Václav Klaus államfő tegnap kinevezte az új cseh hárompárti jobbközép koalíciós kormányt. Az ünnepélyes kinevezés után a miniszterek letették az alkotmány által előírt esküt. A kabinet élén Petr Necas miniszterelnök áll. Az új cseh kormánynak most harminc napja lesz arra, hogy programját a képviselőház elé terjessze, s bizalmat kérjen magának.
Klaus az ünnepségen komoly reformok megkezdésének esélyéről beszélt. „Szándékosan reformokról, s nem forradalomról beszélek. Nem vagyunk a kezdet kezdetén” – idézte az MTI a cseh államfőt. Hozzátette: nincs szükség forradalomra – ahogy erről egy Csehországtól „nem is nagyon távol fekvő országban” beszélnek – hanem reformokra, s építeni kell az elődök munkájára is. Bár Klaus nevet nem említett, helyi megfigyelők szerint nyilvánvalóan Magyarországra célzott. A cseh államfő a közelmúltban többször is nyíltan bírálta Magyarországot, például a kettős állampolgárság vagy a nemzeti összetartozás nyilatkozata miatt.
Necas hangsúlyozta: a kormány tudatosítja felelősségét, s készen áll az előtte álló feladatok – az ország eladósodásának, a korrupciónak a megfékezése és a jogállamiság megerősítése – teljesítésére. A jövőbeni cseh kormány legfőbb kiemelt feladatának a közkiadások rendbetételét, a közbeszerzési rendszer átláthatóbbá tételét, a korrupcióellenes harc szigorítását, az új munkahelyek létrehozását tartja. Az állami kiadások terén szigorú takarékossági intézkedéseket léptetnek életbe, néhány szférában csökkentik, illetve befagyasztják a fizetéseket. A cél az, hogy néhány év alatt Csehországnak kiegyensúlyozott költségvetése lehessen.
A Polgári Demokratikus Pártnak hat, a TOP 09 pártnak öt, míg a Közügyeknek négy posztja van a kormányfővel együtt összesen tizenöt tagú kabinetben. A koalíciós pártoknak a kétszáz tagú képviselőházban együttesen 118 képviselője van, ami kényelmes többséget jelent.

Bródy János fia takarít, hogy elüsse az időt a kaliforniai börtönben