Tiltakozó megmozdulást szervez több civil szervezet a Velencei-tó kapuja nevű, több mint kétmilliárd forintnyi közpénzt felemésztő beruházás ellen. Lapunk információja szerint az összehangolt tiltakozás a következő napokban kezdődik el. A megkeresett természetvédelmi szervezetek nem tagadták, hogy megmozdulásra készülnek, ám azt nem kívánták elárulni, pontosan mikor indul el akciójuk. A természetvédő egyesületek szerint a Velencei-tó partjára tervezett beruházás méreténél és funkciójánál fogva jóval több kárt okozna a városnak és a tájnak, mint hasznot. Ahogyan azt korábban megírtuk, a szocialista kötődésű városvezetés döntése alapján a tó partjára egy vásárközpontot, fedett korzót és homokos partot is magába foglaló beruházást valósítanának meg másfél milliárd forintnyi uniós támogatással és 600 millió forintnyi hitelből biztosított önerővel. Ugyan a fejlesztés nem magánpénzből történne meg, az üzemeltetést már magáncégek végeznék, az önkormányzat pedig – a megvalósíthatósági tanulmány szerint – 2017-től számíthat arra, hogy nyereségessé válik az üzlet. A sukorói kaszinóépítéshez hasonlóan a szocialista kormány 2008-ban ezt a tervet is kiemelt állami beruházásnak minősítette. A Heti Válasz szerint a mostani tervek közvetett haszonélvezője az a Rábaközi István, aki 1990-ben az MSZP listáján indult a parlamenti választásokon, majd a Fejér megyei szocialisták egyik legbefolyásosabb üzleti támasza lett.
Lapunk már tavaly májusban is írt a tervekről, s helyi ellenzéki képviselők már ekkor nemtetszésüknek adtak hangot, tiltakozva az ésszerűtlen számítások alapján tervezett beruházás ellen. Szigeth Gábor, az Angelika Természetvédelmi és Kulturális Egyesület elnöke a civilek „kései ébredését” azzal magyarázta, hogy az eredeti tervek szerint az építkezéseket már idén ősszel befejezték volna, s mivel eddig egy kapavágás sem történt, remélték, hogy a sukorói kaszinókomplexumhoz hasonlóan e terv sem valósul meg.
Az egyesület szerint a beruházás veszélyezteti a Velencei-tó vízbiztonságát és természeti értékeit. Emiatt a jövő nemzedékek országgyűlési biztosához fordultak, kérve a tervezett építkezések felülvizsgálatát. A beruházás átvilágítását kérte Balsay István Fejér megyei fideszes képviselő is. A politikus levélben fordult Molnár Ágneshez, a fejlesztési minisztérium államtitkárához, kérve, hogy a tervet vizsgáltassa ki, és amennyiben indokolt a beruházás támogatásának visszavonása, azt az új kabinet tegye meg.
Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter már többször nyilvánvalóvá tette, hogy az előző kormány által kiemeltté nyilvánított projektek közül a presztízsberuházásokat igyekeznek leállítani, s az így megspórolt milliárdokat a kis- és középvállalkozásokhoz csoportosítanák át.

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?