Sportszerűtlen távozás

Magyar Nemzet „ a dolgot őt magát nézzük ”

Szabó Anna
2010. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap óta mindenki számára világos, miféle megállapodás köttetett 2008 őszén a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Unió és hazánk között, miért kellett először letagadni a hitelszerződést, titkosítani annak feltételeit, majd kamatostul visszafizetendő kölcsön helyett „védőpajzsnak” (Gyurcsány Ferenc), illetve „esernyőnek” (Lendvai Ildikó) beállítani a közvélemény előtt. Most látjuk pontosan, mekkora árat kell fizetnünk a mentőövért cserébe.
A valutaalap és az unió küldöttsége szombaton felfüggesztette a magyar hitelmegállapodás ötödik felülvizsgálatát, a felek sértődötten Washingtonba, illetve Brüsszelbe távoztak, mert a kormány nem volt hajlandó feláldozni a társadalmi felhatalmazással rendelkező – a bankadót is tartalmazó – akciótervét a szűk nemzetközi pénzügyi elit oltárán.
A gazdasági szuverenitás teljes feladását várták a magyar féltől: jottányit sem engedtek a költségvetési hiányt érintő követeléseikből, ugyanakkor még a minimális mozgásteret sem adták meg annak teljesítéséhez. A tárgyalások felfüggesztésének apropója azért is meghökkentő, mert a választások előtt az IMF még derűlátó volt az idei költségvetéssel kapcsolatban. Hiteles stratégiának nevezte az abban foglaltakat, és a GDP 3,8 százalékát elérő deficitet is reálisnak vélték. Most ugyanannak a büdzsének ugyanarról a számairól kiderítették: mégiscsak lyukas volt a májusban átadott költségvetés, és a 200-300 milliárdnyi rés sehogy másként nem tömhető be, csak újabb megszorítások révén. A kormány 29 pontos akciótervének jó részét lesöpörték az asztalról, kifogásolták a bankadót, hiányolták a költségvetési tartalékokat, a közösségi közlekedés reformját, és hirtelen észrevették, hogy az állami vállalatoknál óriási adósságállományt örökölt az új kabinet.
Érvelésük meglehetősen sajátos: a pénzintézetekre jutó 200 milliárd forintos átmeneti különadó szerintük korlátozná a hazai hitelezést, amely már tavaly is alig élt, pedig a magyarországi bankok ekkor még bő 300 milliárd forintos adózott nyereséggel zártak. A tartalékokról még áprilisban is úgy nyilatkozott az IMF budapesti kirendeltsége, hogy megfelelő biztonságot nyújtanak az idei költségvetésnek, a közösségi közlekedés átalakítása pedig idestova húsz éve napirenden van, vagyis nehezen elvárható egy néhány hete működő kormánytól, hogy ennyi idő alatt rendezze például a súlyosan eladósodott MÁV és BKV helyzetét. Az állami vállalatok hiteleinek és garanciavállalásainak kockázataira a gazdasági tényfeltáró bizottság már hónapok óta figyelmeztetett, az eddigi IMF-felülvizsgálatoknál érdekes módon mindez mégsem jelentett problémát.
Hasonlóképp régóta ismert probléma volt a bajba jutott devizahitelesek százmilliárdos nagyságrendű tartozása, amelyet a tömeges kilakoltatások és egy ingatlanpiaci buborék kialakulásának elkerülésével kell megoldani. A bankadót piactorzítónak tartó – valójában az európai precedenstől félő – IMF-delegáció újabb megszorításokat javasolt, holott éppen a gyér lakossági keresletet tartják a hazai kilábalás egyik legnagyobb akadályának.
A gazdasági függetlenség teljes feladását várják tőlünk, miközben – a kormánnyal ellentétben – egy koherens kilábalási terv vázlatával sem rendelkeznek. Ugyanazt próbálják velünk eljátszani, mint Bukaresttel vagy Kijevvel, vagyis a tárgyalások felfüggesztésével nyomást kívánnak gyakorolni.
Egyet azonban nem szabad elfelejteni: az IMF-nek és az EU-nak ugyanolyan szüksége van egy stabil Magyarországra, mint nekünk a hitelkeret meghosszabbítására. A görög események már megmutatták: egy uniós tagállam iránti pénzpiaci bizalmatlanság nem áll meg az országhatároknál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.