Pláza a temető helyén?

Bevásárlóközpont vagy közpark létesül Vác kertvárosában, az egykori deákvári öregtemető helyén? Ez a kérdés több ezer lakost érint, akik féltik otthonukat egy pláza káros következményeitől, a megnövekedett autóforgalom által okozott zajtól és bűztől.

Munkatársunktól
2010. 07. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolcezer négyzetméter alapterületű bevásárlóközpont és az ehhez tartozó parkoló megépítését tervezik az egykori deákvári öregtemető helyén Vácott. Régebben már nagy botrányt kavart, hogy a számos értékes kriptát is tartalmazó temetőt eladták, és a sírkövek, illetve hantok egy részét a Duna-partra öntötték le a vásárlók által megbízott vállalkozók. A térségben azóta sem csitultak a kedélyek, mivel az év elején kiderült, hogy a kertváros szomszédságában lévő területet az önkormányzat átminősítette, és engedélyezte egy pláza megépítését. A környékbeliek aláírásgyűjtésbe kezdtek, és egyelőre megakadályozták a beruházás elkezdését, de nem nyugodhattak meg, hiszen a város nem tudott elfogadható csereingatlant ajánlani a tulajdonosnak.
A képviselő-testület azt tervezi, hogy októberben a telket visszaminősítik olyan övezetbe, ahol csak közpark, illetve iskola épülhet, de egyes képviselők már azt pedzegetik, hogy ebben az esetben milliárdos kártérítést kell majd fizetni a befektetőknek. Eredetileg a tulajdonos pár száz millió forintért vette meg az ingatlant, ám az átminősítés után jelentősen megugrott az értéke. A helyiek nem adják fel a harcot, és egyesületet alapítottak a környezetük megvédéséért. A Deákvár Egyesület szerint az önkormányzat nem mehet szembe annak az 1300 embernek az akaratával, aki aláírta azt a tiltakozást, amelyet eljuttattak a polgármesteri hivatalnak. A civilek elszántságán az sem változtatott, hogy februárban a tulajdonos módosította az elképzeléseit: már csak közel ötezer négyzetméteres bevásárlóközpontot akar építtetni, amelyre zöld tetőket is tervez, és egy hatezer négyzetméter alapterületű emlékparkot is létesítene. Feltehetőleg erre alapozhatták azt a városrendezési hatástanulmányt is, amely állítja, hogy a beépítés után nőni fog a zöld területek nagysága Vác kertvárosi részében.
Sztratosz Jorgosz, a Deákvárért Egyesület egyik alapítója lapunknak elmondta: a befektető ezen kívül különböző ajánlatokat is tett az önkormányzatnak, hogy megvalósíthassa tervét. Felajánlotta például, hogy megépíti az M2-es Gombás úti lehajtóját, és egy kerékpáros-gyalogos aluljáró megépítését helyezte kilátásba. Később módosította a nyilatkozatát a befektetési szándékairól, és aluljáró helyett pénzt ajánlott a városnak a fejlesztésekhez. A helyiek azonban nem akarnak kereskedelmi célú beépítést, hiszen ez elviselhetetlen forgalmat gerjeszt a térségben, „belerondít” a tájba, megzavarja a kertvárosiak nyugalmát – közölte az aktivista. A deákváriak azt sem értik, miért van szükség egy bevásárlóközpontra a Naszály-hegy közelében, miközben Vác külterületén nemrég adtak át egy hasonló létesítményt. Talány számukra az is, hogy az egykori temető területe – ahol korábban olyan sírok voltak, mint Kiss János 1848-as hadnagy és a Landerer család kriptája –, hogyan válhatott családi házas övezetből kereskedelmi célú területté.
Vác képviselő-testülete jelenleg nem kívánja engedélyezni a kereskedelmi célú beépítést, hanem meg akarja őrizni a terület lakóházas, parkosított jellegét – közölte Dora Péter, Vác jegyzője. Megerősítette, az önkormányzat megbízta az alpolgármestert, hogy tárgyaljon egy csereingatlan ügyében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.