Sokat hoz a végkielégítés-adó

Több tíz milliárdos adócsökkentési törvénycsomagot nyújtott be tegnap az Országgyűlésnek a kormány. A javaslat szerint mérséklődne a társaságok közterhe, változnának az illetékszabályok, s számos kisebb adótól búcsúzhatunk el. Ugyanakkor a kabinet véget vetne a gigantikus állami végkielégítéseknek.

Jakubász Tamás
2010. 07. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Választási ígéreteit betartva a Fidesz-kormány már idén jelentős, 70-80 milliárd forintos adócsökkentést hajt végre. A szaktárca tegnap benyújtotta az Országgyűlésnek az erre az esztendőre szóló adócsomagot, amelynek legfontosabb eleme a társaságok közterheinek mérséklése. A javaslat értelmében július elsején lépne életbe az a passzus, amely kimondja: a cégek 500 millió forint adóalapig tíz százalék, az adóalap 500 millió forint feletti része után pedig 19 százalék adót kötelesek leróni. Mivel a rendelkezések az év közepétől alkalmazandók, így átmeneti szabályokat hoznának. Az enyhítést az egyéni vállalkozók is igénybe vehetik.
A magánszemélyeknek kedvez az illetékszabályok módosulása. A törvénytervezet azt tartalmazza, hogy az egyenes ági rokonok közötti öröklés és ajándékozás után a jövőben ne kelljen illetéket fizetni. Így illetékmentessé válnának a szülő, gyermek, nagyszülő és unoka közötti vagyonmozgások, a testvérek közötti ajándékozás vagy öröklés után továbbra is le kellene róni az illetéket. Ugyanakkor nem szükséges majd egyéni vállalkozóvá válnia annak, aki ingatlant szeretne bérbe adni, sőt, számukra lehetővé válik az értékcsökkenés elszámolása.
Bizonyos polgárok azonban rosszabbul járnak. Az adócsomag ugyanis bevezeti a 98 százalékos különadót. Ezt a terhet azoknak a közszférából távozó személyeknek kell majd megfizetniük, akik kétmillió forintnál nagyobb összegű végkielégítést kapnak. A részletekről a kormányszóvivő lapunknak úgy fogalmazott: csak ebben az esztendőben egymilliárd forintot fizetett ki az állam végkielégítés, s további négymilliárdot szabadságmegváltás címén. Nagy Anna kifejtette, hogy a kabinet ezt a közpénzpazarlást szeretné megakadályozni. Méghozzá úgy, hogy a közszférából elbocsátottak bruttó kétmillió forintig teljes egészében megkapják a végkielégítésüket, ám a járandóság kétmillió forint feletti része után 98 százalékos különadót szednek be tőlük. A lépés nyomán évente nagyjából kétmilliárd forintot takaríthat meg az állam. A kormányszóvivő nyomatékosan közölte, hogy az új passzusok nem érintik majd az átlagkeresetű rendőröket, tanárokat, orvosokat. A különadó egyébként egyáltalán nem vonatkozik a katonák leszerelési segélyére és a jubileumi jutalmakra.
Ezzel párhuzamosan változnak a szabadságmegváltás szabályai is. Számos alkalommal előfordult, hogy egyesek hosszú éveken keresztül nem vették ki a szabadságukat, s a közszférából való távozásukkor megváltás címén komoly summára tettek szert. Erre a jövőben nem lesz lehetőség, ugyanis csak az adott évi szabadságok után lehet kérni megváltást, a korábbi esztendőkre nem. Tegnap alkotmánymódosítást is kezdeményezett a kormány. Az alaptörvénybe beiktatandó paragrafus kimondja: különadó vethető ki azokra a közvagyonból, valamint az állam tulajdonában vagy irányítása alatt álló szervezetektől származó jövedelmekre, amelyeket a jó erkölcsbe ütköző módon fizettek ki. Az indoklásból kiderül, hogy a különadóval a kormány a társadalmi igazságérzetet sértő ügyletek ellen kíván fellépni. A különadókról szóló valamennyi intézkedés viszszamenőlegesen, a mostani esztendő első napjától lépne életbe, vagyis az új passzusok például az idei botrányos kifizetésekre is vonatkoznának.
Ha a képviselők elfogadják az adócsomagot, számos úgynevezett kis adónak is búcsút inthetünk. Az esztendő közepétől nem kellene fizetnünk a nagy teljesítményű autók, valamint a vízi és a légi járművek vagyonadóját. Emellett 2011 elejétől a vízgazdálkodási érdekeltségi hozzájárulást, a vállalkozások kommunális adóját és az üdülőépület utáni idegenforgalmi adót sem. Továbbá adómentessé válna a ház körüli munkák elvégeztetése. Ha nem vállalkozót fogadunk fel például takarításra, főzésre vagy mosásra, és ezt bejelentjük az adóhatóságnak, a javaslat értelmében sem adót, sem járulékot nem kell majd lerónunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.