormány nemcsak a helyreállítást finanszírozza majd, hanem a kötelező önkormányzati feladatot ellátó épületek – óvodák, bölcsődék, szociális otthonok – helyreállítását is. (MN)


Tetőn dolgozó fiatalokon akad meg a szemünk, amint autónk begurul Felsőzsolca egyik szűk utcájába. Az árvízi építőtábor önkéntesei szedik szorgosan az összedőlt ház cserepeit. Az ország több pontjáról érkeztek, hogy segítsenek a bajbajutottakon. A ház tulajdonosa, a 33 éves Róbert irányítja a munkát a 35 fokos hőségben. Az összeeszkábált létrán lemászik a tetőről, hogy elmesélje történetét. Hatan laktak a házban, három kicsi gyerekkel és a 82 éves nagymamával. Az épületen már nem lehet segíteni, a téglákat, cserepeket próbálják menteni. A verandáról belátni a ház belsejébe, ami egygyé vált a földdel. A törmelék mindent beterített. A porrá vált vályog alól kilátszik a hűtő, a tűzhely és néhány bútordarab. Egy élet semmivé lett munkája. Róbert szerencsésnek érzi magát, hiszen ha öten húzódnak is meg most egy szobában, a szomszédos faluban élő szülők befogadták őket. – Bontásra ítélték a házat, pedig még benne van mindenünk – néz szomorúan maga elé a fiatalember. Még nem tudja, milyen segítséget kapnak, de nem tudott tovább várni. Menti, amit lehet. A házban nem volt vezetékes víz, csak egy öreg kút áll az árnyékot adó szőlőlugas alatt. – Legalább egy év, mire megtisztul a vize, és újra ihatunk belőle – jegyzi meg Róbert. Aztán visszaemlékszik a végzetes éjszakára. – Percek alatt öntötte el a víz a házat, csak magunkat tudtuk menteni. Még aznap éjjel összedőlt az egész – meséli. Elcsendesedik, amikor elmondja, milyen szörnyű érzés a romok tetején járni.
– Csak már ne látnánk így! Jó lenne, ha történne végre valami – szomorodik el.
A szomszéd utcában már egy lépéssel előrébb tartanak. Amikor odaérünk, egy hatalmas munkagép feszül neki a düledező falaknak. Néhány perc alatt porba hull minden. A tulajdonosok nincsenek a helyszínen, így a munkálatokat irányító megtermett vállalkozóval elegyedünk szóba.
– Egy idős házaspár lakott itt, most átmeneti szálláson vannak. Amikor jött az ár, a macskákkal meg a kutyákkal a tetőn várták meg a segítséget – meséli. A bontás és a törmelékek elszállítása a legalacsonyabb áron is félmillió forint, tudjuk meg. Az idős házaspárnak volt biztosítása, így nem a nyugdíjból kell kigazdálkodni a jelentős összeget. De nem mindenki volt szerencsés. A vállalkozótól megtudjuk, ez még csak a második megrendelése a városban. Hiába ígér a kormány segélyt, előre nem dolgoznak senkinek. – Az a biztos, ami a zsebben van – szögezi le kaján mosollyal.
Tovább indulunk. Az utcákon sétálva furcsa kép tárul elénk a valamikor zsongó városkáról. Egy kerítés mellett haladunk el. A kapu még áll, csengő várja a vendéget, de betérni már nincs hová. A ház falai, kártyavárként dőltek egymásra. A rekkenő hőségben a csendet csak néhány munkagép és egy-egy átsuhanó autó zaja töri meg, mintha elnémult volna a város. Aki tehette, rokonokhoz, barátokhoz ment, amíg nem érkezik megoldás. A nemrég haragos folyók most csendesen folynak medrükben, csak a romok és néhány ott felejtett, hófehér lidércként világító homokzsák emlékeztet a tragédiára. A legtöbb ház ablaka a forróság ellenére tárva-nyitva áll. Szárítják az átnedvesedett falakat. Majd mindegyik kapura felakasztották a fóliába bújtatott fehér papírokat: „Omlásveszély”. Ez itt leginkább azt jelenti, hogy a házat bontásra ítélik.
Elérünk a magas kerítéssel védett, kettes számú kiosztóhelyre. „Nincs osztás” – olvasható a kapura függesztett kartonpapíron. Egy fiatal fiú tűnik fel a hegyekbe halmozott ásványvizes palackok közül. Tőle tudjuk meg, hogy a tegnapi víz- és ruhaosztáskor hatszáz ember állt sorba az adományért. Hivatalosan délután kettőig osztottak, de hat előtt nem tudták bezárni a kapukat. Azt meséli, nemegyszer jönnek akkor is kérni, amikor nem adhat.
A hármas számú kiosztóhelyen, az iskolában már nem tolonganak. A ruhák halmokban állnak a gyerekzsivaj nélküli osztálytermekben. Ákombákom betűkkel valaki azt véste fehér krétával a táblára: „Árvízi mese”. – A játékokat már elvitték, csak ruhák maradtak – közli az adományokat őrző polgárőr. Ásványvíz még van. Egy zsugor jár három főnek. Az átvételkor szigorúan rákerül a pecsét az adománykártyára.
Az iskola hűvös termeiből kilépve újra a helyiektől érdeklődünk sorsuk felől. Egy idős ember ül sámliján a fa alatt. Az udvaron letakart, tönkrement bútorok állnak. Háza falain ujjnyi repedésekben meghúzódó árnyék rajzol fekete vonalakat. Három fiatalember dolgozik bent. Saját nyugdíjukból próbálják lakhatóvá tenni a házat, pedig nem sok esély van a megmentésére. – Volt egy kis félretett pénzünk, tüzelőre tettem el, de lehet, hogy már az sem kell – sóhajt az öregember. Idős feleségével most egy sufniban húzzák meg magukat, aki sírva panaszkodik arról, milyen beteg. – Tüdőasztma, szívasztma, magas vérnyomás – sorolja, miközben egy szatyornyi gyógyszert vesz elő. – Ezt mindet be kellene vennem, de ma még egy falatot sem ettem, éhgyomorra meg nem merem – néz ránk megoldást várva. Azt mondják, leginkább építőanyagra és néhány munkásra lenne szükségük.
A szomszéd udvarra lépünk be. A terasz mellé halmozott bútorokon fiatal nő dajkálja a csecsemőjét. Másfél hónapja az udvaron alszanak, nem mernek bemenni a házba. – Sehová sem tudtunk menni. Kilencedmagammal ki fogadna be? – kérdezi a nagymama, aki azt fájlalja, hiába kérték, nem kaptak sátort, hogy legalább fedél legyen a fejük felett. Mint mondják, leginkább a szúnyogok teszik elviselhetetlenné a szabad ég alatt töltött éjszakákat.
A sport- és rendezvényterembe érkezve egy helyi vállalkozóval, Orosz Csabával találkozunk, akit a képviselő-testület kért fel az adományosztás koordinálására. Halmokban állnak a frissen érkezett adományok. Hideg élelmiszerek és használt bútorok töltik be a teret. A bejáratnál az előre elkészített, igazságosan elosztott egységcsomagok várnak a szállításra. – Ruhára már nincs szükség, de a bútorok, élelmiszerek, építőanyagok nagy segítséget jelentenek – tudjuk meg. Miközben beszélgetünk, Csaba hívást kap: egy asszonynak ágyra van szüksége, mert nem mer többé a házban aludni. Ahogy szárad a fal a jó időben, úgy nőnek a repedések. Mi is elmegyünk a helyszínre. Kívülről mintha semmi baja nem lenne a háznak, belülről azonban látjuk a bajt: a konyhában egyetlen szabályos derékszög sincs, ahol megpihentethetnénk a szemünket. A padló megsüllyedt, a belső szerkezet teljesen megdőlt: az érzékek játékának köszönhetően úgy érezzük, mintha a tengeren hánykódnánk. Tőle tudjuk meg, hogy a szomszédok mind a teraszon alszanak, és most már ő sem vár tovább.
Mielőtt hazaindulnánk, az önkormányzathoz megyünk, hogy beszéljünk a számos kritikával illetett polgármesterrel, de most sem találjuk hivatalában. Az alpolgármester fogad minket. Eszlári Györgyi arról panaszkodik, hogy nem tudnak többet segíteni a lakosságon, hisz az elmúlt öt évben egyre kevesebb állami támogatást kaptak, így kifogytak a készleteik. Felsőzsolca egyedi elbírálását kérik a kormánytól, hiszen a város 2200 lakóházából 1800 vízben állt. Ebből 240-250-et biztosan le kell bontani. Amikor a lakosság állapotáról kérdezzük, csupán annyit mond: „Nemcsak anyagi sérüléseket szenvedtünk, a lelkeket is megtiporták. Nem tudom, mikor állunk talpra.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.